Çözüldü RTX 3080 Ti sistem tekliyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Aylmfuha

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ankara/Kırıkkale
Daha fazla  
RAM
G.Skill Trident Z Neo 32GB 3600MHz CL16
SSD veya HDD modeli
Samsung 970 Evo + 980 Pro + 860 Evo + Seagate HDD
Ekran kartı
Palit RTX 3080 Ti GameRock
Anakart
Asus ROG Strix B550-XE
İşlemci
Ryzen 9 5950x
Merhaba. Bazı programları açınca (özellikle Ubisoft Connect), herhangi şekilde ekran paylaşımı yaptığımda (Discord, Steam vb.), tarayıcılarda sekme değiştirdiğimde, oyunlarda, bazen de durduk yere sistemim tekliyor ve bunu çok fazla yapıyor. Sistem teklediği zaman klavye ve fareyi kullanamıyorum fakat görüntüde bozulan bir şey olmuyor. Yani örnek olarak Discord üzerinden ekran paylaşımı yaparken sürekli klavye, fare ve yer yer sesler gidip sistem tekliyor ama ekranda herhangi bir takılma yok. Oyun oynuyorsam oyun, video izliyorsam video takılmadan devam ediyor.
Sorunun neden kaynaklandığını hiç bilmiyorum. Aklıma oyun oynarken ekran açıp Afterburner ile değerlere bakıp sorunun kaynağını bulmak geldi fakat gözüken tüm bileşenler sorunsuz çalışıyordu. Hem oynadığım oyunlar, hem de kullandığım bütün programlar, Windows dahil orijinal. Bilmediğim, güvenmediğim program da kullanmıyorum. Format attım kaç kez fakat hiçbir şekilde sorunu çözemedim. Umarım sıkıntımı anlatabilmişimdir, eğer anlaşılmadıysa en kısa sürede video çekebilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
AMD CPU'lu sistemlerde fTPM bu tarz bir soruna neden oluyor, bitlocker veya biyometrik doğrulama açıksa kapatıp fTPM'in de kapatın. AGESA 1207 tabanlı BIOS anakartınız için mevcutsa o BIOS'u da yükleyebilirsiniz, AGESA 1207 ile çözülmesi planlanan bir problem.
Bilgisayar mühendisiyim. Meslekte 6. yılım. Yüksek lisans yaptım mesleğimde. Sanırım yeterli bir cevap olabilir. :D
Keşke her şey diploma ile olsaydı, mesela Arjantin Cumhurbaşkanı olmak için diplomaya gerek yok.

Güç kaynağını görmeden teşhis koyanların lafına bakmayacaksın tabii ki.

XMP'yi kapat bir de RAM'ler taban hızında çalışsın bakalım fark olacak mı?

Link istedim yorumlarımı okursan eğer...arızalı bir sub satın almış olabilir. Ya da kötü lisanslı bir sub almış olabilir ben de link istedim incelemek için.

Keşke her şey diploma ile olsaydı, mesela Arjantin Cumhurbaşkanı olmak için diplomaya gerek yok.

Devlete sattığım büyük projelerime ve milyonlarca lira olan banka hesabım beni yeterince tatmin ediyor. Demek bir kalitem var ki mesleğimden iyi kazanıyorum. :)
Soruma cevap vermemişsin ki, neyse ileride şirket kurarsam seni almam o belli oldu.

Benim şirketimde pozisyon olursa ben seni alabilirim eğer istersen. :)

Artı -2 Eksi
Link istedim yorumlarımı okursan eğer...arızalı bir sub satın almış olabilir. Ya da kötü lisanslı bir sub almış olabilir ben de link istedim incelemek için.

Sorunlu bir RAM ve SSD'nin konu sahibinin yaşadığı problemi ortaya çıkarması daha yüksek. Gerçekçi olalım sistemin güç bile tüketmediği desktop işlerinde takılmalar oluyorsa bunu güç kaynağına bağlamazsın. Olmadık reset atmalar ve ağır yükteki sorunlar güç kaynağını işaret eder.

Devlete sattığım büyük projelerime ve milyonlarca lira olan banka hesabım beni yeterince tatmin ediyor. Demek bir kalitem var ki mesleğimden iyi kazanıyorum. :)
Kaliten ve paran sende kalsın kardeşim, burada ahkam kesecek kadar düşüyorsan paran olmuş olmamış kimin umurunda. Acınası bir zihniyet.

Sorunlu bir RAM ve SSD'nin konu sahibinin yaşadığı problemi ortaya çıkarması daha yüksek. Gerçekçi olalım sistemin güç bile tüketmediği desktop işlerinde takılmalar oluyorsa bunu güç kaynağına bağlamazsın. Olmadık reset atmalar ve ağır yükteki sorunlar güç kaynağını işaret eder.

Sonuna kadar katılıyorum, çalışırken elektrik gitmesi üzerine aynı şekilde bilgisayar teklemeye başladı sonrasında. M.2 SSD elektrik gitmesi ile bozulmuştu anlık enerji yüzünden.

Buna bağlamamın sebebi arızalı bir sub ile ekran kartını çalıştırmaya çalışırsan akım düzensiz gidebilir. Max güçten bahseden kim burada. Akım tekliyor olabilir. Aman neyse kendi tecrübelerinizle çözersiniz ne deyim.
Kaliten ve paran sende kalsın kardeşim, burada ahkam kesecek kadar düşüyorsan paran olmuş olmamış kimin umurunda. Acınası bir zihniyet.

Şirketin olmadan direkt benim patronum olma hayali kurmandan daha az acınası. Üstelik benim şirketim de var neyse iyi forumlar.

Benim şirketimde pozisyon olursa ben seni alabilirim eğer istersen. :)

Hayatımda böyle kendini beğenmiş görmedim. Okurken gülsem mi ağlasam mı bilemedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı