RTX 3080 sistem Minecraft'ta düşük FPS veriyor

erimegeo

Hectopat
Merhaba. Sistemimi aşağıda belirteceğim. Sistem tamamen çalışıyor uzun süredir de kullanıyorum, çoğu parçasını düzenli değiştiriyorum. Donanımsal manada bir sorun yok gibi. Diğer oyunlarda almam gereken performansı alırken ne oluyor OpenGL'den mi kaynaklı bilmiyorum ama Minecraft'ta ne yaparsam yapayım yüksek FPS alamıyorum ki bu texture Res'in 16x16 olduğu bir oyunda böyle bir sisteminiz varken biraz ağır geliyor. Çözümü olan varsa yardım ederse sevinirim.

Sistem:

-ASUS STRIX B550F
-Corsair Vengeance 16x2 3000MHz DDR4
-EVGA RTX3080 FTW3 10GB GDDR6X
-AMD Ryzen 7 5800X 4.5GHz
-1000W Gold PSU
- M.2 SSD
Çözünürlük 2560x1440 2K QHD
(Sol üstte FPS mevut) 28FPS

Screenshot_6.png

Optifine kullanıyorsunuz. Aslında fps'inizin bu kadar düşük olmaması gerekiyor. Dünyaya yeni girdiyseniz ilk 5 saniye böyle olabilir fakat dünyaya yeni girmemişsiniz gibi gözüküyor. Chunklar kaçta?

Oyuna ne kadar ram verdiniz?

CPU ve GPU'nun değerleri bu şekilde
Screenshot_8.png
Screenshot_9.png
Screenshot_10.png

Screenshot_7.png

Optifine kullanıyorsunuz. Aslında fps'inizin bu kadar düşük olmaması gerekiyor. Dünyaya yeni girdiyseniz ilk 5 saniye böyle olabilir fakat dünyaya yeni girmemişsiniz gibi gözüküyor. Chunklar kaçta?

Oyuna ne kadar ram verdiniz?
Chunklar 20'de Simulation Distance 12'de. Oyunu sürekli bu şekilde oynuyorum hatta shader kurduğumda fps'imin arttığını bilirim.

Launcher üzerinden 12 GB RAM tanıdım.

Modsuz Java editiona fazla RAM vermek yararlı değil. 4096 MB (4 GB) RAM verip tekrar girer misiniz? Bizzat arkadaşım 8 GB RAM verdiğinde çok fazla drop yaşıyordu 4 GB RAM ver demiştim düzelmişti.

FPS'iniz hep bu civarlarda (≈30) ise yüksek ihtimalle herhangi bir ayardan FPS kısıtlamanız açıktır. İlk önce varsa NVIDIA GeForce Experience ayarlarınıza bakın, orada problem yoksa Minecraft ayarlarından "FPS limit" ya da "FPS sınırı" ayarlarınıza bakın. Bunlar dışında aklınıza gelen bir program vs. var ise oradan da kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca Multiplayer server girmeyi deneyin eğer FPSiniz aynı ise sorun %99 kısıtlamadan dolayıdır ancak FPS artarsa yine FPS kısıtlamadan olabilir %99 diyemem ona.

Modsuz Java editiona fazla RAM vermek yararlı değil. 4096 MB (4 GB) RAM verip tekrar girer misiniz? Bizzat arkadaşım 8 GB RAM verdiğinde çok fazla drop yaşıyordu 4 GB RAM ver demiştim düzelmişti.
Ayrıca eğer sıkıntı RAM'den ise de Multiplayer girmek yararlı olacaktır. Eğer Multiplayer girip FPSiniz yükselirse sorun RAM'dendir yüksek ihtimal.

FPS'iniz hep bu civarlarda (≈30) ise yüksek ihtimalle herhangi bir ayardan FPS kısıtlamanız açıktır. İlk önce varsa NVIDIA GeForce Experience ayarlarınıza bakın, orada problem yoksa Minecraft ayarlarından "FPS limit" ya da "FPS sınırı" ayarlarınıza bakın. Bunlar dışında aklınıza gelen bir program vs. var ise oradan da kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca Multiplayer server girmeyi deneyin eğer FPSiniz aynı ise sorun %99 kısıtlamadan dolayıdır ancak FPS artarsa yine FPS kısıtlamadan olabilir %99 diyemem ona.
Multiplayer'da fps'im daha yüksek oyun içi herhangi bir kısıtlama açık değil.

Ayrıca eğer sıkıntı RAM'den ise de Multiplayer girmek yararlı olacaktır. Eğer Multiplayer girip FPSiniz yükselirse sorun RAM'dendir yüksek ihtimal.
Her ne olursa olsun modsuz minecrafta bu kadar ram vermek zaten yararlı değil. Java edition fazla ram verince sapıtıyor. (modlu hariç)

Multiplayer'da fps'im daha yüksek oyun içi herhangi bir kısıtlama açık değil.
Oyuna 12 yerine 4 GB ram verip girmeyi denediniz mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı