RTX 3080 için işlemci önerisi

Bütçe
30.000
Intel konusunda tercihinizi kararlaştırmanızı tavsiye ederim, gayet mantıklı bir Intel sistem dizmişsiniz zaten. Ayriyetten de 3080 gayet güçlü kart ileride 2K'da Medium-High ayarlarda 70+ FPS alırsınız diye düşünüyorum.

Zaten seçtiğiniz MSI sıvı soğutucu gayet iyi performans sunar şimdiden hayırlı olsun. Monitor olarak şunu önerebilirim

Teşekkürler hocam bende çok baktım bu monitöre vallahi hatta şu an kullandığım monitör MSI Optix G24
Curved 1080p
Ama IPS çok önerdiler oyun için yok renkti bilmem ne filan gerçi ne kadar fark ediyor bilmiyorum ama ondan dolayı o monitöre yöneldim
Yoksa bana kalsa 2K 27inc 1ms 165Hz Curved bir monitör tercih ederdim vesselam

Teşekkürler hocam bende çok baktım bu monitöre vallahi hatta şu an kullandığım monitör MSI Optix G24
Curved 1080p
Ama IPS çok önerdiler oyun için yok renkti bilmem ne filan gerçi ne kadar fark ediyor bilmiyorum ama ondan dolayı o monitöre yöneldim
Yoksa bana kalsa 2K 27inc 1ms 165Hz Curved bir monitör tercih ederdim vesselam
Evet hocam şuan kullandığınız monitör bile gayet iyi diyebilirim, söylediğiniz fiyat bandındaki en iyi monitör attığım olabilir.

Intel konusunda tercihinizi kararlaştırmanızı tavsiye ederim, gayet mantıklı bir Intel sistem dizmişsiniz zaten. Ayrıyeten de 3080 gayet güçlü kart ileride 2K'da medium-high ayarlarda 70+ FPS alırsınız diye düşünüyorum.

Teşekkürler
Mesela 2017 de de kendi sistemimi kendim dizmiştim.
Vatan da toplattım oradaki adamlarda şaştı kaldı 7 k ya topladım o zaman sistemi.
Dedi bu parçaları bu çocukmu seçti dedim evet ben seçtim gayet mükemmel anlıyon bu işten dedi ilk topladığım PC idi.
Parçalarda şunlar.
i7 7700K.
MSI gamin M5 Z170a.
GTX 1060 6 GB Gaming X 2K ya aldım 3K ya ROG STRIX 1080 kaçırdım hala acısını atamadım :(
700W 80+ Gold.
Vs. :)

1- evet ASUS TUF RTX 3080 12 GB halihazırda var 15k ya almış bulundum geçen ağustos ayında.
2- çekinmem AMD tercih edecektim 3080 Ti ile eş değer olanı tam hatırlayamadım en üst seviye işte para yetmedi alamadım.
3- oyun amaçlı topluyorum
4- bütçe olabildiğince en iyi en sağlam sitem olabildiğince de en ucuz olarak bunları toplayabildim.
Evet belki 3080 için şu an 20-23 k ya sistem toplarım i5 12600K -H610 filan götürüyor 3080'i.
Ama amacım güzel taş gibi bir sistem kurmak
Yani bugün ve 3 yıl sonra çıkan X bir oyunu 2K da 70+ FPS de rahat rahat acaba demeden oynayabileceğim bir sistem amacım.
Yok FPS düşmüş.
Yok işlemci ısınmış.
Yok darboğaz var gibi bir sorunum olsun istemiyorum maksadım bu yani.
Toplayacağım belki de son sitem o yüzden olabildiğince en iyisi olsun istiyorum.

Hocam bende isterim o anakartı almak tabii ama olabildiğince gücümün yettiğince toplamaya çalışyorum bu yaza he alamam mı alırım her türlü 3080'i satar 4000 serisi kart ile bile toplarım ama seneye bu güne belki :)
O yüzden elimde 3080 halihazırda var 2K da beni rahatça oynatacak güzel bir imparatorluk kurmak istiyorum tabiri caizse.
Z790-I önerecektim, çünkü F, H, A ve E ile aralarında fiyat farkı oluyor. Ancak kısa bir arama sonucu I anakart bulamadım. Bulursanız E'nin altındakileri de tercih edebilirsiniz. Fiyat farkı olmasına rağmen performansta fark olmayacaktır. Tek fark anakart üzerindeki port sayıları vb.

1- evet ASUS TUF RTX 3080 12 GB halihazırda var 15k ya almış bulundum geçen ağustos ayında.
2- çekinmem AMD tercih edecektim 3080 Ti ile eş değer olanı tam hatırlayamadım en üst seviye işte para yetmedi alamadım.
3- oyun amaçlı topluyorum
4- bütçe olabildiğince en iyi en sağlam sitem olabildiğince de en ucuz olarak bunları toplayabildim.
Evet belki 3080 için şu an 20-23 k ya sistem toplarım i5 12600K -H610 filan götürüyor 3080'i.
Ama amacım güzel taş gibi bir sistem kurmak
Yani bugün ve 3 yıl sonra çıkan X bir oyunu 2K da 70+ FPS de rahat rahat acaba demeden oynayabileceğim bir sistem amacım.
Yok FPS düşmüş.
Yok işlemci ısınmış.
Yok darboğaz var gibi bir sorunum olsun istemiyorum maksadım bu yani.
Toplayacağım belki de son sitem o yüzden olabildiğince en iyisi olsun istiyorum.

