RTX 3080 sisteme PSU önerisi

Yanlış bilgiyi gösterip doğrusunu belirtmiyorsanız, bu tarz yorumlar gereksiz. Raporlayınız.

Şu sıralar o kadar çok düzeltme yaptım ki epey yoruldum ama doğru, onu düzelteyim.

İlk olarak 1000W lazım kısmı komple yanlış zaten.

Kart en yüksek 400W çekiyor.

Burada 4090 için belirttiniz sanırım ama hiçbir kart için tam olarak bu söylenemez. Burada epey canımızı sıkan peak faktörü devreye giriyor. Kartın milisaniyelik bile olsa çok ani bir şekilde güç çekmesi. Bu tamamen modelden modele değişiklik gösterir.

Misal RTX 3080 Suprim aldınız, maksimum güç tüketimi 400W olsun diyelim. Peak ile milisaniyelik olarak 600W'a kadar çıksın. 3080'in ROG modeli için bu değer 550W olabilir ve sistem kapanmaları da bu yüzden gerçekleşir zaten.

Güç kaynaklarındaki OPP koruması, PSU kapasitesinin üzerinde işlem yaptığı zaman belirli aralıklara denk geldiğinde PSU'yu kapatıyor ve devreye girmesi için belirli bir range var. Üreticiler bunu ayarlıyorlar, bunun optimizasyonu doğru yapılmazsa, PSU overload olup patlayabiliyor. Bkz. Gigabyte P750GM.

Yani işin özü PSU seçerken GPU'nun sadece çektiği maksimum yüke göre değil, peak değerlere göre PSU seçimi yapılmalı. Sentetik testlerde peak değerleri görebilirsiniz. Bilgisayarınızdaki hiçbir yazılım ve anakartınızdaki sensörler bunu algılayabilecek hassaslığa sahip değiller. Techpowerup'un 20 ms hassaslığında tespit yapabilen aletleri mevcut.

Çektiği maksimum güç ile peak değeri arasındaki devasa farka bakın ki bu kart yanlışım yoksa 3080 muadili bir karttı.

750W'dirki her şey birden yüklenirse sistem kapanmasın. Geliştirmeye alan kalsın dersen 850.

Burası epey doğru. Bir de görseldeki linklerden güç tüketimi değerlerine bakmayın. Mutlaka sentetik test yapan bağımsız kuruluşlara yönelin. Techpowerup ve guru3d epey kaliteliler bu konuda. guru3d'nin aletleri 100 ms hassasiyetinde, Techpowerup ise 20 ms. Detaylıca test ettikten sonra peak değerleri hesaba katıp wattage önerisi yapıyorlar.

Dediğinizde haklısınız bu arada, bunu en baştan yapmam gerekirdi ama dediğim gibi yorgunluk işte. Affola.

Misal RTX 3080 Suprim aldınız, maksimum güç tüketimi 400W olsun diyelim. Peak ile milisaniyelik olarak 600W'a kadar çıksın. 3080'in ROG modeli için bu değer 550W olabilir ve sistem kapanmaları da bu yüzden gerçekleşir zaten.
RTX 3080 600W'a kadar çıkıyor mu gerçekten anlık olarakda olsa? Aradaki verdiğiniz fark %50 farkındaysanız.

RTX 3080 600W'a kadar çıkıyor mu gerçekten anlık olarakda olsa? Aradaki verdiğiniz fark %50 farkındaysanız.

Yok onlar birer örnekti ama 500W'a zorlayan modeller mevcut. Genelde ROG, Suprim modelleri oluyor:

Referans tasarım 3080 ile aradaki maksimum ve peak güç tüketimi farkı da görülüyor. Model epey önemli dediğim gibi.

Suprim 420 civarı görmüş yine iyi. ROG epey fazla tüketiyor. ROG için zaten 800W önerilmiş, 800W PSU'da piyasada nadir. Direkt 850W alınıyor işte.

Yok onlar birer örnekti ama 500W'a zorlayan modeller mevcut. Genelde ROG, Suprim modelleri oluyor:

Referans tasarım 3080 ile aradaki maksimum ve peak güç tüketimi farkı da görülüyor. Model epey önemli dediğim gibi.
İyi de Suprim X kullanıyorum, gaming sırasında paylaşılan grafiğinde gösterdiği gibi 400-420W bandını geçtiğini görmedim. Furmark'ta bile 450W maximum çekiyor. Furmark ekstrem bi durum. Furmark yapılırken işlemci ve bütün dahili componentler maksimum tüketim de bulunmayacak ki. Hadi OCCT power testi yaptık diyelim, 450W GPU, 250W CPU çekti. Sistemdeki kalan componentlerin 150W üzeri tüketim yaptığını varsaymamız gerekiyor.

gaming sırasında paylaşılan grafiğinde gösterdiği gibi 400-420W bandını geçtiğini görmedim.

Ondan bahsediyorum, anakartınızdaki sensörler ve kullandığınız yazılımlar bu peakleri gösterebilecek kadar hassas değiller. O kadar hassas sensörleri olsa o anakartın fiyatı epey uçardı.

"Gaming power consumption of the ASUS RTX 3080 STRIX is quite high mostly because they've increased the power limit considerably. Still, almost 400 W is serious business"

O değer yine oyun için belirtildiği üzere. Peakler de aynı şekilde oyunlarda yaşanabiliyor, Furmark olması şart değil. O yüzden elimizdeki en güvenilir kaynak, bu tarz bağımsız kuruluşların lablarında gerçekleştirdikleri testler.

Benim özünde anlatmak istediğim, TDP değerlerini toplayarak güç tüketimi hesabı yapmamamız. İşin içindeki faktörleri de hesaba katmak gibi.

Ondan bahsediyorum, anakartınızdaki sensörler ve kullandığınız yazılımlar bu peakleri gösterebilecek kadar hassas değiller. O kadar hassas sensörleri olsa o anakartın fiyatı epey uçardı.

"Gaming power consumption of the ASUS RTX 3080 STRIX is quite high mostly because they've increased the power limit considerably. Still, almost 400 W is serious business"

O değer yine oyun için belirtildiği üzere. Peakler de aynı şekilde oyunlarda yaşanabiliyor, Furmark olması şart değil. O yüzden elimizdeki en güvenilir kaynak, bu tarz bağımsız kuruluşların lablarında gerçekleştirdikleri testler.

Benim özünde anlatmak istediğim, TDP değerlerini toplayarak güç tüketimi hesabı yapmamamız. İşin içindeki faktörleri de hesaba katmak gibi.
Bende diyorum ki bu tarz durumlar ekstrem durumlar. Böyle bir durumda 1000W'ta yetmeyecek. Aynı şeyi işlemci için de konuşabiliriz o zaman? Varsaydık ki i9 12 veya 13. nesil bir işlemci peak yapıp 400W civarına vurdu, aynı anda ekran kartıda 600W bandına vurdu, e diğer componentlerde çekmeye çalışacak, yine patladık. TDP değerleriyle hesaplanmasının sebebi ekstrem durumların sık yaşanmıyor ve ekstrem durumlarda aynı anda tek bir component bu işi yaşıyor olacağı için ekstra oda bırakılmış oluyor olması. Aynı anda tüm componentlerin maksimum TDP'leri çektiği kaç tane durum yaşayabilirsin ki? Hatta maksimum TDP'lerinin %50 üzerinde çektiği kaç durum yaşayabilirsin?

Bende diyorum ki bu tarz durumlar ekstrem durumlar.

Evet zaten ekstrem durumlar hesaba katılarak yapılıyor diyorum. Bu testlerin amacı bu yani.

ekstrem durumların sık yaşanmıyor

Sık yaşanıyor. Zaten sık yaşanmasa test esnasında görülmezdi bunlar. Spike dediğimiz konu sık sık yaşanan bir şey, sadece siz farkında olmuyorsunuz:

• Spikes: During all previous tests, we recorded the power draw and found the highest single reading, which is reported in this "Power Spikes" test. It provides additional insight into power supply requirements because large spikes can trigger various protections on some cheaper power supplies. A symptom of this is when your PC suddenly turns off when a game is starting, or during gameplay.
Pek çok kez yaşanan spike'da sadece en en yüksek görülen o tek değer raporlanıyor. Grafikte gördüğünüz değerden 5-10W düşük pek çok power spike yaşanıyor zaten.

e diğer componentlerde çekmeye çalışacak

Diğerlerini dikkate almaya pek gerek yok, zira işlemci ve GPU haricindeki bileşenler çok düşük güç tüketiyorlar ve her component 12V kanalı üzerinden beslenmiyor. Diğer componentlar için farklı kanallar mevcut.

