RTX 3070 vs. RX 6800

5500XT sorunsuz bir kart. 5600XT ve 5700XT'den farklı bir mimari kullanıyor. Navi 14. Hiçbir sorun olmadan kullanıyorum. Aldığım zaman 1900 lira civarındaydı 1600'e aldım. İyi ki de almışım. Ama 5600XT ve diğeriyle sıkıntı yaşayanlar daha çok.
Peki sizce RX 6800'mü almam daha mantıklı olur yoksa RTX 3070'mi?

Sızan bilgiler ve geçen günlerde yayında Ali Güngör ve Recep Baltaş'ın dediği gibi AMD'nin yeni kartlarının RT performansı kötü. Nvidia'nın DLSS (yapay zeka ile görüntüyü upscale etme mantığı) teknolojisinin AMD'de rakibi yok. Bu arada DLSS çok az oyunda var. DLSS çok iyi bir şey ama kart alırken 1080P'ye yönelik kart alırım, DLSS ile 2K'da benzer performansla oyun oynarım diye düşünmeyin. Oyun desteği lazım.
AMD veya Nvidia farketmez, firmaların vaatlerine göre ileride gelişir gibi masalları çok duyduk donanım ürünlerinde ve yazılım ürünlerinde. Çıktığı zaman ne alıyorsan o olur genelde. Bir teknolojimiz var, hazır olduğunda uçacak, kaçacak lafları hikaye.
Render, video editing gibi birçok program Nvidia ile sıkı çalışıyor. Handbrake ile oyun kayıtlarını upload etmeden önce sıkıştırma yapıyorum boyut küçülsün ve upload kolay olsun diye. İşlemci ile 1 saate yakın süren işlem ekran kartıyla 10 dakikadan az sürüyor. Diyeceksiniz ki Nvidia firmaları ayartmış. Nvidia firmalar ile çalışmasa uygulama geliştiricileri AMD ile çalışırlar anlamı mı çıkar. Hayır. Bazı firma kendi insifiyatifiyle pazar payı fazla olana destek sağlayabilir ama çoğunlukla kart üreticisinin politikası daha etkili. Nvidia'nın hedef kitlesi sadece oyun değil, diğer alanlarda da bir şeyler yapmaya çalışıyor. Babasının hayrına değil tabi ki.
Gelelim AMD'ye, RX 480 ile çok çektim. Hem donanım hem yazılımda çok sorun yaşadım. Yazılım olarak oyun çökmeleri dışında oyun kaydında nadiren oyun sesini kaydediyordu. Format vs. nafile çözemedim. 5700 ve 5700 XT kartlarda olan sorunları forumda görüyordum. Yazılım mı donanım mı bilmiyorum ama konu kesin çözülemedi sanırım. Sorunu yaşayanlar yine yaşıyor, yaşamayanlara herşey kebap.
Nvidia RTX 3000 serisinde çökmeler vardı ama 1-2 hafta içinde güncellemeyle çözüldü diye biliyorum. Zaten o süreçte çok az kişi edinebilmişti yeni kartları. Çoğu kullanıcı bu hataları göremedi bile.
AMD'ye bakıyorum yıllardır çözemedi Wattman hataları gibi sorunları. Firmanın ayıbı. Bu hususta AMD tembel ve işgüzar öğrenciye benziyor.
Umarım AMD yeni kartlarında böyle amatörlükler yapmaz, piyasada rekabet görürüz. AMD tecrübelerimden sonra yeni çıkan AMD kartı hemen almam şahsen, 2-3 ay beklerim. ''Kullanıcılar memnun mu?'', ''Yazılım ve donanımda kronik sorun var mı?'' gibi sorulara cevap ararım.
Bu hususlara da dikkat çekmek istedim.

Geri
Yukarı