Hocam bende isterim o anakartı almak tabii ama olabildiğince gücümün yettiğince toplamaya çalışyorum bu yaza he alamam mı alırım her türlü 3080'i satar 4000 serisi kart ile bile toplarım ama seneye bu güne belki :)
O yüzden elimde 3080 halihazırda var 2K da beni rahatça oynatacak güzel bir imparatorluk kurmak istiyorum tabiri caizse.
Hocam anakart konusuna aşırı takılmayın. Önemli olan vrm kapasitesi ve şöyle düşünün eğer intel alırsanız zaten 14. nesile bile geçmek isteseniz yeni anakart alacaksınız o yüzden b650 gitmekte fayda var. Eğer amd gidecekseniz vrm çok çok önemli çünkü 3 nesil sonra bile anakarta işlemciyi takıp şak diye çalıştırabileceksiniz ama vrm'ler kaldırmazsa tam performans alamazsınız. Şimdi illa x veya z serisi mi alınmalı hayır. Neden? Diye soracak olursanız ben b550 ile r9 5900x kullanıyorum ve bendeki anakart r9 5950x'i bile sorunsuz bir şekilde kaldırıyor. B650 anakart alabilirsiniz ama vrm'leri iyi olan bir model alın, illa x modeline gitmeye gerek yok. Ben size amd almanızı tavsiye ederim ama isterseniz biraz bekleyin X olmayan ve 3d v-cache modelleri çıkıyor. r5 7600x3d'nin r9 7900x'i tokatlayacağı aşikar. Olmadı x olmayan modelleri alırsınız hem daha ucuzlar hem de daha verimliler. Şimdi şöyle bir gerçekten var bir sonraki nesilin r5 işlemcisi (muht r5 9600x) i7 13700k'yı tokatlayacak işte bu yüzden am5 platformu biraz daha avantajlı. R7 7700x gitmeniz biraz daha mantıklı olabilir ileride kafam rahat olsun diyorsanız. İkinci elde satar yenisini daha rahat alabilirsiniz.

Evet hocam şuan kullandığınız monitör bile gayet iyi diyebilirim, söylediğiniz fiyat bandındaki en iyi monitör attığım olabilir.
teşekkürler hocam valla taş gibi monitör önerdiniz de çok övdükleri ips den vazgeçmeye değer mi
32 inc biraz fazla büyük değil mi bana kalsa çoktan alırım tabi de
bilemiyorum
cod rainbow vs oynuyorum genelde bilemedim
ips ne kadar fark yaratır
bana sorsanız 32 alır giderim de işte bakacağız o yüzden monitörü en son alacağım

teşekkürler hocam valla taş gibi monitör önerdiniz de çok övdükleri ips den vazgeçmeye değer mi
32 inc biraz fazla büyük değil mi bana kalsa çoktan alırım tabi de
bilemiyorum
cod rainbow vs oynuyorum genelde bilemedim
ips ne kadar fark yaratır
bana sorsanız 32 alır giderim de işte bakacağız o yüzden monitörü en son alacağım
Hocam 32 inç aşırı büyük dediğiniz gibi. Yani FPS oyunları oynadığınız için büyük ekran önermem etrafa bakmanız için kafanızı çevirmeniz bile gerekebilir 😂 FPS oyunları oynadığınız için küçük ekran almanız bence daha iyi olur benim laptopum 16 İnc civarında, internet kafeye gittiğim zmaan 27 inc monitörler bile dev gibi geliyor, Forza Horizon ya da FIFA gibi oyunlar oynasaydınız elbette 32 inc size çok zevk verirdi lakin küçük bir IPS ekran almanız çok daha iyi olur.

Hocam 32 inç aşırı büyük dediğiniz gibi. Yani FPS oyunları oynadığınız için büyük ekran önermem etrafa bakmanız için kafanızı çevirmeniz bile gerekebilir 😂 FPS oyunları oynadığınız için küçük ekran almanız bence daha iyi olur benim laptopum 16 İnc civarında, internet kafeye gittiğim zmaan 27 inc monitörler bile dev gibi geliyor, Forza Horizon ya da FIFA gibi oyunlar oynasaydınız elbette 32 inc size çok zevk verirdi lakin küçük bir IPS ekran almanız çok daha iyi olur.
27 inç ips de kararlıyım ya şuan kullandığım 24 inç ten 5cm daha büyük aşırı fark yaratcağını sanmıyorum hem 2k da daha hoş duracağını düşünüyorum o yüzden 27 alacağım üzerine bende çıkmam

Z790-I önerecektim, çünkü F, H, A ve E ile aralarında fiyat farkı oluyor. Ancak kısa bir arama sonucu I anakart bulamadım. Bulursanız E'nin altındakileri de tercih edebilirsiniz. Fiyat farkı olmasına rağmen performansta fark olmayacaktır. Tek fark anakart üzerindeki port sayıları vb.
şuan zaten sistem 47 k en gerekli parçalar hariç diğerlerini çıkarınca ( monitör,ssd,hdd,oem) sistem bana 31 k ya geliyor diğer parçaları zaten her türlü zamanla alırım şuanki sistemimde 1tb ssd var onu söker takarım monitörü de taksit yaparım canım ya da 1 -2 ay 1080p monitörde idare eder dsr ile 2-4k ya çeker götürürüm bir şekilde

27 inç ips de kararlıyım ya şuan kullandığım 24 inç ten 5cm daha büyük aşırı fark yaratcağını sanmıyorum hem 2k da daha hoş duracağını düşünüyorum o yüzden 27 alacağım üzerine bende çıkmam
Bence 27 bile büyük, Şuan kullandığınız monitör yeterli gelecektir fakat FIFA gibi oyunlarda dediğim monitörü FPS oyunlarında şimdiki mönitörünüzü kullanmanız daha iyi olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı