Çözüldü RTX 4060 sistem donuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

T.o.p.r.a.k

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Xpg D41 16gb (2x8) 3200mhz cl16
SSD veya HDD modeli
Samsung 980pro 1tb m2 ssd
Ekran kartı
Asus dual rtx 4060
Anakart
Asus tuf gaming b550m-e
İşlemci
Ryzen 5 5600
Herkese iyi günler, yeni bilgisayar aldım ve 2 hafta oldu. Bilgisayarı kullanırken bilgisayar ve RAM'lerin üzerindeki RGB'ler aniden sönüyor. Sadece fareyi hareket ettirebiliyorum ve bilgisayarın hiçbir şekilde kullanamıyorum. Aynı zamanda mouse DPI da sıfırlanıyor ve fabrika ayarlarına dönüyor. Avast üzerinden bir virüs taraması yaptım ve temiz çıktı. Bugün aynı sorunu tekrar yaşadım hatta mavi ekran bile aldım. Bilgisayar parçaları kalitesizde değil, ekran kartı dışında hepsi TUF Gaming. Ekran kartı ise ASUS Dual RTX 4060. bilgisayarı kapattığım veya yeniden başlattığım takdirde yine düzelmiyor. Bu sorunu yaşadıktan sonra bilgisayarı kasanın üzerindeki güç tuşundan kapatıyorum ve 20 dakika bekleyip bilgisayarı yine açıyorum her şey düzelmiş oluyor. Armoury Crate üzerinden baktığımda eksik bir sürücü olduğunu da göremiyorum. Forumlarda biraz araştırma yaptım ve güç kaynağının yetersiz gelebileceğini öğrendim şayet böyle bir sorun olacağını düşünmüyorum çünkü bilgisayarım için önerilen PSU 550W ve 550W benim gözüme yetersiz göründüğü için 650W aldım. Bilgisayarın donması fakat fareyi hareket ettirebilmem gerçekten çok garip. SSD ile bir sorun olmayacağını düşünüyorum çünkü Samsung 980Pro 1TB kullanıyorum. Belki sorunun BIOS ayarlarıyla alakalı olabileceğini düşündüm ve BIOS ayarlarını Recep Baltaş'ın dediği gibi yaptım fakat bir şey değişmedi. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Çözüm
Bilgisayara bir sürü oyun yüklediğim için format atıp tekrar yüklemekle uğraşmak istemiyorum, yok mudur bunun başka bir çözümü?

Bende ilk başta böyle dedim ama sonra yaptım :D bence yapın giden oyun olsun. O oyunları kasa dona oynamak zevk vermez aksine daha çok sinirlendirir. Şahsen formatı attım 2 gün uğraştım oyunlar için ama şu an keyifle oynuyorum oynamak istediğim oyunları 0 kasma var diyemem ama en azından eskisi kadar bölgeden bölgeye geçince render ve loading yaparken kasmıyor ve bayağı akıcı oldu oyunlar.
Aynı ekran kartından bende de var ve aynı sorunlar bana da oluyordu soğutucu alınca düzeldi stok fan mı kullanıyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM markasını ilk defa duyuyorum Ramlar'de bir ihtimal olabilir sırasıyla birini sonra ötekini çıkarıp deneyin bu 1. donuyor dediğinize göre işlemci fazla ısındığındada yapar bu 2. belki donanımsal olarak değil de yazılımsal olarak olabilir, başıma geldiği için biliyorum, format attım düzeldi bu 3. sıcaklık değerlerini kontrol edin eğer yüksekse soğutucu veya masaüstü kullanıyorsanız ekstra fan almanız faydanıza olacaktır tabii bundan önce termal macunları kontrol edin hem ekran kartındakini hem de işlemcideki bu da 4. Bunların hiçbiri işe yaramazsa araştırın veya hazır sistem aldıysanız servise götürün.

RAM markasını ilk defa duyuyorum Ramlar'de bir ihtimal olabilir sırasıyla birini sonra ötekini çıkarıp deneyin bu 1. donuyor dediğinize göre işlemci fazla ısındığındada yapar bu 2. belki donanımsal olarak değil de yazılımsal olarak olabilir, başıma geldiği için biliyorum, format attım düzeldi bu 3. sıcaklık değerlerini kontrol edin eğer yüksekse soğutucu veya masaüstü kullanıyorsanız ekstra fan almanız faydanıza olacaktır tabii bundan önce termal macunları kontrol edin hem ekran kartındakini hem de işlemcideki bu da 4.

İşlemcim stok soğutucu ile boşta 45 derece civarında oluyor.

Normaldir dostum.

Önerdiğiniz bir soğutucu var mıdır?

İşlemcim stok soğutucu ile boşta 45 derece civarında oluyor.

Önerdiğiniz bir soğutucu var mıdır?

Ekran kartı ASUS değil de NVIDIA alsanız daha iyi olurmuş çünkü her firmanın kendi ekran kartı yazılımları vardır ve uyumsuz olabilme şansı vardır. Ayrıca RAM markasınada bir bakıp geleyim.

Ekran kartı ASUS değil de NVIDIA alsanız daha iyi olurmuş çünkü her firmanın kendi ekran kartı yazılımları vardır ve uyumsuz olabilme şansı vardır. Ayrıca RAM markasınada bir bakıp geleyim.

NVIDIA'nın kendi ürettiği ekran kartlarının Türkiye'de satışı yok diye biliyorum.

NVIDIA'nın kendi ürettiği ekran kartlarının Türkiye'de satışı yok diye biliyorum.

Ekran kartı tek olarak NVIDIA satmıyor zaten hazır sistemlerde bulabilirsin ancak, ama yapacak bir şey yok elinizdekine çözüm arayacağız :D ayrıca RAM'e de baktım fakat iyi mi kötü mü bir şey diyemem dediğim gibi ilk defa duyuyorum adını ve ilk alırken kullanıcı yorumlarına bakıp alsaydınız keşke çünkü artık her önüne gelen RAM üretebilme imkanı var o yüzden en iyisi bilindik markalardan almak. Tabii Türkiye'de yaşadığımıza göre ancak buna güç yetiyorsa bir şey diyemem :D.

Ekran kartı tek olarak NVIDIA satmıyor zaten hazır sistemlerde bulabilirsin ancak, ama yapacak bir şey yok elinizdekine çözüm arayacağız :D ayrıca RAM'e de baktım fakat iyi mi kötü mü bir şey diyemem dediğim gibi ilk defa duyuyorum adını ve ilk alırken kullanıcı yorumlarına bakıp alsaydınız keşke çünkü artık her önüne gelen RAM üretebilme imkanı var o yüzden en iyisi bilindik markalardan almak. Tabii Türkiye'de yaşadığımıza göre ancak buna güç yetiyorsa bir şey diyemem :D.

RAM için kullanıcı yorumlarını okudum ve forumlarda dolaştım herkes XPG markasının kaliteli olduğunu ve RAM'lerinde güzel olduğunu söylüyordu ve aldığım hazır sistemde Kingston ve XPG seçenekleri vardı sadece, bende bütçemin yettiğini yani XPG aldım.

Geri
Yukarı