RTX 3080 ile Ryzen 5 3600 uyumlu mu?

Arkadaşlar 4K Ultra'da Allah ne verdiyse 60-144 FPS arası oyun oynamayı hedefliyorum. Mevcutta RX 5700 XT ile Ryzen 5 3600 kullanıyorum ve çok iyi çalışıyor ama şu anda RTX 3080'e geçmeyi kafama koydum. Çözünürlük arttıkça CPU'nun işi düşüyor diye biliyorum. FPS manyağı değilim tek isteğim 60 FPS üstü Ultra ayarlarda oyun oynamak. İşlemci değiştirmek istemiyorum ama değiştirmem gerekir mi? Değiştirmek zorundaysam minimum ne almalıyım?

Ryzen 7 3800X al veya 9 3900 X.

RTX on iken 4K 60 FPS verebildiği söylendi etkinlikte. RTX off iken 100 FPS verebilir bazı oyunlarda. Ama almadan önce Big Navi'yi bekleyin şu an NVIDIA kartları AMD'den önce yükseğe satmaya çalışıyor. Big Navi ile beraber belki 3080'den daha iyi bir kart çıkarır. Belki de NVIDIA'nın eli zora düşecek hop direkt super kartlar çıkarır ve düz 3000 serisinin fiyatları düşer belli mi olur?
Bu arada 4K'da imkanı yok olmaz darboğaz.

AMD GPU beklenmez. İşlemci beklenir ama ekran kartı beklenmez. Ne RTX 3000 serisi kadar kaslı bir kart çıkartabileceğine ne de yazılım sorunlarıyla gelmeyeceğine olan inancım yok çünkü geçmişte de görüldü bu. RX5000 Serisi içinde benzer şeyler söylenedi. RTX2080 gücüne yakın veya bunun üzerinde bir kart çıkartamadı.

Bir de şöyle bir durum var. Bu zaman kadar 2K ya da 4K'da işlemcilerin yüklerinin az olmasının sebebi doğru düzgün 60FPS üzerine çıkılamaması ve yüksek çözünürlükte çoklu çekirdeklerin önem taşımasıydı. Şu an hem yüksek çözünürlük hem de yüksek FPS söz konusu. Yani 4K/60 FPS değerlerinin üzerine çıkılmaya başlandığı zaman işlemciye binen yük hem tekli hem de çoklu çekirdeğe yüklenmeye başlayacaktır. 4K/120 FPS almayı planlayan arkadaşlara tavsiyemdir. RTX 3080 alıp 4K/120 FPS civarında bir hayaliniz varsa, işlemciniz bir miktar güçlü olsun. Hem tekli hem de çoklu çekirdekte iyi durumda olsun.

Geri
Yukarı