RTX 4050 hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bütçenin insanları mahkum ettiği sonu 50 ile biten kartlar serisine bir tane daha eklenmiş.
Aynen öyle hocam, yurtdışında düşük fiyatlara bulunabilen bu laptopun 2023 yılında 6 GB VRAM ile gelmesi ve ülkemizde fiyatının 40K+ olması gerçekten üzücü bir durum.

Ben de o meseleyi anlamıyorum ya neden 3060 12 GB da 3080 10 GB?
Teknolojileri,saf gücü,DLSS ve RT performansını bol bol verip VRAM ı kısıyor ki yeni kart al.
Nvidia ya muhtaç hale gel,AMD kart alma.
Satış politikası bundan ibaret,3080 gibi bir kartta 10 GB VRAM,4070 Tİ 12 GB,4080 e 16 GB.

4050 de tıpkı 3050 de olduğu gibi ilk olarak laptop cihazlara çıkışını gerçekleştirdi.
Donanım Arşivi de videosunda kart üzerinde inceleme ve oyun testi yaptı.
Peki siz RTX 4050 hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kullanılan laptop modeli MSI katana 17 B12v.

Mining için güzel.

6 GB VRAM kötü de kartın performansı çok iyi geldi bana. Uncharted'daki FPS'i görünce şok oldum, masaüstü 3060Ti ile aynı FPS değerlerini veriyor neredeyse Uncharted'da.

Yalnız şunu da belirtmek istiyorum böyle benchmark yapılmaz. Youtube üzerinde RTX 4050 laptop değerlendirmesi yapan belki tek kanalsın, test yaptığın oyun sayısı oldukça kısıtlı, AVG. FPS değeri yok, %0.1, %1 low yok. Önceki jenerasyondaki modeliyle kıyaslama yok, bir üst modeliyle kıyaslama yok. 5-6 oyun testi yap, ''evet işte bilmem kaç FPS'' de, olsun bitsin. Böyle olmaz bu iş.

Son düzenleme:
6gb VRAM yetersiz diyenlerin benim 3050m nin 4 GB VRAM ile sahneye çıkması olur gibi.
Dlss, saf güç muhabbeti dönmüş amcak şuan nviadanin hemen hemen her serisinde dlss kullanılıyor. Açıkçası ben performansını beğendim. Beni saf güç azdır çoktur pek önemsemiyorum. Videoda hem yüksek ayarda 100 FPS üstü alınmış ki bence ultra ayarlarda bile 60 FPS üstü verir o kart. Dlss 3 bildiğim kadarıyla hem görüntü gerçeğe en yakın şekilde artıyor hem de FPS i 3 katına yakın artıyor.
Uzun lafın kısası eğer ülkemizde bu kart olursa 25 30 bandında satılırsa çok satacağını düşünüyorum. Kaçırılan bir nokta da kart o laptop da 105w max olarak çalışıyor. Bir de bunun 130w olanı var.

6gb VRAM yetersiz diyenlerin benim 3050m nin 4 GB VRAM ile sahneye çıkması olur gibi.
Dlss, saf güç muhabbeti dönmüş amcak şuan nviadanin hemen hemen her serisinde dlss kullanılıyor. Açıkçası ben performansını beğendim. Beni saf güç azdır çoktur pek önemsemiyorum. Videoda hem yüksek ayarda 100 FPS üstü alınmış ki bence ultra ayarlarda bile 60 FPS üstü verir o kart. Dlss 3 bildiğim kadarıyla hem görüntü gerçeğe en yakın şekilde artıyor hem de FPS i 3 katına yakın artıyor.
Uzun lafın kısası eğer ülkemizde bu kart olursa 25 30 bandında satılırsa çok satacağını düşünüyorum. Kaçırılan bir nokta da kart o laptop da 105w max olarak çalışıyor. Bir de bunun 130w olanı var.
4 veya 6 GB VRAM yetersizliği de konuşulmuş ancak zamanın 1060 ı da , 1650si de veya 970 serisi kartlarda şuan çıkan oyunlarda bile gerekli ayarlarda 60 fps veriyor. Bunda da tabi fsr çok büyük etken. 4 GB VRAM az olsa da 6gb VRAM bence 2 3 yıl yüksek performans oyunlar da verebilir. Önemli olan oyunlarının iyi optimize olması.

Optimize edemedikleri oyunları satmasalar çok da iyi çok da güzel olacak. Full performans almak isteyenleri 2 - 3 yılda bir yeni sistem kurmak zorunda bırakıyorlar.
Iyi optimize olmamış oyunlar cikmasaydi eğer 2023 başından beri sadece Atomic Heart'ın çıktığını görürdük. Teknik ve optimize anlamında düzgün bir o var şu an.

Geri
Yukarı