RTX 4070 sistemde düşük GPU kullanımı

mhtzb

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Kingston 32gb (2x16gb) 3600mhz Beast Rgb Ddr4
SSD veya HDD modeli
Samsung 980 Pro 1 TB
Ekran kartı
MSI RTX 4070 Gaming X Trio 12G 192 Bit
Anakart
MSI B550 MPG Gaming Plus
İşlemci
Ryzen 7 5700x
Merhaba, oynadığım oyunlarda ekran kartı kullanımı düşük seviyelerde kalıyor ve bence buna bağlı düşük FPS alıyorum. İşlemci kullanımı da düşük.
DLSS açık veya kapalı fark etmiyor. Oyunların hepsini yüksek ayarlarda 1440p çözünürlükte oynuyorum. Ayarlar düşürsem bile kullanım çok az azalıyor fakat FPS artmıyor.
Kullanımların görüldüğü ekran görüntülerini ekliyorum.
Bugün güvenilir bir Türk kanalın yayınladığı bir oyun testi videosuna baktım ve aynı model kartta onun kullanımı %99 ve FPS gayet iyiyken bende asla o seviyelere ulaşmıyor. Sadece CS2 ve Apex'te kullanım %95 üstüne çıkıyor. Sistemi birkaç gün GTX 1060 ile kullandım, bu sitedeki DDU rehberi ile driverları kaldırıp yükledim.

Daha önceki sistemimde işlemcim darboğaz yapıyorken sürekli %100 kullanımdaydı, internette hazır sistem olarak daha düşük işlemcili sistemler çok fazlaca satılıyor(YouTuber'lar tarafından). Bu yüzden darboğaz olduğunu düşünmüyorum fakat teknik bilgili değilim.

Sistem:
CPU: Ryzen 7 5700X.
GPU: MSI RTX 4070 Gaming X Trio.
mobo: MSI B550 Gaming Plus.
RAM: Kingston Fury Beast 32 GB 3600MHz CL18.
SSD: Samsung 980 Pro 1 TB.
PSU: 750W 80+ Bronze.
işletim sistemi: Windows 11 Pro.
monitör: 1440p 165Hz.

Dosya Ekleri

• RUST DLSS KAPALI.png
    RUST DLSS KAPALI.png
    191,9 KB · Görüntüleme: 35
  • RUST DLSS ULTRA.png
    RUST DLSS ULTRA.png
    179,2 KB · Görüntüleme: 41
  • WARZONE DLSS KAPALI.png
    WARZONE DLSS KAPALI.png
    325,5 KB · Görüntüleme: 33
  • WARZONE DLSS ULTRA.png
    WARZONE DLSS ULTRA.png
    335,3 KB · Görüntüleme: 37
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam öncelikle iyi Sosyaller.
Şimdi ekran kartının düşük kullanıdığını söylüyorsun ve CPU da düşükse bir darboğaz söz konusu bile değil. Güç plan ayarlarından Yüksek performansa almanı tavsiye ederim. Oyunlarda "shader kalitesi, texture kalitesi" gibi ayarlar olacaktır onları Full'e ki ekran kartına yük binsin. Eğer hala sıkını aynı ise NVIDIA Denetim Masası ayarlarını yapacağız.

Buradaki konuya bir göz at. Ayrıntılı ve görselleriyle açıklama yapılımış. Sıkıntı devam ederse yazabilirsin.

Hocam öncelikle iyi Sosyaller.
Şimdi ekran kartının düşük kullanıdığını söylüyorsun ve CPU da düşükse bir darboğaz söz konusu bile değil. Güç plan ayarlarından Yüksek performansa almanı tavsiye ederim. Oyunlarda "shader kalitesi, texture kalitesi" gibi ayarlar olacaktır onları Full'e ki ekran kartına yük binsin. Eğer hala sıkını aynı ise NVIDIA Denetim Masası ayarlarını yapacağız.

Buradaki konuya bir göz at. Ayrıntılı ve görselleriyle açıklama yapılımış. Sıkıntı devam ederse yazabilirsin.
Hepsini yaptım bir değişiklik olmadı maalesef.

İşinize yarar mı bilmiyorum 3dmark Time Spy testi yaptım.

Güncelleme: format attım bir değişiklik yok.

Dosya Ekleri

• 3dmark time spy test.png
    3dmark time spy test.png
    499,8 KB · Görüntüleme: 28
  • 3dmark time spy test detaylar.png
    3dmark time spy test detaylar.png
    242,9 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı