Çözüldü RTX 3090 Hashrate Düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

mertoflas

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba herkese, Gigabyte Aorus Xtreme RTX 3090 ekran kartı sahibiyim. Ethereum kazımı yapmak istiyorum ancak 115 Mh'lerde başlayıp yarım saat ıcınde 60'a sabitleniyor. 100 Mh seviyelerine sabitlemek için nasıl ayar yapmam gerekiyor? Yardımlarınızı bekliyorum. İyi forumlar dilerim.
Kullandığım Program: NBMiner

Çözüm
Sonuç olarak kendimce sağlıklı bulduğum Afterburner ayarlarını ve sıcaklığı paylaşıyorum. Bu konuya sonradan bakıp fikir almak isteyen ve benim gibi kartı riske atmaktan çekinen arkadaşlar bu ayarlar ile 95 100 mh arası değerler alıp mining yapabilirler. Tabii kartın 120 125 mh kazabildiğini de unutmayalım. İsteyen arkadaşlar termal ped değişimi ile daha yüksek sonuçlar alacaktır. Son mesajda ayarlarımın görsellerine bakabilirsiniz. İyi forumlar.
Güncelleme : Kasam büyük olduğundan ekstra 3 tane daha 120mm fan ekledim ve kasamın açılır kapanır yan camını ufak bir aralıkla açtım. Sonrasında power limiti 62 den 68 e çıkardım ve sıcaklığı 94 dereceye sabitledim. 95 100 mh ortalama kazımım 110 115 seviyesine çıktı.
Merhaba herkese, Gigabyte Aorus Xtreme RTX 3090 ekran kartı sahibiyim. Ethereum kazımı yapmak istiyorum ancak 115 Mh'lerde başlayıp yarım saat ıcınde 60'a sabitleniyor. 100 Mh seviyelerine sabitlemek için nasıl ayar yapmam gerekiyor? Yardımlarınızı bekliyorum. İyi forumlar dilerim.
Kullandığım Program: NBMiner
Bellek sıcaklığını kontrol edin. Yüksek ihtimalle fazla ısındığı için kısıyor frekansları.

Afterburner kullanıyorsanız öncelikle Power Limit'i %85, fan hızını manuel olarak %75, Core Clock -200, Memory Clock +900. Bu ayarları yaptıktan elektrik tüketimini ve sıcaklığı düşürmek için sonra Core Voltage, Memory Voltage, Power Limit'i, Core Clock'u azaltmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca kazım hala düşükse Memory Clock arttırmayı deneyebilirsiniz. Sıcaklıklarınız ve bellek sıcaklığınız ne seviyede?

Afterburner kullanıyorsanız öncelikle Power Limit'i %85, fan hızını manuel olarak %75, Core Clock -200, Memory Clock +900. Bu ayarları yaptıktan elektrik tüketimini ve sıcaklığı düşürmek için sonra Core Voltage, Memory Voltage, Power Limit'i, Core Clock'u azaltmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca kazım hala düşükse Memory Clock arttırmayı deneyebilirsiniz. Sıcaklıklarınız ve bellek sıcaklığınız ne seviyede?
68 derecelerde şuanda, memory junction yazan yerse bellek dediğiniz 108 derece diyor hocam.
Memory junction yazan yerse bellek dediğiniz 108 derece diyor hocam.

68 derecelerde şuanda, bellek sıcaklığını nasıl görebiliyoruz hocam?
68 derece çekirdek sıcaklığı mining için fazla. Üstte söylediğim ayarlardan özellikle Power Limit'i ve Core Voltage'ı düşürüp, fan hızını arttırmaya çalışın. Bellek sıcaklığını HWINFO üzerinden Memory Junction Temp olarak görebilirsiniz.

68 derece çekirdek sıcaklığı mining için fazla. Üstte söylediğim ayarlardan özellikle Power Limit'i ve Core Voltage'ı düşürüp, fan hızını arttırmaya çalışın. Bellek sıcaklığını HWINFO üzerinden Memory Junction Temp olarak görebilirsiniz.

108 derece hocam.

108 derece diyor hocam.
110 derece olunca frekans kısıyor. Büyük ihtimalle kazım hızınız o yüzden düşüyor. Mining ile uğraşanlar genelde 3000 serisi için termal pedleri değiştiriyor ama kartı açarsanız garantiniz gider. Kazım hızının düşmemesi için Core ve Memory Voltage, Power Limit düşürmelisiniz. Eğer bunlar fayda etmediyse Memory Clock'u da kısın. Ayrıca fan hızını sizi rahatsız etmiyorsa %100 yapabilirsiniz.

Curve Editor kullanmalısın, CoreClock sabit olmadığı için sürekli olarak kartın ısınıyor, tjunction değerin de çok yüksek 108 derece demek belleklerin ölmesi, kartın ömrünü kısması demek. Bunun yerine curve editor kullanıp kartının marka modeli neyse ona uygun bir OC ayarı bulman gerek.

107 derece 113 mh sabit kazıyor hocam sağolun, peki 107 derece zarar verir mi karta yada zarar verecek boyuta gelse korumaya alır değil mi pc kendini ?

107 derece 113 mh sabit kazıyor hocam sağolun, peki 107 derece zarar verir mi karta yada zarar verecek boyuta gelse korumaya alır değil mi pc kendini ?
Almaz hocam, zarar verir. Mümkünse 90-98 aralığı ki kartın modelini bilmediğim için üretici max değerlerini bilmiyorum. Yüksek ısıdan kaynaklanan bozulmalar da garanti dışı bırakıyor, sorumluluk size ait çünkü. Mining sürekli bir olgu çünkü yarım saat bu ısılarda kalmıyor saatlerce hatta günlerce ve haftalarca bu ısıda kalan belleklerin ömrü uzun olmayacaktır.

Geri
Yukarı