RTX 4060 sistemde PSU yandı

Utku Ordu

Hectopat
RAM
Kingston fury beast 8x2 3600mhz
Ekran kartı
Rtx 4060
Anakart
B450m Dragon
İşlemci
R5 5600
Merhaba arkadaşlar dün sipariş ettiğim R5 5600 işlemcin ve RTX 4060 ekran kartım geldi. Kendi kullandığım bilgisayarımda PSU 400W olduğu için diğer bilgisayarımdan 600W'lık PSU'yu söktüm sisteme taktım ve çalıştırdım. PSU'yu çalıştırdığımda PSU'dan ses geliyordu zaten. Ama araştırdım zarar veren bir olay değilmiş. Yaklaşık 2 saat sonra evde şalteri attırıp PSU'dan yanık kokusu gelene kadar.

Hemen kasayı açtım kokuyu aldığım gibi ekran kartını ve anakarta giden güç kablolarını söktüm.
Ekran kartımı çıkartıp eski GPU'yu bağlayıp diğer bileşenler sağlam mı diye start verdim ve sistem açıldı sıkıntısız bir şekilde. Elimde 700W bir PSU olmadığı için GPU'yu deneyemiyorum. Ama sistemin diğer bileşenleri zarar görmediği için o da zarar görmemiştir diye düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani bana her an patlayabilir gibi geldi işinizi bir sağlama alın bence.

Şu an takılı değil PSU zaten ekran kartıda çıkık bir şekilde duruyor. Ona güç verebilecek kadar güçlü PSU olmadığı için çalışıp çalışmadığını test edemiyorum. Ama eski ekran kartımı anakarta bağlayıp eski 400W'lık PSU'la sistemi açtığımda sıkıntısız açıldı. Ekran kartıma bir şey olmuş mudur o önemli benim için.

Güç kaynağını tek bir bileşen gibi düşünmeyin. İçinde birden fazla elektronik devre var. Yükte ve yüksüz çalıştığında gerekli bileşenler ayrı ayrı yer alıyor. Çalışabilir ama arızalı olmadığı anlamına gelmez. Montajı yaparken soketler tam oturmadan çalıştırdıysanız bu sebepten de olabilir. Ama ses gelen güç kaynağının kapasitörlerinde sorun olma ihtimali yüksek. Yanık kokusu aldıysanız zaten içini açtığınız zaman akıntı yapan veya yanan elektronik devreyi görürsünüz. Farklı bir psu alıp devam etmeniz en sağlıklısı.

Ekran kartınızın 12v giriş soketlerini ve güç kaynağının pci ekspress 12v kablosunu kontrol edin. Sorun görmüyorsanız ekran kartınız sağlamdır büyük ihtimalle. Güç kaynağınızın kısa devre koruması olduğunu varsayarsak, anakarta veya ekran kartına geçirmemiştir fazla akımı.

Güç kaynağını tek bir bileşen gibi düşünmeyin. İçinde birden fazla elektronik devre var. Yükte ve yüksüz çalıştığında gerekli bileşenler ayrı ayrı yer alıyor. Çalışabilir ama arızalı olmadığı anlamına gelmez. Montajı yaparken soketler tam oturmadan çalıştırdıysanız bu sebepten de olabilir. Ama ses gelen güç kaynağının kapasitörlerinde sorun olma ihtimali yüksek. Yanık kokusu aldıysanız zaten içini açtığınız zaman akıntı yapan veya yanan elektronik devreyi görürsünüz. Farklı bir PSU alıp devam etmeniz en sağlıklısı.

Ekran kartınızın 12v giriş soketlerini ve güç kaynağının PCI ekspress 12v kablosunu kontrol edin. Sorun görmüyorsanız ekran kartınız sağlamdır büyük ihtimalle. Güç kaynağınızın kısa devre koruması olduğunu varsayarsak, anakarta veya ekran kartına geçirmemiştir fazla akımı.

PSU'yu 700 750W ile değiştireceğim zaten sipariş edeceğim. Soketlerde bir sıkıntı göremedim. PCIe girişi de diğer kartı takıp görüntü aldığıma dayanarak söylüyorum görüntü verdi sıkıntı yok. PCIe portumda sağlam yani. 600W olan PSU'da cw vardı yüke bindiğinde vs ses geliyordu zaten. Bir anda sistem kapandı tekrar tıkladım açılmadı. Hemen güç bağlantılarını söktüm ekran kartını çıkarttım biraz bekleyip 400W PSU'yu ve eski GPU'yu bağladım sistem açıldı. Sağlam bir PSU'da ve anakartta ekran kartını test etmek istiyorum ama imkanım yok yeni PSU'yu alıp deneme yapacağım mecburen ama yorumlarınız benim için önemli Technopat ailesine sormak istedim o yüzden.

PSU'yu 700 750W ile değiştireceğim zaten sipariş edeceğim. Soketlerde bir sıkıntı göremedim. PCIe girişi de diğer kartı takıp görüntü aldığıma dayanarak söylüyorum görüntü verdi sıkıntı yok. PCIe portumda sağlam yani. 600W olan PSU'da cw vardı yüke bindiğinde vs ses geliyordu zaten. Bir anda sistem kapandı tekrar tıkladım açılmadı. Hemen güç bağlantılarını söktüm ekran kartını çıkarttım biraz bekleyip 400W PSU'yu ve eski GPU'yu bağladım sistem açıldı. Sağlam bir PSU'da ve anakartta ekran kartını test etmek istiyorum ama imkanım yok yeni PSU'yu alıp deneme yapacağım mecburen ama yorumlarınız benim için önemli Technopat ailesine sormak istedim o yüzden.
Güç kaynağının fanı dönmüyor olabilir. Zamanla ısınıp kapatmış olabilir. Ama sökerken anlardınız o zamanda baya geç soğuyor çünkü. Yüksek akım geldiyse kendisi zarar görmüş ama akımı geçirmemiş olma ihtimali yüksek. Hatta komple bozulmadıysa korumaya bile almış olabilir. Güç kaynağınızdan gelen bir yanık kokusuysa yeni bir güç kaynağı alıp kullanın ekran kartınızın zarar görmüş olma ihtimali düşük.

Güç kaynağının fanı dönmüyor olabilir. Zamanla ısınıp kapatmış olabilir. Ama sökerken anlardınız o zamanda baya geç soğuyor çünkü. Yüksek akım geldiyse kendisi zarar görmüş ama akımı geçirmemiş olma ihtimali yüksek. Hatta komple bozulmadıysa korumaya bile almış olabilir. Güç kaynağınızdan gelen bir yanık kokusuysa yeni bir güç kaynağı alıp kullanın ekran kartınızın zarar görmüş olma ihtimali düşük.
Teşekkür ederim

Geri
Yukarı