RTX 3080 ve i9 sistem toplama

Bütçe
65.000 70.000 tl arası
Yani bazı parçalar sırf bütçe tüketmek için alınacak ve mantıklı değil.
1200W fazla diyorum. 1000W rahatlıkla yetecektir ama siz satılmayan ürünün linkini atıyorsunuz.
NVIDIA bile 3090 için kendi sitesinde 750W ve yukarısını önermiş. Size attım 3080 Ti ve 3090'nın farkını. Yani 3-5 FPS az alsanız bir şey kaybetmezsiniz. Az bir fiyat farkı olsa ben zaten hayır demem ama 40k nerede, 70k nerede?

55700 tuttu da önceki mesajda cevaplaya basmadıysam beni ukala sanabilirsin o yüzden bunu okumadan önceki mesajı okursan sevinirim.

Böyle daha mantıklı.
3. kez söylüyorum ama 1000W yetecektir. fazlasıyla yetecektir.
İşlemci 5950X mi olacak?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Oyun performansları videodaki gibi. Yine aman aman bir fark yok. İş render gibi işlere geldiği zaman fark oluyor.
Yani şöyle düşünün. Attığım hazır sistem var değil mi? İçinde 5900X ve 3080 Ti var. Diğer bileşenler oldukça kaliteli ama siz gidip toplarsanız sistemin fiyatını 3090'a vereceksiniz. Sonucunda 3-5 FPS fazla alacaksınız. Bu farka değer mi?

Hah tamamdır, cezam bitti şey şimdi ben 2 SSD arasında kaldım da linklerini atayım siz söylersiniz hangisinin daha iyi olduğunu hangisini almanın daha mantıklı olacağını.

Samsung 980 PRO 2 TB PCIe 4.0 (7.000 MB/s'ye kadar) NVMe M.2 (2280) Dahili Solid State Drive (SSD) (MZ-V8P2T0BW): Amazon.com.tr

Samsung 870 Evo 4TB 560MB-530MB/s Sata 2.5" SSD (MZ-77E4T0BW) | En Ucuzu Akakçe

Bu iki SSD biri M.2 hatırladığım kadarıyla öbürü de SATA.

Yani aslında ikisini de alabilirim ama ileride seçim yapmam gerekirse diye söylerseniz sevinirim.
Bir de Ryzen 9 5900X ve Ryzen 9 5950X arasında 3000 TL fark var bu çok garip geldi ve internette de böyle bir inceleme bulunca daha da garibime geldi (inceleme puan olarak yazılı) UserBenchmark: AMD Ryzen 9 5900X vs 5950X
Sizce hangisi alınmalı kafam karıştı.

Son düzenleme:
@HyperianGuy
Mesela sürekli render alıyorsundur, hız ve depolama senin için çok önemlidir o zaman 2TB 980 Pro alırsın.
Senin 1TB M.2 ve 2TB SATA alman daha doğru olur.
Ciddi anlamda hız istiyorsan 980Pro alabilirsin, onun dışında mesela 970 EVO Plus gayet yeterli ve güzel bir SSD. Yanına bir de 2 TB falan 870 EVO alırsın mis gibi olur.
Tamamen kullanıcının ne için kullanacağı önemli.

Benchmark sitesi yasaklı bir site forumda.
Doğru bilgiler veren bir kaynak değil. Yine video atmıştım, oyun oynuyorsanız 5900X fazlasıyla yetecektir. Arada 3K'lık fark yok. Yine dedim ama fark render alıyorsanız oluyor. 5900X zaten çok güçlü, fazlasına gerek yok. Hele 3K fazladan para vermeye hiç gerek yok.
Bu şekilde, sormak istediğin bir şey varsa sor yine.

Ek olarak ekran kartı modeli için yeni konu açarsan arkadaşlar daha fazla yardımcı olurlar. Hangisi daha iyi tam bilmiyorum ama ROG bulabilirsem eğer demiştin, harika olur.

Toplayacaksın biliyorum ama ekran kartı fiyatina rog 3080ti ve 5900x olan sistemi almaman bana doğru gelmiyor, tekrar hatırlatmak istedim.
Yine ek ssd falan alırsın, sorun olmaz. M2 sata farketmiyor.
Mesela kasa falan daha güzel benim topladığımdan.
Psu hem 1200w hem yanında sistemin anlık kaç w çektigini gösteren oled ekranı var.
Ekran kartı zaten rog.
Sıvı soğutma yine asusun üst düzey soğutmalarından.
Ramler güzel, anakart güzel, işlemci zaten çok güçlü.
Ben hâla o tarz bir hazım sistem alman taraftarıyım.
Ve en önemlisi 3-5 fps az aldın, bu senin oyun zevkini kaçırmayacak. Zaten piyasasaki en güçlü sistemlerinden bir tanesini alacaksın ama 30k cebinde kalacak. İnan 3-5k fark olsa topla derim ama az buz bir para değil. Ve bazı parçalar topladığımız sistemden daha kaliteli. Ben 1.5k'lık kasa koydum, adamlar 3.5k'lık kasa koymuşlar.

