RTX 3080 100W Laptop Düşük Mh/s

Daha fazla  
Ortalama 45.9 Mh/s kazım yapıyor. NVIDIA son sürüm olan 496 driver sürümü kurulu. Bazen bu şekilde dalgalanmalar oluyor. Öneriniz nedir? Bu değerler normal mi?

Desktop Screenshot 2021.11.12 - 10.22.22.96 (2).png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çekirdek ve bellek frekanslarınız nedir ? Sıcaklık ne durumda ? Bu laptop ile 53 MH/s almış çoğu YouTube videosu.

Dalgalanmalar normal. Ortalamanız normal olduğu sürece gerisi önemli değil. Ethermine vs. de bu şekilde.

Hocam dalgalanma sebebinin muhtemelen 2 nedeni var;

1: Sıcaklı değişimi. sıcaklık değerlerini takip ederseniz hiç stabil değildir. Yani işlem bi anda tepeye ulaşabildiği için sıcaklıkta maksimum düzeye ulaşır. Ve laptop fanları buna tepki verebilecek kabiliyette değildir. Termal darboğaz olur bi yükselir bi düşer.

2: Adaptör stabil güç sağlayamıyor olabilir, bu daha düşük bir ihtimal ama adaptörler psu lar gibi değiller ani güç ihtiyacına (miningdeki durum gibi) cevap veremeyebilirler. Bu ikinci durumun olma ihtimali düşüktür ama kontrol ettirmekte fayda var.

Gel gelelim çözüme, 1. Durum için ilk olarak daha iyi soğutma ya da manuel olarak güç kısma ve belli bir düzeyde mh sabitleme. Örneğin max 71 mh ise onu 65 e sabitleme gibi (clock ayarı, gerekirse biostan ayarlama) bu şekilde sıcaklık daha stabil olacağı için daha düzgün çalışır diye düşünüyorum

2. Durum için kaliteli bir adaptör denenebilir, başka da çözüm gelmiyor aklıma. Ama bu gerçekten düşük bir ihtimal. öncelikle 1. Duruma odaklanmakta fayda var.

Çekirdek ve bellek frekanslarınız nedir? Sıcaklık ne durumda? Bu laptop ile 53 MH/s almış çoğu YouTube videosu.

Dalgalanmalar normal. Ortalamanız normal olduğu sürece gerisi önemli değil. Ethermine vs. de bu şekilde.

İşlemci sıcaklığı 65 ekran kartı sıcaklığı 73 derece. GPU çekirdeği değişken bir şekilde çalışıyor. 1545 ile 1800 arası.

Sanırım dizüstü RTX 3080'lerde 45 MH/s normal. O yüzden sıkıntı yok gibi duruyor. 24 saatlik ortalamayı dikkate almanız gerekiyor.

24 saatlik ortalam ise 45.9 mh.

Hocam dalgalanma sebebinin muhtemelen 2 nedeni var;

1: Sıcaklı değişimi. Sıcaklık değerlerini takip ederseniz hiç stabil değildir. Yani işlem bir anda tepeye ulaşabildiği için sıcaklıkta maksimum düzeye ulaşır. Ve laptop fanları buna tepki verebilecek kabiliyette değildir. Termal darboğaz olur bir yükselir bir düşer.

2: Adaptör stabil güç sağlayamıyor olabilir, bu daha düşük bir ihtimal ama adaptörler PSU'lar gibi değiller ani güç ihtiyacına (miningdeki durum gibi) cevap veremeyebilirler. Bu ikinci durumun olma ihtimali düşüktür ama kontrol ettirmekte fayda var.

Gel gelelim çözüme, 1. durum için ilk olarak daha iyi soğutma ya da manuel olarak güç kısma ve belli bir düzeyde mh sabitleme. Örneğin Max 71 mh ise onu 65'e sabitleme gibi (clock ayarı, gerekirse BIOS'tan ayarlama) bu şekilde sıcaklık daha stabil olacağı için daha düzgün çalışır diye düşünüyorum.

2. durum için kaliteli bir adaptör denenebilir, başka da çözüm gelmiyor aklıma. Ama bu gerçekten düşük bir ihtimal. Öncelikle 1. duruma odaklanmakta fayda var.

Clock ayarını oldum olası anlamadım. UV yapmak gerekiyormuş ancak anlamdığım için bozmak istemedim. Sıcaklıklar ise bu şekilde devam ediyor. İşlemci sıcaklığı 65 ekran kartı sıcaklığı 73 derece. GPU çekirdeği değişken bir şekilde çalışıyor. 1545 ile 1800 arası.

Clock ayarını oldum olası anlamadım. UV yapmak gerekiyormuş ancak anlamdığım için bozmak istemedim. Sıcaklıklar ise bu şekilde devam ediyor. İşlemci sıcaklığı 65 ekran kartı sıcaklığı 73 derece. GPU çekirdeği değişken bir şekilde çalışıyor. 1545 ile 1800 arası.
Hocam anlamak zorundasınız maalesef. Aslında rehberler var bunlara yönelik kısa bir google araştırması ile öğrenebilirsiniz. hem güç tüketimi için hem stsbil bi kazım için öğrenmenizde fayda var

İşlemci sıcaklığı 65 ekran kartı sıcaklığı 73 derece. GPU çekirdeği değişken bir şekilde çalışıyor. 1545 ile 1800 arası.

24 saatlik ortalam ise 45.9 mh.

Bellek frekansını + kaç verdiniz ?

Hocam anlamak zorundasınız maalesef. Aslında rehberler var bunlara yönelik kısa bir Google araştırması ile öğrenebilirsiniz. Hem güç tüketimi için hem stsbil bir kazım için öğrenmenizde fayda var.

Laptop için rehber bulamdım. Bulduğum rehberler normal RTX 3080 için rehberler. Benim kullandığım laptop RTX 3080 100W.
Bellek frekansını + kaç verdiniz ?
Normal stok ayarları herhangi bir ayar yapmadım.

Laptop için rehber bulamdım. Bulduğum rehberler normal RTX 3080 için rehberler. Benim kullandığım laptop RTX 3080 100W.

Normal stok ayarları herhangi bir ayar yapmadım.
45.9 olma sebebi bu. GPU sıcaklığınız 73 derece ama bellekleri bilmiyoruz. Bu gelir yeterli derseniz böyle kalsın. Ama bir kere deneyin sıcaklıklar ne durumda olacak ona göre devam edersiniz fanları daha da artırarak. -500 Core ve +900 Memory ile deneyin.

45.9 olma sebebi bu. GPU sıcaklığınız 73 derece ama bellekleri bilmiyoruz. Bu gelir yeterli derseniz böyle kalsın. Ama bir kere deneyin sıcaklıklar ne durumda olacak ona göre devam edersiniz fanları daha da artırarak. -500 Core ve +900 Memory ile deneyin.
Mavi ekran yedim :(

Geri
Yukarı