RTX 3070 vs RX 6800

Arkadaşlar selam. Kararımı verdim ve ekran kartımı güncelleyip elimdeki kart hala ikinci elde güzel fiyatlara satılabiliyorken değerlendirmek istedim. Bu iki kart arasında kaldım fakat aklımdaki soru işaretleri şunlar;
1- RTX 3070'de çok başarılı bir ışın izleme performansı var(DLSS) fakat 8GB VRAM'e sahip.
2- RX 6800'de 16 Gb VRAM var fakat ışın izleme performansı çok kötü.
Hangisini tercih etmeliyim sizce ve neden?
Kartları 1080p'de Ryzen 7 5800x işlemci ile kullanacağım.
RTX 3070 şuanlık daha mantıklı derim.
AMD Radeon RX 6000 serisinde NVIDIA DLSS'in doğrudan birebir rakibi bir teknoloji yok. Fakat bunu elle yapmak münkün mü? Mesela, oyundaki render Resolution'ı %50'ye getirip FidelityFX CAS/Radeon Image Sharpening ile keskinligi artırsak, DLSS gibi görüntüden kayıp vermeden FPS arttıramaz mıyız?

RTX 3070 şuanlık daha mantıklı derim.
AMD Radeon RX 6000 serisinde NVIDIA DLSS'in doğrudan birebir rakibi bir teknoloji yok. Fakat bunu elle yapmak münkün mü? Mesela, oyundaki render Resolution'ı %50'ye getirip FidelityFX CAS/Radeon Image Sharpening ile keskinligi artırsak, DLSS gibi görüntüden kayıp vermeden FPS arttıramaz mıyız?
Hocam hiç AMD kart kullanmadığım için bilmiyorum açıkçası. Fakat AMD ışın izleme konusunda bu seriyi emekleyerek geçirecek gibi. Yeni seri ile Nvidia'yı yakalaması belki geçmesi olası ama o zamana bütçe kalacak mı emin olamayız tabi. Dolar malum yine 8 oldu :/
Arkadaşlar elimde şuan Cooler Master MPE-6501-ACABW-EU 650W 80+ Fanlı Power Supply - incehesap.com bu PSU'dan var ve almayı düşündüğüm GPU'da https://www.itopya.com/gigabyte-geforce-rtx-3070-eagle-oc-8gb-gddr6-256-bit-ekran-karti/ bu. Sitesinde 650 W öneriliyor ama gerçekten yetecek mi 650 W?

Hocam hiç AMD kart kullanmadığım için bilmiyorum açıkçası. Fakat AMD ışın izleme konusunda bu seriyi emekleyerek geçirecek gibi. Yeni seri ile Nvidia'yı yakalaması belki geçmesi olası ama o zamana bütçe kalacak mı emin olamayız tabi. Dolar malum yine 8 oldu :/
Arkadaşlar elimde şuan Cooler Master MPE-6501-ACABW-EU 650W 80+ Fanlı Power Supply - incehesap.com bu PSU'dan var ve almayı düşündüğüm GPU'da https://www.itopya.com/gigabyte-geforce-rtx-3070-eagle-oc-8gb-gddr6-256-bit-ekran-karti/ bu. Sitesinde 650 W öneriliyor ama gerçekten yetecek mi 650 W?
650W yeter ama Tavsiyem en az 750W bir PSU ileriye dönük olmasi için.
Ha bu arada bence Ray Traycing performansının NVIDIA'dan kötü olmasının sebebi oyunların daha AMD kartlar için optimize edilmemiş olması. Hele oyunlar bir optimize edilsin, yeni oyunlar çıksın, o zaman karşılaştırmak daha dogru olur hem sebebi driverlarda olabilir

650W yeter ama Tavsiyem en az 750W bir PSU ileriye dönük olmasi için.
Hocam şuan oyunda elimdeki RTX 2060 Super kart ile test yaptığımda COD Warzone'da 1080p High ayarlarda 7611 MB VRAM kullanımı gördüm. :) RTX 3070'in 2-3 sene sonra VRAM'den darboğaz yiyeceğini düşünüyorum. O yüzden RTX 3070 Ti/Super kartlarını bekleyeceğim. Ya da AMD, DLSS alternatifi çıkarırsa AMD'ye yöneleceğim. Size de tavsiyem uzun kullanım için bence RTX 3070'e güvenmeyin. İyi akşamlar herkese. :)

Hocam şuan oyunda elimdeki RTX 2060 Super kart ile test yaptığımda COD Warzone'da 1080p High ayarlarda 7611 MB VRAM kullanımı gördüm. :) RTX 3070'in 2-3 sene sonra VRAM'den darboğaz yiyeceğini düşünüyorum. O yüzden RTX 3070 Ti/Super kartlarını bekleyeceğim. Ya da AMD, DLSS alternatifi çıkarırsa AMD'ye yöneleceğim. Size de tavsiyem uzun kullanım için bence RTX 3070'e güvenmeyin. İyi akşamlar herkese. :)
Evet 8GB yetmiyecek sonuçta kim ister oyunun grafiklerini sona alip oynayamamayı. Ben yeteceğini sanmıyorum. Ha şuan için yetebilir ama ilerde sıkıntı yaratir muhtemelen. RTX 3070 Ti bir nebze kurtarabilir 10GB bellekle. DLSS'e gelirsek evet dogrudan rakibi yok ama daha yeni çıktı kartlar. AMD'de söyledi rakip getireceklermiş. Şuan için aslında DLSS gibi görüntü kaybı olmadan fps arttırılabilir aslında. Oyun için render scale'i %50'ye getirsek ve oluşan çözünürlük kaybınıda Radeon Image Sharpening ile kapatsak olur bu dediğim.

Evet 8GB yetmiyecek sonuçta kim ister oyunun grafiklerini sona alip oynayamamayı. Ben yeteceğini sanmıyorum. Ha şuan için yetebilir ama ilerde sıkıntı yaratir muhtemelen. RTX 3070 Ti bir nebze kurtarabilir 10GB bellekle. DLSS'e gelirsek evet dogrudan rakibi yok ama daha yeni çıktı kartlar. AMD'de söyledi rakip getireceklermiş. Şuan için aslında DLSS gibi görüntü kaybı olmadan fps arttırılabilir aslında. Oyun için render scale'i %50'ye getirsek ve oluşan çözünürlük kaybınıda Radeon Image Sharpening ile kapatsak olur bu dediğim.
Evet oluru var gibi. Bu arada RTX 3070 Ti 12-16 GB bellekle gelecek diye bir söylenti vardı. 10 GB mıymış o?

Evet oluru var gibi. Bu arada RTX 3070 Ti 12-16 GB bellekle gelecek diye bir söylenti vardı. 10 GB mıymış o?
Evet RTX 3070 Ti 10GB olucak büyük olasılıkla bütün sızıntılar ve kaynaklar bunu işaret ediyor. NVIDIA, RTX 3080'in 10GB belleğini geçeceği için 3070 16GB'ı iptal etmiş gibi gözüküyor. Yani mantıken 3070 Ti 16GB olsaydı, 3080'i alanlar isyan etmezmiydi? O yüzden böyle bir denge oluşturacak NVIDIA. 3060 6GB olucak Ti modeli 8 böylelikle 3070'i geçmeyen ama 3060'tan fazla VRAM olmuş oluyor. 3080 Ti da 3080'den fazla 3090'dan az olan 20GB ile gelicek.

Evet RTX 3070 Ti 10GB olucak büyük olasılıkla bütün sızıntılar ve kaynaklar bunu işaret ediyor. NVIDIA, RTX 3080'in 10GB belleğini geçeceği için 3070 16GB'ı iptal etmiş gibi gözüküyor. Yani mantıken 3070 Ti 16GB olsaydı, 3080'i alanlar isyan etmezmiydi? O yüzden böyle bir denge oluşturacak NVIDIA. 3060 6GB olucak Ti modeli 8 böylelikle 3070'i geçmeyen ama 3060'tan fazla VRAM olmuş oluyor. 3080 Ti da 3080'den fazla 3090'dan az olan 20GB ile gelicek.
Nvidia VRAM konusunda biraz cimri davranmış ya. AMD'nin DLSS alternatifi getirmesi şart bence kullanıcılar için.

Şuan AMD RX 6000 serisiyle giriş yaptı . DLSS 2.0 bile bu günlere bi anda gelmedi , emekleyerek geldi ve şuan dev bir teknoloji haline geldi . AMD kullanıcılara DLSS tarzında bir teknoloji illa ki üretecektir sonuçta şikayet ve eleştriler alır koskoca şirket bunu düşünemeyecek durumda değil hele stoklar dolsun kartlar 1 aylık 2 aylık ömrünü tamamlasın hemen de TAMAM BİTTİ BU KADARDI diyemeyiz ki .

RTX 3070 Super çıksa taş çatlasın 10 GB VRAM ve RX 6800 gücünde olur ama fiyatı çok eminim 6800XT kadar olur . 2070Super çıkınca 2070ten pahalıydı yani en azından ben hatırlıyorum pahalıydı .

Ben şahsen RX 6800e yöneleceğim . her ne kadar 500 TL fark olasa da aralarında , çoğu oyunu RTX kapalı oynadığım için bana bir gram sıkıntı yaşatmadı.Ayrıca çok güçlü bir karttan bahsediyoruz 144 yerine 70 fps vermesi elbette çok sorun yaratır ama DLSS ve türevi şeylerin illa geleceğini düşünüyorum . Gelmese bile RX 6800 kesin alacağım kart

COD MW RT içeriyor ama RT açan kimse yok ( Açanlar da boşa açıyor )
BFV RT içeriyor ama RT açmak için baya gereksiz özellik . FPS daha önemli
WD Legion RT açıyorsun evet güzel duruyor ama 3070 ile 1080pde komik fps değerleri çıkıyor
Metro Exodus RT açıyorsun 3070 öne geçse de 6800 yeterli bir fps değeri sunuyor
Control 6800 ile 144fps 1080p sunarken RT açınca 80 fpslere düşüyor ve bu da size yetiyor.

6800ün 1080p 1440p testleri mükemmel , hele bi de teknoloji geldi mi tadından yenmez. Benim için NVidia göz boyama oldu RTX 2070 çıkardılar 2 seneye ULTRA 1080P 60FPS oyunlar azalmaya başladı ne AC ODYSSEY ne RDR2 ne de yepyeni oyunları ULTRA 1080P 60 FPS açamadı. NVidianın ben KALİTE/PERFORMANS kartları olduğunu ama fiyatına göre düşük performanslı olduğunun kanısındayım.

AMD FANBOYU DEĞİLİM RTX 2070 SUPER KULLANIYORUM SATIP RX 6800 ALICAM.

Yeni konular

Geri
Yukarı