RTX 3080 Ti 75 derece normal mi?

Onur onkol

Femtopat
Daha fazla  
Hayırlı akşamlar herkese ekran kartım 3080 Ti Ventus 3X oyunda 75 derece alıyorum maksimum biraz takıntılı biriyim sizce bu sıcaklık normal mi? Yoksa fan hızını arttirmali miyim?

Ventus modeli soğutma olarak en gerilerde geliyor. 3080 Ti gibi güçlü bir GPU için hiç de kötü sayılmaz, zarar verecek sıcaklıklara çok çok uzak daha. Tabii isterseniz fan devrini birazcık arttırıp içinizi rahatlatabilirsiniz fakat bence gerek yok.

3090Ti Zotac AMP Holo modeli 450W güç tüketimiyle oyunlarda 72 derece civarı takılıyordu. Bence kartın soğutması ya da kasa havalandırmanız kötü.

Ne tavsiye edersiniz?
Hiçbir şey, ortada problem sayılabilecek bir durum yok çünkü. Eğer rahat edemiyorsanız; kasanızın ön panelini çıkarabilir, modifiye edebilir veya en basitinden fan hızlarında ufak bir oynama yapabilirsiniz. Biraz daha teknik bilgi ile undervolt vesaire de yapılabilir.

@Onur onkol Tabii ki, bu tarz çipler saatler boyunca 100 derece veya üstünde kullanılırsa anca hasar görür. Biraz ayar ile soğutma olmadan bile kullanılabilir. Bazı nedenlerden dolayı 4 ay civarında böyle kullanmak zorunda kalmıştım :)

@Onur onkol Tabii ki, bu tarz çipler saatler boyunca 100 derece veya üstünde kullanılırsa anca hasar görür. Biraz ayar ile soğutma olmadan bile kullanılabilir. Bazı nedenlerden dolayı 4 ay civarında böyle kullanmak zorunda kalmıştım :)
Çok teşekkür ederim bilgilendirmeniz için içime dert olmuştu çünkü malum ekonomik durum birde AMD den çok çekmiş biri olarak ilk Nvidia ekran kartım ve çok memnunum uzun yıllar kullanmak istiyorum.

Ventus modeli soğutma olarak en gerilerde geliyor. 3080 Ti gibi güçlü bir GPU için hiç de kötü sayılmaz, zarar verecek sıcaklıklara çok çok uzak daha. Tabii isterseniz fan devrini birazcık arttırıp içinizi rahatlatabilirsiniz fakat bence gerek yok.

Ventus üst seviye modellerde bir nebze sıcak çalışıyor normal geldi. :D

Geri
Yukarı