RTX 3080 sistemde düşük GPU kullanımı

UnLibra

Kilopat
Daha fazla  
Sistem bileşenleri;
i7 11700KF.
ASUS Z590-Plus.
ASUS ROG STRIX 3080 10GB.
16(8+8) GB G.Skill Ripjaws 3600MHz CL18.
Corsair H115i Elite Capellix işlemci soğutucu.
Masterbox H500 ARGB 750W 80Plus kasa ve PSU.
Sistemde 2 tane M.2 ve 2 tane SATA SSD mevcut.
Güncel işletim sistemi lisanslı Win 11.
Tüm oyunlarda 1440p ve yüksek ayarlar seçili.
Antivirüs mevcut değil.

Herkese merhaba. Öncelikle sorunu tam ifade edeyim.
Örneğin tarkov oynarken 20 dakika sonra ekran kartı kullanımı yüzde 50'ye düşüyor, haliyle FPS 130'dan 65'lere kadar iniyor. Restart yapıyorum, bu sefer direk yüzde 50 kullanımla başlıyor. Başka bir zaman deniyorum, yüzde 95 kullanıyor, yarım saat sonra düşüyor. Dalgalanma yok, düştüğü zaman artık çıkmıyor.
Bazen ilk bilgisayarı açıp girdiğim ilk oyunda da yüzde 50 kullanıyor. Aynı durum güncel oyunlarda da mevcut, Hogwarts Legacy'de yüzde 40 kullanıyor.
Atomic Heart biraz daha farklı, onda yüzde 90 başlıyor, birden değil de 10 dakika içinde yavaş yavaş yüzde 15'lere kadar düşüyor. Oyun 140FPS başlayıp 25 FPS'ye kadar düşüyor haliyle. Fakat aynı oyunda başka bir zaman sorun olmadan 1 saat kadar yüzde 95 civarında kullandığını da gördüm.
Yaptığım GPU stres testlerde ve banchmarklarda ekran kartını yüzde 99 kullanıyor, onlara bakarsan sorun yok.

Neler denedim,
Format atıp temiz kurulum Windows 10, ve 11 denedim.
BIOS sürümü, ekran kartı, Intel chipset ve tüm sürücüler güncel. (Ekran kartının hep en güncel sürümünü yükledim)
Yine de DDU ile güvenli kipte sürücüleri temizleyip, güncel ekran kartı sürücüsünü kurdum.
NVIDIA ayarlarından performans seçeneklerini, ve bilgisayar ayarlarından güç tüketimi seçeneklerini denedim.
Arkadaşımdan 3200 MHz 32 GB CL18 RAM alıp denedim.
Öyle olmadığını düşündüğüm halde, darboğaz olasılığı için işlemciyi 5100GHz'ye overclock edip denedim.
Öyle olmadığını düşündüğüm halde, PSU verimsizliği mi var diye işlemciyi 3400GHz'ye sabitleyip denedim.
Afterburner'la ekran kartının Power ve temp limitini artırıp, +150MHz Core, +1000MHz Memory clock denedim.
Artık araştıracağım ve aklıma gelen bir şey kalmadı ne yazık ki...

Neleri test ettim;
Tam yükteyken GPU 63 derece.
Tam yükteyken CPU 65 derece ve en fazla ısınan çekirdek 78 derece.
Tam yükteyken GPU 320 watt çekiyor, CPU 120 watt çekiyor.(oyunda GPU usage düştüğünde çektiği watt 110'lara düşüyor)
Şöyle bir test yaptım, Atomic Heart'da GPU usage yüzde 20'lere düştüğü zaman oyun açıkken, aynı anda aidata64 GPU stress Test'e bastım ve GPU kullanımı yüzde 99'a çıktı.(Yani oyun oynarken bir şey GPU kullanımını sınırlıyor gibi)
Başka bir örnek ise mesela tarkov oynarken CPU paket kullanımı yüzde 40, en fazla kullanılan çekirdek zaman zaman 90'lara çıkıyor. (Fakat aynı şartlarda aynı oyunu yarım saat sorunsuz oynadığım da olduğu için, işlemci darboğazı olduğunu düşünmüyorum)

Elimden gelen her şeyi denediğimi düşünüyorum, aklınıza bunların dışında bir şey gelirse mutlaka yazın. Şimdiden teşekkür ediyorum.

O işlemci o ekran kartına zaten darboğaz yapmaz 11400F ile RTX 3080 kullandım o şekilde bile oyunları 1440p ultraya alınca darboğaz olmuyordu. Başka problem var.

O işlemci o ekran kartına zaten darboğaz yapmaz 11400F ile RTX 3080 kullandım o şekilde bile oyunları 1440p ultraya alınca darboğaz olmuyordu. Başka problem var.
Evet ben de öyle düşünüyorum, fakat çözümsüzlükten insan ne yapacağını şaşırıyor.
Bugün eve gidince, 4k deneyeceğim. Bir de ddu ile sürücüyü silip daha eski bir sürücü yükleyeceğim. Daha öncesinde hep güncel olanı yüklemiştim.

Merhabalar, konuya bir güncelleme yapayım. İster inanın ister inanmayın ama sorun işlemci darboğazı. İşlemciyi değiştirip, 7800x3d ile am5 bir sisteme döndüm, 3080 olması gerektiği gibi ekran kartı kullanımı değerlerini veriyor. Özellikle optimizasyonu kötü olan oyunlarda olumlu anlamda çok fark yaratıyor.

Geri
Yukarı