Aynı anda tüm componentlerin maksimum TDP'leri çektiği kaç tane durum yaşayabilirsin ki?

Aynı anda yaşamaya gerek yok, zira GPU tek başına sistemi kapatmak için yeterli zaten.

Evet zaten ekstrem durumlar hesaba katılarak yapılıyor diyorum. Bu testlerin amacı bu yani.

Sık yaşanıyor. Zaten sık yaşanmasa test esnasında görülmezdi bunlar. Spike dediğimiz konu sık sık yaşanan bir şey, sadece siz farkında olmuyorsunuz:

• Spikes: During all previous tests, we recorded the power draw and found the highest single reading, which is reported in this "Power Spikes" test. It provides additional insight into power supply requirements because large spikes can trigger various protections on some cheaper power supplies. A symptom of this is when your PC suddenly turns off when a game is starting, or during gameplay.
Pek çok kez yaşanan spike'da sadece en en yüksek görülen o tek değer raporlanıyor. Grafikte gördüğünüz değerden 5-10W düşük pek çok power spike yaşanıyor zaten.

Diğerlerini dikkate almaya pek gerek yok, zira işlemci ve GPU haricindeki bileşenler çok düşük güç tüketiyorlar ve her component 12V kanalı üzerinden beslenmiyor. Diğer componentlar için farklı kanallar mevcut.

Aynı anda yaşamaya gerek yok, zira GPU tek başına sistemi kapatmak için yeterli zaten.
Anlatamıyorum sanırım. Sandığınız kadar sık yaşansaydı ben yaşardım. 2 PSU'm var. 650 biri, 1000 biri. 650W PSU ile bir süre 3080 kullandım ben. İşlemcim 95W. Böyle bir matematik yaşanıyor olsa diyorum 650 ile shutdown atardı.

650W PSU ile bir süre 3080 kullandım ben

650W PSU ile 3080 zaten kullanılır. Kapasitesinin üzerine çıktığı zaman sistem kapanmaz. OPP triggerlanmalı öncelikle. Triggerlanması için de belirli bir gücü vermeye çalışmalı PSU. Genelde 50W civarında değerler atanır buna. 700W civarına milisaniyelik bile dayansa sistem kapanmış olurdu ki Suprim o kadar da yüksek peak atan bir model değil. İşlemcim 95W yazmışsınız, 500W bile olsaydı peak değeriniz sistem kapanmayacaktı zaten.

Sandığınız kadar sık yaşansaydı ben yaşardım.

Yaşanıyor zaten ben de bunu anlatmaya çalışıyorum... Yaşıyorsunuz ve farkında değilsiniz. En başından beri sistem kapanacak kısmını anlatmıyorum ki. Spike olduğu zaman sistem kapanacak diye bir şey yok ve bunu göremezsiniz. PSU'yu sürekli tam kapasitesine zorlayıp durmak uzun vadede sağlıklı değil. Alıntıladığım kısım:

It provides additional insight into power supply requirements because large spikes can trigger various protections on some cheaper power supplies.

Görmek için hassas bir şekilde ölçüm yapmanız gerekli.

RTX 3080 burada bir örnek, ben işin felsefesindeyim şu an. Az önce bakın 6900XT attım, önerilen 850W çünkü sürekli peak atacak o değere veya daha altına. Anlatmak istediğim siz yaşadınız, o yaşadınız bu yaşadı veya 1060'ım var 3090'ım var değil. Özünde TDP değerlerini toplayıp güç tüketimi hesaplaması yapmamalısınız diyorum.

Yani siz yaşadınız, o yaşamadı bu yaşadı değil mevzu. 650W ile 3090 bile beslersiniz, sağlıklı olmaz çünkü PSU'yu zorluyorsunuz. "Ben yapıyorum oldu" değil yani olay.

Geri
Yukarı