RTX 3080 sistemde Photoshop'ta kasıyor

yusufkaraoglan

Yoctopat
Daha fazla  
RAM
32 GB (2x16 GB) DDR4 3600MHz C18
SSD veya HDD modeli
Corsair Force MP510 480GB M.2 NVMe
Ekran kartı
MSI GeForce RTX Gaming X Trio 3080 10GB
Anakart
ASUS Prime X570-P
İşlemci
AMD Ryzen 9 3900 12 cores 3.1GHz
Arkadaşlar selamlar,

Yaklaşık 7-8 ay önce aşağıdaki özelliklerini yazdığım sistemi satın aldım. Aşağıdaki sistemi alma sebebim ara sıra oyun oynamak ve Adobe Photoshop 2022, Illustrator, Premiere Pro gibi programları akıcı kullanmak ve hızlı render almaktı. Lakin Photshop'ta 72DPI dahil 300DPI'da çalıştığım işlerde, layer geçişleri, sağa sola kaydırma olsun Photoshop'ta donma, kasma ve gecikmeler yaşıyorum. Yani akıcı ve hızlı çalışamıyorum. Ne denediysem sonucu değiştiremedim

Photoshop lisanslı sürüm olup birkaç kere sildim, yükledim ama nafile. İşletim sistemimde Windows 11 Home X64'dür.

Ayrıca Photoshop hızlandırma ile ilgili tüm videolara ve bilgilere baktım denedim istediğim gibi olmadı.

Acaba sorun donanımsal mı diye merak ediyorum. Bilgi tecrübe sahibi kişilerin yorum ve yönlendirmelerine ihtiyacım var, şimdiden teşekkürler.

992692-1129707-800.jpg

İşlemci: AMD Ryzen 9 3900 12 cores 3.1GHz

Ekran karti: MSI GeForce RTX Gaming X Trio 3080 10GB

RAM: Corsair Vengeance RGB Pro sl 32 GB (2x16 GB) DDR4 3600MHz C18

Sabit disk 1: Corsair Force MP510 480GB M.2 NVMe

Sabit disk 2: Seagate 2TB Barracuda

Anakart: ASUS Prime X570-P

Güç kaynağı: Corsair 750W TX750M

Soğutma: Auraflow X 120 AiO

Wi-Fi: Intel AX200 Wi-Fi-6

Isletim sistemi: Windows 11 Home X64

Kasa: Be Quiet! Pure base 500 window - Black

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet, öğrenciyim. Çok teşekkürler, mümkünse eğer desteğiniz çok mutlu eder.
Bu videoyu izleyip tekyaz a belirtilen adresten mail ile ulaşırsanız, transkript ekran görüntüsü ve ne amaçla kullandığınızı yazarsanız 1 yıllık öğrenci lisansı veriyorlar tam erişim. Yardımcı olacaklardır. Kısa sürede dönüş yapıyorlar. Yalnız uyarayım lisanslı sürümü kurmadan önce eski sürümleri iyice temizleyin.

Bu arada bu konudaki arkadaşlar sağolsun onların internetten izlediği videolar sayesinde işlemcileri öğreniyoruz. Bugün mesela iş yerimde öğrenemediğim bir bilgiyi burda öğrendim. 400 derecede bilgisayar yanıyormuş.

@NipponChemiConKYCap, dün iki kez OCCT testi yaptim. Test esnasinda Chrome'da tüm işlemlerime devam ettim. Ne test esnasinda ne de bittikten sonra hiç problem yaşamadım. Test'in sonuçlarını ekliyorum. Emin değilim söylediğin gibi sorunun kaynağı sıvı soğutucu mu? Eklediğim sonuçları yorumlar mısın rica etsem?

Dosya Ekleri

• IMG-20220323-WA0007(1).jpg
    IMG-20220323-WA0007(1).jpg
    111,3 KB · Görüntüleme: 35
  • IMG-20220323-WA0007.jpg
    IMG-20220323-WA0007.jpg
    111,3 KB · Görüntüleme: 32
@NipponChemiConKYCap, dün iki kez OCCT testi yaptim. Test esnasinda Chrome'da tüm işlemlerime devam ettim. Ne test esnasinda ne de bittikten sonra hiç problem yaşamadım. Test'in sonuçlarını ekliyorum. Emin değilim söylediğin gibi sorunun kaynağı sıvı soğutucu mu? Eklediğim sonuçları yorumlar mısın rica etsem?

Aida64 sadece FPU açık test yap. 15 dakika.

FreeSync açıksa kapatın hocam. FreeSync açıkken After Effects & Photoshop'ta bende çok sıkıntı yaşadım. Onun dışında Adobe Programlarında Preferences > Performance kısmından bellek kullanımı limitini arttırmanızı öneririm.

Eki Görüntüle 1339761

Nasıl kapatabilirim, bilmiyorum Google'dan henüz bakmadım. Deneyeceğim.

Kardeş madem her şey ısınıyorsa adamlar ürünün yanında 240mm soğutma hediye etsin, şu her şeyi ısınmaya bağlamayı bırakın gören de i3 3. nesil ile 10 adet Photoshop açtı kasası da komple kapalı hava alan bir yer yok işlemci yanıyor sanacak. Bu konunun ne ısınmayla ne de throttling ile hiçbir ilgisi yok. İnternette güzel gözüken Lian Li galahad Phanteks vesaire gören herkes birbirine sıvı soğutman kötü bunu al diye iteleme derdinde. Ne bir tecrübe ne bir bilgi yeni sekmeden forum konularını okuyup ona göre millete akıl veriyorlar. Kaç kere hayatında aynı işlemciden kullandın da yorum yapıyorsun? Beni soracaksan söyleyeyim Türkiye'de köklü üniversitelerin birinde 300+ bilgisayardan sorumlu olarak çalıştım. Adamın sistemi kötüymüş veya soğutması bakkaldan alınma fanmış gibi davranmayı ve çöp diye aşağılamayı bırakın. Windows 10'a geçtikten sonra düzelecektir. Olmadı DDU ile ekran kartı sürücülerini kaldırın ve Photosop'a özel tweaklenmiş sürücüler kullanın. O da olmadı buradan mesajımı yanıtlarsanız mail veririm hallederiz. Tecrübeyle sabittir.

Seni kutluyorum kardeşim. Altına da ciddi ciddi 400 derecede bilgisayar yanar demişler. Kimler neleri ciddiye alıyor harbiden ona göre yorum yapmak lazım...

Ben de aktif olarak SW kullanıyorum hem de daha kötü bir sistemde. Sorum şu programınız orijinal lisans mı? Eğer orjinal ise hangi sürüm? Ve windowsunuzun sürümünü yazma şansınız var mı? Biz şirkette çok daha kötü cihazlarla akıcı kullanıyoruz.
Windows Sürümüm : 22H2

Yeni konular

Geri
Yukarı