RTX 3080 ROG STRIX oyun oynarken 80 derece oluyor

HyperıonFury

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Gskill Trident Z neo 3600mhz
Ekran kartı
RTX 3080 ROG Str
İyi sosyaller birkaç hafta önce İtopya'dan RTX 3080 ROG STRIX model ekran kartı aldım kartta yüksek sıcaklık değerleri alıyorum kart Full yükte 80 derecede sabitleniyor boştayken 40-50 derecede gezerken yarım saatlik bir oyun sonrasında ısı 80 derecelere geliyor. Corsair 4000X kasa kullanıyorum kasa kaynaklımı bilemiyorum ama ekran kartı bu durumdayken işlemci 50-60 derecelerde sabitleniyor. 360mm radyatörlü sıvı soğutma kullanıyorum Corsair 4000X'in üstüne uyumlu olmadığı için mecburen öne taktım radyatörü sorun bundan mı kaynaklanıyor kasa içerisinde yeterli hava akışımı olmuyor bilemiyorum yardımcı olabilecek varsa sevinirim.

Dosya Ekleri

• cpu yüksüz.png
    cpu yüksüz.png
    37,1 KB · Görüntüleme: 80
  • gpu yüksüz.png
    gpu yüksüz.png
    19,1 KB · Görüntüleme: 76
İyi Sosyal'ler. Birkaç hafta önce İtopya'dan RTX 3080 ROG STRIX model ekran kartı aldım. Kartta yüksek sıcaklık değerleri alıyorum. Kart Full yükte 80 derecede sabitleniyor. Boştayken 40-50 derecede gezerken yarım saatlik bir oyun sonrasında ısı 80 derecelere geliyor. Corsair 4000X kasa kullanıyorum. Kasa kaynaklı olup olmadığını bilemiyorum ama ekran kartı bu durumdayken işlemci 50-60 derecelerde sabitleniyor.

İlk aldığınızdadamı boyleydi yoksa bir şey indirikten sonramı olmuştu. Bir ara bir şey indirmiştim bende boşta 50 derecelere sabitleniyord virusten kaynaklıydı.

Corsairin 4000x kasası gerçekten başarısız bir kasa bende aynısı var memnun değilim , Cooler master mb520 mesh varken 71 dereceyi geçmeyen rtx 2080super 3 fanlı ekran kartı şuan 73-74 dereceleri görüyor üstelik ön ızgara mesh olmasına rağmen

Oynadığınız oyunlara ve çözünürlüğe de bağlı olarak tam yükte iken 3080'in 70-72 derecelere kadar çıkması normal diyebilirim. Eğer kasanız kapalı bir alanda ise ve yeterli hava sirkülasyonu olmuyorsa özellikle bu sıcak yaz zamanları için ortalama değerler gibi duruyor.

Corsair'in 4000X kasası gerçekten başarısız bir kasa bende aynısı var memnun değilim, Cooler Master MB520 mesh varken 71 dereceyi geçmeyen RTX 2080 Super 3 fanlı ekran kartı şu an 73-74 dereceleri görüyor üstelik ön ızgara mesh olmasına rağmen

Konuyla alakasız olacak ama yeni modern kasaların hemen hemen hepsi (tamamı değil) soğutma konusunda başarısız. Ya görünüşü güzel bir kasaya çok boşluk açarak toz toplamaya mahkum ediyorlar, ya da güzel görünsün diye hava girişi, çıkışı açmıyorlar. Bende de Phanteks Enthoo Evolv ATX TG var mesela modlamadan önce berbattı, ön tarafı modladım şu an yeterli hale geldi ama üste de bir şeyler yapabilsem müthiş olacak... Bir daha sırf görüntü için tercih etmem gibi.

Bu arada arkadaşın GPU'su ısınması bence normal değil. STRIX kartların soğutması müthiş. Referans değerleri nedir bilmiyorum ama 75 76ları geçmemesi gerekiyor diye düşünüyorum.

İlk aldığınızdadamı boyleydi yoksa bir şey indirikten sonramı olmuştu. Bir ara bir şey indirmiştim bende boşta 50 derecelere sabitleniyord virusten kaynaklıydı.

İlk aldığımdan beri ilk kez değerlere baktım CPU sıcaklıklarını önceden kontrol ediyordum bu kasada bu karta yeni geçtim malum GPU sıkıntılarından dolayı önceden böyle bir sorun yoktu ki kartı takınca komple formatlayıp sadece lisanslı yazılım kullandım.

Ekran kartınıza herhangi bir OC işlemi yaptınız mı?

Hayır yapmadım tüm değerler stok bu sıcaklıkları görünce fan hızlarıyla oynama yaptım ancak sadece 2 derece fark etti.

Konuyla alakasız olacak ama yeni modern kasaların hemen hemen hepsi (tamamı değil) soğutma konusunda başarısız. Ya görünüşü güzel bir kasaya çok boşluk açarak toz toplamaya mahkum ediyorlar, ya da güzel görünsün diye hava girişi, çıkışı açmıyorlar. Bende de Phanteks enthoo evolv ATX tg var mesela modlamadan önce berbattı, ön tarafı modladım şu an yeterli hale geldi ama üste de bir şeyler yapabilsem müthiş olacak... Bir daha sırf görüntü için tercih etmem gibi.

Bu arada arkadaşın GPU'su ısınması bence normal değil. STRIX kartların soğutması müthiş. Referans değerleri nedir bilmiyorum ama 75 76ları geçmemesi gerekiyor diye düşünüyorum.

Sanırım böyle giderse yeni bir kasaya geçeceğim kasa küçük geldiği için radyatörü öne taktım içeri giren soğuk havayı engelliyor sanırım sorun bu.

Oynadığınız oyunlara ve çözünürlüğe de bağlı olarak tam yükte iken 3080'in 70-72 derecelere kadar çıkması normal diyebilirim. Eğer kasanız kapalı bir alanda ise ve yeterli hava sirkülasyonu olmuyorsa özellikle bu sıcak yaz zamanları için ortalama değerler gibi duruyor.

Normalde CoD oyunları oynuyorum kartı 1080p de kullanıyorum hava sirkülasyonu odada ki hava sirkülasyonu kötü olsaydı sadece ekran kartı değil komple PC'nin'de ısınması gerekmez miydi zira işlemci sıcaklığım oyunlarda 50-60 derecelerde anakart sıcaklığım ise 40-50 arasında.

Son düzenleme:
Güçlü bir gpu için yanlış bir kasa olarak değerlendirdim. Mesh yapıda kasalar tercih etmelisiniz. Fan tercihlerinde hava akışına(CFM) önem verilmeli.

Tavsiyem Air Blazer 120r argb model 3 adet ön, 1 arka egzoz fan tercih edilebilir.. Kasa için de NZXT H510 Flow veya Corsair 4000d modeli ile ısı değerleri çok daha kabul edilebilir seviyelere çekilir. Ayrıca kasanızı bilgisayar masanız üzerinde pozisyonlayabilirsiniz. 360mm radyatörlü sıvı soğutma sığdırma konusunda alternatif mesh yapıda kasalar tercih edilebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı