RTX 4060 Ti için 1080p mi 2K mı daha iyi?

Çözünürlüğü etkileyen faktör VRAM,kas gücü,mesela senin ekran kartın 8gb ise bir oyunda 1080p de 60 FPS alıp o oyun 6gb VRAM kullanıyorsa 2k çözünürlükte 30 FPS alıp VRAM dolabilir ve bu crashlara neden olur.Başka bir sorun ise senin ekran kartın 2k oyunların hepsinde mükemmel neticede FPS alıyor olmuş olsa bile VRAM kapasitesi azsa 300 FPS alsan da drop yersin,crash yersin takılmalar olur.Aynı şekilde RT destekli oyunlarda çözünürlük arttıkça FPS durumun dibe vurur.

Çözünürlüğü etkileyen faktör hangisi? Bunu açabilir misiniz bilginiz varsa.
4070 alırsam 1080p de bir miktar darboğaz olur dediler çünkü.
Yani ekran kartında ne olduğunda 2 k tavsiye edilir veya zorunluluk kazanır bunu merak ediyorum.
2K için minimum 10Gb ve üstü gpu ve en azından 3070 ve üstü bir gpu gücüne sahip olman lazım.Buda 20Tflop ve üstü bir ekran kartı seni 2k çözünürlükte VRAM kapasitesine yetiyorsa oyanatacaktır.

Çözünürlüğü etkileyen faktör VRAM, kas gücü, mesela senin ekran kartın 8 GB ise bir oyunda 1080p de 60 FPS alıp o oyun 6 GB VRAM kullanıyorsa 2K çözünürlükte 30 FPS alıp VRAM dolabilir ve bu crashlara neden olur? Başka bir sorun ise senin ekran kartın 2K oyunların hepsinde mükemmel neticede FPS alıyor olmuş olsa bile VRAM kapasitesi azsa 300 FPS alsan da drop yersin, crash yersin takılmalar olur. Aynı şekilde RT destekli oyunlarda çözünürlük arttıkça FPS durumun dibe vurur.

2K için minimum 10GB ve üstü GPU ve en azından 3070 ve üstü bir GPU gücüne sahip olman lazım. Bu da 20tflop ve üstü bir ekran kartı seni 2K çözünürlükte VRAM kapasitesine yetiyorsa oyanatacaktır.

Tflop nedir bilmiyorum ama sanırım 4060 Ti 16 GB versiyonu alırsam monitorü 2K ya yükselttiğimde sıkıntı yaşamam diye anlıyorum anlattıklarınızdan. Teşekkürler.

2k çözünürlük demek daha çok vram kullanımı demek. Elinizde x8 arayüzünde çalışan 8gb belleği olan bir ekran kartı var. Dolayısıyla şu an bile sıkıntıda olan bu miktar 1 sene sonra muhtelemen daha çok sıkıntı çıkaracak. Dolayısıyla Vram darboğazı yerseniz bir oyunda oyun keyfiniz oldukça kaçacaktır.

Crash verebilir, %1 fps dibe çakılabilir ki bu sizde kasma hissiyatı verecektir. Bunun yanında x8 arayüzünde çalışması vram yetmediği durumlarda sıkıntının boyutunu daha da artıracaktır. Bu nedenle size tavsiyem yüksek hz 1080p monitör almanız olacaktır.
Hocam peki 4070 ti alıp 50-60k'ya 2K bir sistem mi dizmek mantıklı olur yoksa 1080p ile 2-3 sene idare edip Direkt 4K'ya geçmek mi? Çünkü şuan alacağım bilgisayar ilkte dediğim gibi 2K olursa 7-8 sene rahat kullanmak isterim.

Tflop nedir bilmiyorum ama sanırım 4060 Ti 16 GB versiyonu alırsam monitorü 2K ya yükselttiğimde sıkıntı yaşamam diye anlıyorum anlattıklarınızdan. Teşekkürler.
Hocam öncelikle bu kibarlığınızdan dolayı sizi kutlarım. Ben de bilgisayarlardan anlamazdım ama 2-3 günlük araştırma ile insanların az çok ne demek istediklerini anlayabilecek duruma geldim. Size sistem, monitör tavsiyesinde bulunmasam da sisteminizde bir değişiklik yapacaksanız hiç olmadı 5-6 saat bir araştırma yapıp temel düzeyi atmanız olacaktır. Umarım alacağınız monitör vs neyse sizi çok memnun eder şimdiden güle güle kullanın :)

Hocam peki 4070 Ti alıp 50-60K'ya 2K bir sistem mi dizmek mantıklı olur yoksa 1080p ile 2-3 sene idare edip direkt 4K'ya geçmek mi? Çünkü şu an alacağım bilgisayar ilkte dediğim gibi 2K olursa 7-8 sene rahat kullanmak isterim.

Hocam öncelikle bu kibarlığınızdan dolayı sizi kutlarım. Ben de bilgisayarlardan anlamazdım ama 2-3 günlük araştırma ile insanların az çok ne demek istediklerini anlayabilecek duruma geldim. Size sistem, monitör tavsiyesinde bulunmasam da sisteminizde bir değişiklik yapacaksanız hiç olmadı 5-6 saat bir araştırma yapıp temel düzeyi atmanız olacaktır. Umarım alacağınız monitör vs neyse sizi çok memnun eder şimdiden güle güle kullanın :)

Hangisini aldınız bilmiyorum ama 4060 Ti 8 GB kullanıyorum ve her oyunu 2K'da oynuyorum herhangi bir kasma donma vs yok alın oynayın keyfinize bakın.

Geri
Yukarı