RTX 3080 için işlemci önerisi

Bütçe
30.000
Yer
sakarya/akyazı
Daha fazla  
RAM
cl 40
Anakart
b650
Elimde ASUS TUF RTX 3080 12 GB var ve buna göre sistem toplamak istiyorum olabildiğince en iyi olabildiğince ucuz ve abartıya kaçmadan şöyle bir sistem hazırladım.
Intel daha pahalıya ile gerçi hemen hemen aynı fiyatlarda ama bilemiyorum.
Farklı yerlerden alınca sanırım 3-5-7 k fiyat düşer şimdilik tüm parçalar bunlar sizce nasıl siz ne önerirsiniz 2K da darboğaz vs yapar mı monitörü biraz daha bekleyip üstüne katıp 4K bir şey mi alsam acaba tavsiyeniz nedir?
6-7 yıl taş gibi sorunsuz götürmesini istiyorum.
GTX 1060 6 GB - i7 7700K var 2017'den bu güne her oyunu çatır çutur açtı oynattı taş gibi sistem şu an toplamak istediğim sistem de böyle olsun ileride her oyunu istediğim gibi özellikle 2K damin 80+ FPS alsın istiyorum darboğaz işlemci ısınması gibi sorunlar yaşamak istemiyorum buna göre bir sıvı soğutma da önerirseniz sevinirim aynı modelin 360 olanı 5K aşırı pahalı.
Şimdiden teşekkürler.
Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Gerekirse fiyatta şimdilikmin düşüş yapacağım orj. Windows ile SSD var onları çıkarınca 7 k düşüyor sistemin fiyatı bende 1TB var onunla idare ederim bir süre ama diğerlerini mecbur alacağım.

Dosya Ekleri

• ryzen sstem.png
    ryzen sstem.png
    162,7 KB · Görüntüleme: 103
  • sistem.png
    sistem.png
    167,3 KB · Görüntüleme: 98
Hocam orjinal windowsa 2.600tl vereceğinize 60tl'ye orjinal windows retail key alsanızda. 4 yıldır kullanıyorum key'i bir sorun çıkmadı, windowsum orjinal. Saglamlisans sitesinden almıştım.

Hocam orijinal Windows'a 2.600TL vereceğinize 60TL'ye orijinal Windows Retail key alsanızda. 4 yıldır kullanıyorum Key'i bir sorun çıkmadı, Windows'um orijinal. Saglamlisans sitesinden almıştım.

Hocam 7 yıldır korsan kullanıyorum :) bir kez orijinal alırım diye koydum ondan da emin değilim 2.5k Windows'a vereceğime işlemci Ryzen 9 yükseltirim mesela ona fazla takılmayın :)

Intel olan daha mantıklı gibi geliyor.

Bende Intel taraftarıyım i7'den i5 13600K'ya düşmek yerine i7 13700K toplamak istiyorum ama şöyle bir şey varmış sanırım soket sıkıntısı mesela bugünün Intel soketi ile 3-4 yıl sonra mesela çıkan i7 15800K vs gibi işlemcileri kullanamıyoruz ama Ryzen de soket değişimi olmadığından dolayı 4 yıl sonra çıkan işlemciyi kullanabilir mişiz bundan dolayı Ryzen tavsiye ediyorlar ama bende şu görüşteyim zaten bu sistem beni rahat 5-6 yıl götürür Ryzen de olsun Intel de olsun ikisi de götürür o yüzden bana Intel daha yakın geldiğinden dolayı Intel düşünmüyor değilim bilemiyorum şu an kararlaştırabilirisem yavaştan alacağım 1-2 parçasını Haziran ayında da hepsini toplamış olacağım zaten 3080 hazır elimde şu an yatıyor aslanım benim.

Hocam 7 yıldır korsan kullanıyorum :) bir kez orijinal alırım diye koydum ondan da emin değilim 2.5k Windows'a vereceğime işlemci Ryzen 9 yükseltirim mesela ona fazla takılmayın :)
İntel alacaksanız 13700k daha performanslı ve bildiğim kadarıyla işlemci amd alınacaksa ekran kartının da amd alınması daha mantıklı smart access yüzünden. Yoksa intel tekli çekirdekte daha iyi, smart acces olmadan oyun kısmında kaybediyor yani nvidia alınacaksa ben işlemciyi intel öneririm. Ama aynı bütçede de r9 7900x var. Profosyonel işlet için kullanılacaksa daha iyi performans verir, 13700k ile oyunlarda ahım şahım bir fark görünmez ama ileride size başka amd işlemciye geçme imkanı verir anakart değiştirmeniz gerekmez. İntelin 13. Nesli lga1700 için son zaten. Bir sonraki nesilde gene değişecek. Ya 13700k al uzun süre kullanırım diyorsan. Ya da r9 5900x al, prof kullanım ve ileride değiştirme imkanı için.

Yani sevgili kardeşlerim özetle toplayacağım belki de son sistemim bundan dolayı taş gibi olsun tabiri caizse imparatorluğumu ilan etmek istiyorum 2 k da 5-6 sene beni taşısın ondan dolayı olabildiğince de sağlam parçalar almak istiyorum maksat o
Yoksa 9 k işlemci fiyatına anakart B660 ile i5 12600K da işimi görüyor ama dediğim gibi sağlam bir şey olsun istiyorum.

Bende Intel taraftarıyım i7'den i5 13600K'ya düşmek yerine i7 13700K toplamak istiyorum ama şöyle bir şey varmış sanırım soket sıkıntısı mesela bugünün Intel soketi ile 3-4 yıl sonra mesela çıkan i7 15800K vs gibi işlemcileri kullanamıyoruz ama Ryzen de soket değişimi olmadığından dolayı 4 yıl sonra çıkan işlemciyi kullanabilir mişiz bundan dolayı Ryzen tavsiye ediyorlar ama bende şu görüşteyim zaten bu sistem beni rahat 5-6 yıl götürür Ryzen de olsun Intel de olsun ikisi de götürür o yüzden bana Intel daha yakın geldiğinden dolayı Intel düşünmüyor değilim bilemiyorum şu an kararlaştırabilirisem yavaştan alacağım 1-2 parçasını Haziran ayında da hepsini toplamış olacağım zaten 3080 hazır elimde şu an yatıyor aslanım benim.
Bence Intel sistemde seçtiğiniz parçalar daha kaliteli, dediğiniz gibi Ryzen'da soket değişmiyor lakin işlemci gerçekten güçlü. İleride çok yavaşlarsa Anakartınızı ve işlemcinizi satar yenisini alırsınız. O dönemde bile böyle sistemi kullanan çok insan olacağından da eminim.

Yani sevgili kardeşlerim özetle toplayacağım belki de son sistemim bundan dolayı taş gibi olsun tabiri caizse imparatorluğumu ilan etmek istiyorum 2 k da 5-6 sene beni taşısın ondan dolayı olabildiğince de sağlam parçalar almak istiyorum maksat o
Yoksa 9 k işlemci fiyatına anakart B660 ile i5 12600K da işimi görüyor ama dediğim gibi sağlam bir şey olsun istiyorum.

O zaman Intel alınmalı, 13700 GHz olarak Ryzen'a göre biraz geride kalıyor ama sağlam işlemci ve Intel sistemde seçtiğiniz ekipmanlar daha kaliteli.

Intel alacaksanız 13700k daha performanslı ve bildiğim kadarıyla işlemci AMD alınacaksa ekran kartının da AMD alınması daha mantıklı Smart Access yüzünden. Yoksa Intel tekli çekirdekte daha iyi, Smart acces olmadan oyun kısmında kaybediyor yani NVIDIA alınacaksa ben işlemciyi Intel öneririm. Ama aynı bütçede de R9 7900X var. Profesyonel işlet için kullanılacaksa daha iyi performans verir, 13700k ile oyunlarda ahım şahım bir fark görünmez ama ileride size başka AMD işlemciye geçme imkanı verir anakart değiştirmeniz gerekmez. Intel'in 13. nesli LGA1700 için son zaten. Bir sonraki nesilde gene değişecek. Ya 13700k al uzun süre kullanırım diyorsan. Ya da R9 5900X al, prof kullanım ve ileride değiştirme imkanı için.

Hocam ekran kartı alma imkanım yok maalesef benim geçen yaz planım 2023 yazına kadar para biriktirip sağlam bir sistem toplamaktı öylesine bir estiydi kafama araştırdım biraz baktım en son 3080 ile 3080 Ti kartlar var zamanında 2017 de 3 bin liraya GTX ROG 1080 almayıp 2000 liraya 1060 alınca bu çok koydu bu sefer dedim ilk ekran kartını en son çıkanı alacağım.
Pat o sırada ASUS TUF 3080 12 GB 15 k ya düştüydü ince hesapta öyle böyle derken kartı almış bulundum vallahi borcu bile daha bu ay bitti mesele bu yani.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı