RTX 3080 Tabanlı Mining Sistem Önerisi

mühendizz

Kilopat
Yer
Denizli
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Gigabyte Vision G Z490 Anakart / Intel i9 10900KF İşlemci / ID Cooling AuraFlow X 240mm Sıvı Soğutma / Gigabyte Aorus Extreme RTX 3080 Ekran Kartı / Corsair Vengeance RGB PRO 2x16 GB DDR4 3600 MHz CL18 RAM / Samsung 990 Pro NVMe M.2 SSD 1 TB / Corsair 4000X Kasa / XPG 850W 80+ Gold PSU / Gameon 28" IPS 4K UHD 144Hz Monitör / Corsair K95 Platinum RGB Klavye / Corsair Glaive RGB Mouse / Corsair Void Pro Wireless RGB
Meslek
Makina Mühendisi
Merhabalar,
Öncelikle tek kart ile başlayıp durumu gördükten sonra ekran kartı sayısını arttırmayı düşünüyorum.
Şimdilik çok ekstrem paralar vermeden başlayacağım. Parça önerilerine açığım, yardımcı olursanız çok sevinirim.
Düşündüğüm parçalar şu şekilde;

ASUS P81H61 Anakart
Intel i3 3220 işlemci
4 GB DDR3 RAM
120 GB SSD
Rampage BTC 1650W PSU
Gigabyte Vision RTX 3080 Ekran Kartı

Son düzenleyen: Moderatör:
Mining yapacaksan RX 5700'den başkasına bakma. F/P'nin kralıdır. 2 tane bundan alabilirsen 3080'den daha fazla kazandırır ve daha az elektrik harcar.

1631960812891.png

Ömür kısmı şansa bağlı hocam. Belki 1 ayda da bozulabilir, belki 5 senede de. Takip ettiğim forumlarda aktif 3-4 yıldır 570-80'lerle aktif mining yapanlar var. Soğutmasını iyi yaptığınız sürece kolay kolay bozulmaz. Kaç Mh'la kazdığına ve fiyatına göre değerlendirip en mantıklı kartları alın bence. 3080'nin kendini amorti etmesi 1 yıldan fazla sürebilir.

Ömür kısmı şansa bağlı hocam. Belki 1 ayda da bozulabilir, belki 5 senede de. Takip ettiğim forumlarda aktif 3-4 yıldır 570-80'lerle aktif mining yapanlar var. Soğutmasını iyi yaptığınız sürece kolay kolay bozulmaz. Kaç Mh'la kazdığına ve fiyatına göre değerlendirip en mantıklı kartları alın bence. 3080'nin kendini amorti etmesi 1 yıldan fazla sürebilir.
Ömür derken hocam kazım ömründen bahsediyordum. Nvidia kartların kazabileceği coin daha fazlaymış sanırım.
Güncel olarak RTX 3060'ta karar kıldım. Bir adet Palit Dual aldım şimdilik.

Son düzenleme:
Şu an son durum ne neyi almayı planlıyorsun?
RTX 3060 aşırı zahmetli bir kartmış hocam. RTX 3080 çok daha mantıklı duruyor. Fiyat olarak RTX 3060 ama kolaylık olarak RTX 3080.

RTX 3060 Ti'lere yönelmenizi öneririm F/P açısından çok daha işlevseldir. Bu arada AMD'ye yatırım yapmanızı hiç önermem ETH 2.0'a geçildiğinde birçok coin alternatifinden mahrum kalırsınız düşük bir geliriniz olur.

RTX 3060 Ti'lere yönelmenizi öneririm F/P açısından çok daha işlevseldir. Bu arada AMD'ye yatırım yapmanızı hiç önermem ETH 2.0'a geçildiğinde birçok coin alternatifinden mahrum kalırsınız düşük bir geliriniz olur.
Ergo vs kazımı için daha iyiler ama ben ETH kazıyorum hocam ya şimdilik.
Bu arada bilen varsa aydınlatabilir mi acaba, yarın 2 adet RTX 3080 1 adette RTX 3060 ile Windows üzerinden kazım yapacağım. Bunların driverları nasıl olacak ayrı ayrı mı kurulacak bağlantı nasıl olacak?

Son düzenleme:
Ergo vs kazımı için daha iyiler ama ben ETH kazıyorum hocam ya şimdilik.
Bu arada bilen varsa aydınlatabilir mi acaba, yarın 2 adet RTX 3080 1 adette RTX 3060 ile Windows üzerinden kazım yapacağım. Bunların driverları nasıl olacak ayrı ayrı mı kurulacak bağlantı nasıl olacak?

Hocam direk en son driveri indirip kurmanız yeterli ayrı ayrı bir sürücü kurmanıza gerek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı