Çözüldü RTX 4060 sistem donuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

T.o.p.r.a.k

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Xpg D41 16gb (2x8) 3200mhz cl16
SSD veya HDD modeli
Samsung 980pro 1tb m2 ssd
Ekran kartı
Asus dual rtx 4060
Anakart
Asus tuf gaming b550m-e
İşlemci
Ryzen 5 5600
Herkese iyi günler, yeni bilgisayar aldım ve 2 hafta oldu. Bilgisayarı kullanırken bilgisayar ve RAM'lerin üzerindeki RGB'ler aniden sönüyor. Sadece fareyi hareket ettirebiliyorum ve bilgisayarın hiçbir şekilde kullanamıyorum. Aynı zamanda mouse DPI da sıfırlanıyor ve fabrika ayarlarına dönüyor. Avast üzerinden bir virüs taraması yaptım ve temiz çıktı. Bugün aynı sorunu tekrar yaşadım hatta mavi ekran bile aldım. Bilgisayar parçaları kalitesizde değil, ekran kartı dışında hepsi TUF Gaming. Ekran kartı ise ASUS Dual RTX 4060. bilgisayarı kapattığım veya yeniden başlattığım takdirde yine düzelmiyor. Bu sorunu yaşadıktan sonra bilgisayarı kasanın üzerindeki güç tuşundan kapatıyorum ve 20 dakika bekleyip bilgisayarı yine açıyorum her şey düzelmiş oluyor. Armoury Crate üzerinden baktığımda eksik bir sürücü olduğunu da göremiyorum. Forumlarda biraz araştırma yaptım ve güç kaynağının yetersiz gelebileceğini öğrendim şayet böyle bir sorun olacağını düşünmüyorum çünkü bilgisayarım için önerilen PSU 550W ve 550W benim gözüme yetersiz göründüğü için 650W aldım. Bilgisayarın donması fakat fareyi hareket ettirebilmem gerçekten çok garip. SSD ile bir sorun olmayacağını düşünüyorum çünkü Samsung 980Pro 1TB kullanıyorum. Belki sorunun BIOS ayarlarıyla alakalı olabileceğini düşündüm ve BIOS ayarlarını Recep Baltaş'ın dediği gibi yaptım fakat bir şey değişmedi. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Çözüm
Bilgisayara bir sürü oyun yüklediğim için format atıp tekrar yüklemekle uğraşmak istemiyorum, yok mudur bunun başka bir çözümü?

Bende ilk başta böyle dedim ama sonra yaptım :D bence yapın giden oyun olsun. O oyunları kasa dona oynamak zevk vermez aksine daha çok sinirlendirir. Şahsen formatı attım 2 gün uğraştım oyunlar için ama şu an keyifle oynuyorum oynamak istediğim oyunları 0 kasma var diyemem ama en azından eskisi kadar bölgeden bölgeye geçince render ve loading yaparken kasmıyor ve bayağı akıcı oldu oyunlar.
RAM için kullanıcı yorumlarını okudum ve forumlarda dolaştım herkes XPG markasının kaliteli olduğunu ve RAM'lerinde güzel olduğunu söylüyordu ve aldığım hazır sistemde Kingston ve XPG seçenekleri vardı sadece, bende bütçemin yettiğini yani XPG aldım.

O zaman dediğim gibi ekran kartı sıcaklığından kaynaklıdır veya yazılım kısmında hata olabilir veya her şeye çözüm 1 format iyi iş görüyor tabii bilgilerinizi yedekleyin.
Tavsiye: Google Drive'dan en az 200GB almanızı öneririm zaten her ay sudan ucuz 2 TL veriyorsunuz 200GB'a.

RAM için kullanıcı yorumlarını okudum ve forumlarda dolaştım herkes XPG markasının kaliteli olduğunu ve RAM'lerinde güzel olduğunu söylüyordu ve aldığım hazır sistemde Kingston ve XPG seçenekleri vardı sadece, bende bütçemin yettiğini yani XPG aldım.

Öncelikle özür diliyorum XPG marka değil model ismiymiş bunu da öğrenmiş oldum. Adata güzel marka alınır.

Son düzenleme:
O zaman dediğim gibi ekran kartı sıcaklığından kaynaklıdır veya yazılım kısmında hata olabilir veya her şeye çözüm 1 format iyi iş görüyor tabii bilgilerinizi yedekleyin.
Tavsiye: Google Drive'dan en az 200GB almanızı öneririm zaten her ay sudan ucuz 2 TL veriyorsunuz 200GB'a.

Bilgisayara bir sürü oyun yüklediğim için format atıp tekrar yüklemekle uğraşmak istemiyorum, yok mudur bunun başka bir çözümü?

Bende ilk başta böyle dedim ama sonra yaptım :D bence yapın giden oyun olsun. O oyunları kasa dona oynamak zevk vermez aksine daha çok sinirlendirir. Şahsen formatı attım 2 gün uğraştım oyunlar için ama şu an keyifle oynuyorum oynamak istediğim oyunları 0 kasma var diyemem ama en azından eskisi kadar bölgeden bölgeye geçince render ve loading yaparken kasmıyor ve bayağı akıcı oldu oyunlar.

Çözüm

Yardımınız için teşekkürler :).

Rica ederim. Başka çözüm olarak sisteminizin driverlarını kontrol etmenizi tavsiye ederim. Manuel olarak kontrol ederseniz daha faydalı olur ve dediğim gibi format atmadan önce sisteminizi Drive gibi ortamlara yedekleyin.

Sistemi yedeklememe gerek yok çünkü sistemde oyun dışında bir şey yüklü değil :D.

Sistemi yedeklememe gerek yok çünkü sistemde oyun dışında bir şey yüklü değil :D.

Ayrıca sistemi aşırı oyunla vs. ile doldurmakta sistemi yorar. Aklınızda bulunsun.
Örnek olarak:

1698495616280.png

O sorun bendede vardı oyunlarda her loading gireceği zaten bir fps düşüşü,donma olması can sıkıcı bir olay.

Yeni konular

Geri
Yukarı