Son düzenleme:
@HyperianGuy
Mesela sürekli render alıyorsundur, hız ve depolama senin için çok önemlidir o zaman 2TB 980 Pro alırsın.
Ciddi anlamda hız istiyorsan 980Pro alabilirsin, onun dışında mesela 970 EVO Plus gayet yeterli ve güzel bir SSD. Yanına bir de 2 TB falan 870 EVO alırsın mis gibi olur.

Doğru bilgiler veren bir kaynak değil. Yine video atmıştım, oyun oynuyorsanız 5900X fazlasıyla yetecektir. Arada 3K'lık fark yok. Yine dedim ama fark render alıyorsanız oluyor. 5900X zaten çok güçlü, fazlasına gerek yok. Hele 3K fazladan para vermeye hiç gerek yok.

Ek olarak ekran kartı modeli için yeni konu açarsan arkadaşlar daha fazla yardımcı olurlar. Hangisi daha iyi tam bilmiyorum ama ROG bulabilirsem eğer demiştin, harika olur.

Toplayacaksın biliyorum ama ekran kartı fiyatina ROG 3080 Ti ve 5900X olan sistemi almaman bana doğru gelmiyor, tekrar hatırlatmak istedim.
Yine ek SSD falan alırsın, sorun olmaz. M.2 SATA fark etmiyor.
PSU hem 1200W hem yanında sistemin anlık kaç W çektigini gösteren OLED ekranı var.
Ekran kartı zaten ROG.
Sıvı soğutma yine ASUS'un üst düzey soğutmalarından.
RAM'ler güzel, anakart güzel, işlemci zaten çok güçlü.

Ben render da yapıyorum da Pro bir kanalım yok evde 870 EVO var 1TB onun haricindde 3TB HDD var bence 3TB HDD'nin 2TB'lik kart ve 1TB'lik kartları var böldüm o şekilde bence şu anlık NVMe'e gerek yok o sebeple M.2 SATA 4TB la M.2 NVMe' aynı fiyata geliyor 4TB olanı alayım kasada 4 tane hafıza tama yeri var biri benim 1TB SSD olsun öbürü 4TB SATA olsun 3.süde 2TB HDD olsun öbür yerede zamanla çıkan hızlı SSD'lerden 4TB'lik bir tane bulurum veya dolar artmazsa şu an farklı bir tane daha 4TB'lik SSD alması yetiyor 11TB 9'u SSD 2'si HDD canavar bir PC toplarım nasıl fikir?

@@RamooY

Bu da cevaplanınca hangi 3090 en iyi adında bir konu açarım orada Gigabyte'a devam edip etmeyeceğimi belirlerim sonra da kasayı toplarım.

@HyperianGuy

Toplayacaksın biliyorum ama ekran kartı fiyatina ROG 3080 Ti ve 5900X olan sistemi almaman bana doğru gelmiyor, tekrar hatırlatmak istedim.
Yine ek SSD falan alırsın, sorun olmaz. M.2 SATA fark etmiyor.
PSU hem 1200W hem yanında sistemin anlık kaç W çektigini gösteren OLED ekranı var.
Ekran kartı zaten ROG.
Sıvı soğutma yine ASUS'un üst düzey soğutmalarından.
RAM'ler güzel, anakart güzel, işlemci zaten çok güçlü.
Ve en önemlisi 3-5 FPS az aldın, bu senin oyun zevkini kaçırmayacak. Zaten piyasasaki en güçlü sistemlerinden bir tanesini alacaksın ama 30k cebinde kalacak. İnan 3-5k fark olsa topla derim ama az buz bir para değil. Ve bazı parçalar topladığımız sistemden daha kaliteli. Ben 1.5K'lık kasa koydum, adamlar 3.5K'lık kasa koymuşlar.

Bilmiyorum senin dediğin sistemide alabilirim o zamanki duruma bağlı zaten sistemi toplayıp toplamayacağımdan emin değilim ama arada fark kasa ise ben onu birinden isterim ya da kendiminkini kullanırım.
Anladım depolama konusunda sorunun yok o zaman. Bari 500GB'lık bir M.2 al, en azından Windows'u falan buna kurarsın.
Zaten çok pahalıya gelmez, 700-800'e alırsın bir tane.
Tamam o zaman 3090 konusunu aç, ona göre tekrar bakalım.

Tamamdır teşekkür ederim 1TB bir NVMe alırım Windows'u ona kurarım tekrar soğ ol bye bye.

İşlemci için zaten 5900X'e karar verdik, aynı işlemci var.
Anakart yine ASUS'un sağlam anakartlarından, X570'e Gaming.
Ekran kartı ROG zaten. ROG 3090 bulamadım şu an, bulsam bile sistemden daha pahalı olacağı kesin.
RAM'ler güzeldir.
Sıvı soğutma 240mm sadece, 360 olsa daha iyi olurdu.
Kasa evet 5000D'den güzel ama PSU için iki güç kaynağıda üst düzey. ASUS sadece daha güzel gözüküyor.
Senin kasa neydi bu arada?

Knk çok sağ ol da ben amd alamıyorum ya takıntı gibi bir şey eğer ısrar edersen bakıyım tabii de inteli yok mu aynı parçaların ve akakçe güvenilir mesela bu ekran kartı sıfır mı 2.el mi
Şu anda İntel İ9 son nesil çöp kimse kusura bakmasın. Rampage'ye bile çöp demedim, ama bu gerçekten çöp.

Yeni konular

Geri
Yukarı