RTX 4060 sistemde DirectX gölgelendirici önbelleği kendi kendine siliniyor

Doğukan Vrl

Hectopat
RAM
32
SSD veya HDD modeli
Adata Legend 750
Ekran kartı
4060
Anakart
Asus Prime B650M-K
İşlemci
Ryzen 5 7500f
Unreal Engine 4 ile yapılan train SIM world 4 oynuyorum ve oyun hızlı olduğu için çok fazla takılmalar oluyor. Oyunun kendi yapımcıları rota bir kere ön belleğe alındığında sürücü güncellemesi yapılmadıkça 2.ye o rotayı daha rahat, takılmadan oynarsınız diyorlar. Bende böyle bir durum söz konusu değil. Oyun oynayıp çıktığımda önbelleğe kaydediyor tamam, mesela 40 MB ama oyuna girer girmez o 700KB'lara düşüyor. Diğer oyunlar için de geçerli bu ama onlarda performansa etkisi yok başka oyunlarda önbellek 1.50 ise oyundan çıkınca 1.64 oluyor, tekrar giriyorum 300KB oluyor falan, silinse de fark etmiyorum. Bu neyin nesidir başkalarında çalışmasına rağmen sizce bende neden çalışmıyor bir fikriniz var mı?

-İşletim sistemi Windows 11.
-Windows ayarlarında akıllı temizlemeyi kapattım DirectX önbelleğini silmesin diye.
-4060 sürücüler güncel.
-DirectX12 de oynuyorum ama DX11 denedim onda hiç önbelleğe kaydetmiyor bırak silmeyi :D

Son düzenleme:
Bence de değişik :D
Eski bir NVIDIA sürücüsü yüklemeyi düşünüyorum ve temiz kurulum deneyeceğim ama şu aralar müsait değilim zamanım yok pek temiz kuruluma. Ben de konu açayım dedim.

Hocam DDU ile sürücü temizle. Üstüne temiz kurulum yap. Gel bir daha tartışalım burada.

Hocam DDU ile sürücü temizle. Üstüne temiz kurulum yap. Gel bir daha tartışalım burada.

Tamamdır. Teşekkürler hocam.

Evet, DDU ile temiz kurulum yaptım sonuç değişmedi, temiz kurulum ile Windows 10'a çevirdim DirectX hala kendi kendine siliniyor ama oyunu bir kere oynadığımda kapa aç yaptığımda ikinci sefer daha bir akıcı. Sonra temiz kurulumla bir de Windows 11 deneyeyim dedim, Windows 10'dan daha aşağıda bir performansda yani oyundaki takılmalar daha fazla oluyor ikinci sefer de olsa. Şu an hala Windows 11'deyim muhtemelen Windows 10'a çevireceğim çünkü onda daha iyiydi sanki. Yani sonuç olarak DirectX hala oyuna girince siliniyor ama tabii bu şöyle eğer "a" oyununu oynayıp çıktıysam ve ve 40 MB olduysa, "b" oyununa girdiğimde 7MB daha eklenip 47MB olduysa orada iki farklı oyunun önbelleği var yani "a" oyununa tekrar girersem "a" oyunu için oluşturulan 40 MB, "b" oyununa girersem "b" oyunu için oluşturulan 7MB siliniyor. Yani bunun böyle mi çalışması gerekiyor bilmiyorum aydınlatmak isteyen varsa sevinirim.

Son düzenleme:
Tamamdır. Teşekkürler hocam.

Evet, DDU ile temiz kurulum yaptım sonuç değişmedi, temiz kurulum ile Windows 10'a çevirdim DirectX hala kendi kendine siliniyor ama oyunu bir kere oynadığımda kapa aç yaptığımda ikinci sefer daha bir akıcı. Sonra temiz kurulumla bir de Windows 11 deneyeyim dedim, Windows 10'dan daha aşağıda bir performansda yani oyundaki takılmalar daha fazla oluyor ikinci sefer de olsa. Şu an hala Windows 11'deyim muhtemelen Windows 10'a çevireceğim çünkü onda daha iyiydi sanki. Yani sonuç olarak DirectX hala oyuna girince siliniyor ama tabii bu şöyle eğer "a" oyununu oynayıp çıktıysam ve ve 40 MB olduysa, "b" oyununa girdiğimde 7MB daha eklenip 47MB olduysa orada iki farklı oyunun önbelleği var yani "a" oyununa tekrar girersem "a" oyunu için oluşturulan 40 MB, "b" oyununa girersem "b" oyunu için oluşturulan 7MB siliniyor. Yani bunun böyle mi çalışması gerekiyor bilmiyorum aydınlatmak isteyen varsa sevinirim.

Hocam sizin probleminiz ne oldugunu bende çözemedim ama DirectX bellek bende 121MB olmuş.

Son düzenleme:
Hocam galiba önbellek üstüne eklenerek gidiyor yani silinmemesi gerek.
Hocam Reddit'e baktım orada da düzgün bir şey yok.

Evet, bende düzgün bir şey bulamamıştım maalesef. Artık böyle devam uğraşmaya değmeyecek gibi ya :/

Hocam galiba burada çözülmüş.

Denedim hocam, harici modlar da dahil denedim, ini. Engine ayarlarıyla da çok oynadım ama insanların dediği şekilde bir performansla karşılaşamamıştım. Dediğim gibi Windows 10'dan devam edeceğim artık nasıl bir fark oldu 10-11 arasında onu da anlamadım ama :D

hocam galiba burada çözülmüş
Yine de teşekkürler hocam ilgilendiğiniz için.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı