RTX 3080'li sistemde görüntü akmıyor

menagon61

Hectopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar,

Zamanında mining yaptığım RTX 3080 auros Master Xtreme kartımı açtım, macun pad ve diğer bakımlarını yaptım ve sistemime dahil ettim. 1080p 144Hz monitörüm var ve Ryzen 5 5600 ile bir miktar darboğaz yapar diye düşündüm ama bu kadar olacağını beklemiyordum.

FPS oyunları oynarım genelde, hatta şu an sadece CS:GO oynuyorum. Oyunda 5V5 maçta orta seviye grafik ayarlarında Dust 2 mapinde ortalama 300 - 320 FPS veriyor. Fakat görüntüde akıcılık yok ve takılma hissiyatı mevcut. RTX 3060 kartımla 200 FPS ort ile oynuyordum ama kaymak gibi akıyordu görüntü.

Şimdi size sorum şu; bu ekran kartı ile mining yaptığım için farklı bir sorunu olabilir mi? Yoksa bu 1080p ve Ryzen 5 5600 ile kaçınılmaz bir durum mudur?

Sıcaklık değerleri GPU = 58 derce Memory = 68-70 derece. 15 dakikalık oyun ortalamasıdır. Sıcaklık ile alakalı bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

Teşekkürler.

@Recep Baltaş abi deneyimlerin kıymetlidir.

Son düzenleme:
CS 2'ye özel bir durum olabilir, 2-3 aya düzelir diye düşüyorum.

Hocam bir de pes21 vardı mesela 144 otomatik sabitliyor ama onda bile böyle hafif bir şey var gibi. İşlrmci darboğazı dediğimiz şey illa işlemcinin %100 olması demek mi yoksa bu tarz şeyler de olabiliyor mu? 4K TV'ye bağlayıp test yapacağım yarın.

Sabitleme olduğu için tabi ki gecikme yapacaktır normal.
En iyi deneyimi Valorant'da vsync kapalı ve Nvdia Rexflex açık+takviye olarak alabilirsiniz.
Darboğaz ekran kartının yüzdesel olarak kullanımında 94% lerin altındaysa darboğazdan bahsedebiliriz.
İşlemcinin kullanım değeri ne kadar zorlandığını,kullanıldığını,gösterir.
Pubg gibi ekran kartı kullanan bir oyunda 20% lerde kullanılması işlemcinin ekran kartını çok rahat beslediğini gösterir.
COD MW2 Gibi sistemin her yerinden faydalanan yeni nesil oyunlarda çözünürlüğü ne kadar düşürürsen o kadar işlemciye yük biner,çözünürlüğü ne kadar yükseltirsen o kadar ekran kartına yük biner.

3080 i zaten 1080 p de 5600 ile besleyemezsin.Oynadığın oyunların çoğu işlemci isteyen oldukları için darboğaz yapması normal bunu kendim denedim.eğer fps rekabetçi oyunlar oynuyorsan kesinlikle işlemci yükseltmelisin yada ekran kartını 3060 ti düşürmelisin.

CS2'de oyun içi Hz ayarlarına dikkat et ayar yaptıktan sonra bazen kendi kendine 60Hz'ye çekiyor.

Hocam bir de pes21 vardı mesela 144 otomatik sabitliyor ama onda bile böyle hafif bir şey var gibi. İşlrmci darboğazı dediğimiz şey illa işlemcinin %100 olması demek mi yoksa bu tarz şeyler de olabiliyor mu? 4K TV'ye bağlayıp test yapacağım yarın.

Selam beyefendi MSI Afterburner'dan kartın Power limitini 75'e çekin lütfen bu sayede hem daha az güç çeker kart hem de darboğazı azaltırsınız 3080 çok güçlü bir kart 1080p şu an için çerez zaten lütfen deneyiniz.

Selam beyefendi MSI Afterburner'dan kartın Power limitini 75'e çekin lütfen bu sayede hem daha az güç çeker kart hem de darboğazı azaltırsınız 3080 çok güçlü bir kart 1080p şu an için çerez zaten lütfen deneyiniz.
Selamlar,

Bunuda denememiştim dün ama çok bir şey farketmedi. Kart o halde bile güçlü bayağı.

3080 i zaten 1080 p de 5600 ile besleyemezsin.Oynadığın oyunların çoğu işlemci isteyen oldukları için darboğaz yapması normal bunu kendim denedim.eğer fps rekabetçi oyunlar oynuyorsan kesinlikle işlemci yükseltmelisin yada ekran kartını 3060 ti düşürmelisin.
Darboğaz olacağını biliyoruz hocam zaten sorun olan benim bu takılmaları yaşamam. 400fps değilde 300fps oynarız dedik ama bu şekilde takılmalar olacaksa anlamı yok.Darboğazdan yapıyorsa tamam ama başka bir sebebi varsa bilmem gerekir.

CS2'de oyun içi Hz ayarlarına dikkat et ayar yaptıktan sonra bazen kendi kendine 60Hz'ye çekiyor.

Yok hocam CS2 de yapmadığım config kalmadı her şeyi denedim ayrıca oyun sorunlu

@menagon61 darboğazdan dolayı işte kardeşim takılmalar

Geri
Yukarı