RTX 3070'e mining zarar verir mi?

Arkadaşlar, bugün Palit RTX 3070 gamerock Edition kartım ile mining yapmayı denedim, sistemimi size söyleyeyim.
Ryzen 7 5800X.
Palit RTX 3070 gamerock Edition.
16 GB tek kanal HyperX 3200MHz RAM.
240mm sıvı soğutucu (markasını hatırlamıyorum)
ASUS ROG B550-F anakart.
700W Power Supply.
Öncelikle şöyle bir sorun var, benim Power Supply'in fanı ses çıkartıyor, galiba fanı bir şeye takılıyor. Bunun ekran kartına zarar vermesinden korkuyorum çünkü 180W'lık bir kazım yapıyor ekran görüntüsünü paylaşayım. lolMiner programıyla Binance pool üzerinden kazım yapıyorum.

Eki Görüntüle 1248364

Yaklaşık 50Mh'de kazıyorum yani maksimum 53'ü gördüm. Overclock yapma olayını bilmiyorum ekran kartının garantisini bitirmek istemiyorum 1 yıllık cihaz ocak ayında alındı. Fan'ı programdan %50'ye ayarladım başka hiçbir şey yapmadım. Şu anda durdurdum ve soracağım 2 soru olacak.

Yukarıda yaptığım yanlış nedir? Nasıl önleyebilirim? Neler yapabilirim olmaması için?

Mining kartıma büyük ölçüde zarar verir mi?

Power Supply fanı takılması ekran kartına problem yaratır mı?

Daha güçlü bir Power alınmalı mı?

Kasayı güçlendirmek için neler yapılabilir?

Arkadaşlar, açık açık fikir olarak değil de neler yaşanacağını detaylı olarak belirtirseniz sevinirim. Riskliyse girişmek istemiyorum kartı 7.5 bine aldım şu anda kart 15000TL'ye bile bulamıyorsun neredeyse. Kasası GameGaraj Deluxe-5a kasası.

Verir ama doğru bir şekilde yaparsan ve karınıda çıkartabilirsen mantıklı

Öncelikle mining karta zarar vermez. 180W çok yüksek Afterburner üzerinden Power Limit düşür. Core clock değerlerini aşağıya çekip memory değerlerini yükselt. Kartın stabil ve serin çalıştığı ayarları yakaladığında karta zarar vermeden yıllarca mining yapabilirsin. Arada sırada kartın fanlarını temizlemeyi unutma. 1 sene 2060 Super ile mining yaptım. 1 sene sonunda kartımı bir tur temizledim. Şimdi 2x3080 ile yapıyorum. 2060 Super'im eski performansında devam ediyor. Bir fark yok. :) "Burada kartı yıpratır, öldürür aman ha bedavaya satarsın" falan gibisinden yazıları ciddiye alma.
Ayarları doğru yapıp sıcaklıkları doğru konumda tuttuğun müddetçe kartına bir şey olmaz yani :)
Teşekkürler hocam,

Power Limit'i %70
Temp Limit %74
Fan Speed %60
Memory Clock +800
Core Clock -491

Bu ayarlar sonucunda ekran kartım serin çalışır mı ? Şuanda 55.73MH/s ile yapıyorum 48 Derecede takılı kaldı yükselmiyor inmiyorda.
Arkadaşlar , araştırdım ettim sizinde tavsiyelerinizle aslında miningin ekran kartına düzgün ayarlar sonucu zarar vermediğini düşünüyorum. Palit RTX 3070 Gamerock ekran kartımın soğutmasını araştırdım ve piyasadaki A+ Kalitede soğutabilen sayılı ekran kartlarından biri kendisi. Ayarları yaptığımda ise 42 Derece 59 MH etherium kazmayı başarabildim. Ayarları aşağıda paylaşıyorum ayarlarda yaptığım hata varsa yazarsanız mutlu olurum.
yaptigimayarlar.PNG

Son düzenleme:
Mining yapılırken her algoritma farklıdır Ethereum VRAM'lere ağır yük bindirirken Ravencoin daha dengeli bir yaklaşımla Vcore yani çekirdeğe de yükü dağıtır fakat watt tüketimi daha fazladır ve getirisi daha azdır. GDDR6 bellek yongaları 95 C ye kadar bir sıkıntı yaratmaz diye üretici firma belirtiyor fakat bence 80 C 85Clerin üstü özellikle 7/24 çalışmada illaki bir yıpratıcı etki yaratacaktır. Ancak performans düşüşünden ziyade toplam ömrü kısalacaktır. Bu da birazcık şansınıza kalmış ama 2-3 yıla bir sorun çıkarır diye tahmin ediyorum. Tabi bu kötü senaryo altında çalışmış bir komponent için tahmini öngörü daha uzun ya da daha kısa sürede dayanabilir.

Son düzenleme:
Mining her karta zarar verir dostum ve kartı satarken öldü fiyatına gider.
Hakkaten böyle bir zihniyet var ama millet çatır çatır RIG satıyor 😄 Bu arada doğru OC ve düşük ısı ile kartınızı oyundan, havasız kasalarda zor şartlarda yüksek ısılarda Afterburner kullanmayan kullanıcıların kartlarından, termal macunu duyunca şaşıran lullanıcıların kartlarından fazla yıpratmazsınız. Şöyle düşünün arabanızı taksiye verdiniz ama sürücü sizsiniz. Yağına suyuna bakıp düzgün kullanırsanız o araba takside hiç çalışmamış gibi olur. Bence örnek iyi lütfen kahkaha atmayın 😄

Geri
Yukarı