4060 ekran kartı için monitör 1080p mi 2K mı alınmalı?

@Saint Lucia bilginden faydalanmak isterim.
@Serush

Benim yorumum bu tür konularda arada kalanlara 1080p oluyor ama 240Hz seçilmesi daha iyi olur diyorum. Çünkü yüksek Hz'nin günlük kullanımda bile farkını hissediyorsun. (tabii bu göz alışana kadar.) 2K görüntü kalitesini alamayanlar en azından akıcılık deneyimi ile bunu absorde etsin diyorum.
Gerekli cevapları tecrübeli kişiler zaten vermiş. 🎖️
Ben sadece laptopların performansını masaüstü kadar beğenmediğim için (şahsi görüş yanlış anlaşılmasın) 2K monitör ile daha da yüklenme derim.
1080p/240Hz önerimdir.
Bir de laptopun çıkış portları nasıl?

Benim yorumum bu tür konularda arada kalanlara 1080p oluyor ama 240Hz seçilmesi daha iyi olur diyorum. Çünkü yüksek Hz'nin günlük kullanımda bile farkını hissediyorsun. (tabii bu göz alışana kadar.) 2K görüntü kalitesini alamayanlar en azından akıcılık deneyimi ile bunu absorde etsin diyorum.
Gerekli cevapları tecrübeli kişiler zaten vermiş. 🎖️
Ben sadece laptopların performansını masaüstü kadar beğenmediğim için (şahsi görüş yanlış anlaşılmasın) 2K monitör ile daha da yüklenme derim.
1080p/240Hz önerimdir.
Bir de laptopun çıkış portları nasıl?
Bana da bu daha mantıklı geldi. 24 inç 1080p ve 240hz bir monitör bulabilirsem eğer güvenli bir marka olması halinde direkt almak olacak.
Ama aklıma takılanı sormak isterim size oda şu şuan oyunlarda örnek veriyorum Cs Go'da 300fps alabiliyorken 240hz'in akıcılığını mutlaka yaşarım gün geçtikçe gelişen teknolojide benim fpslerim düşecek 200lere 150lere düşecek belki de o gün geldiğinde elimdeki 240hz monitör bütün işlevini kayıp mı edecek? Yani aslında şöyle sorabilirim 2k monitör aldığımı düşünürsek ilerleyen zamanda 1080p oynarsam o monitör'de kötü görüntü vs olacak ya 240hz monitörde de vakti zaman gelince 150Hz'ni kullanacağım zaman nasıl bir durum ortaya çıkar? Derdimi anlatabildim mi bilemedim.

Çıkış portlarını sormuşsunuz tam terimleri bilmediğim için görselle cevap vermek istedim sanırım görselde cevabı var.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    28,4 KB · Görüntüleme: 15
Bana da bu daha mantıklı geldi. 24 inç 1080p ve 240Hz bir monitör bulabilirsem eğer güvenli bir marka olması halinde direkt almak olacak.

240Hz'de uygun bütçeye göre en çok önerdiğim AOC 24G2ZU/BK Monitör budur.

Ama aklıma takılanı sormak isterim size oda şu şu an oyunlarda örnek veriyorum CS:GO'da 300FPS alabiliyorken 240Hz'in akıcılığını mutlaka yaşarım gün geçtikçe gelişen teknolojide benim FPS'lerim düşecek 200'lere 150'lere düşecek belki de o gün geldiğinde elimdeki 240Hz monitör bütün işlevini kayıp mı edecek?

FPS oyunlarında optimizasyon kolay kolay bozulmaz. Güncellemeler oyunun doku kalitesine yapılmıyor. Büyük bir değişim olur bir FPS oyunu için. Haliyle belirttiğin kadar FPS kaybı yaşamazsın. 300 FPS aldığın CS'de 1 sene sonra 150 FPS alma gibi bir durum görmedim. Olacağını sanmıyorum. 4060'lı sistemin hakkını da yemiyelim istersen.
Yine de hadi diyelim düştü. Çok basit yöntemi var.
G-Sync açıyorsun akıcılığı korumaya devam ediyor sistem. İşlem falan kaybetmiyorsun.
Çözünürlük olayı başka bir mesele. 2K'da aldığın piksel yoğunluğu ile 1080P'ye düşürdüğün piksel yoğunluğu farklı.
Çözünürlük = inç = alana düşen piksel sayısı. Bu bir formüldür. 2K monitörde 1080p oyun oynanır. Sadece keskinlik azalır. Görüntü kaliten düşer. Çünkü pikseller alana sığmak için şekil değiştirir.

240Hz'de uygun bütçeye göre en çok önerdiğim AOC 24G2ZU/BK Monitör budur.
Cihaza baktım tam da istediğim gibi IPS panel. Detaylarına bakamadım youtube falan videolar mevcut forumda konusu varsa onada bakarım ama yılı 2021 olması bir dezavantaj mıdır sence? Yoksa günümüz teknolojisine ayak uydurabilmiş mi? Çok profesyonel değilim ben ölü piksele bakarım, ışık sızmasına bakarım, ghosting ve rekabetçi oyunlarda adamı görüp vurma süresi kısa olduğu için gecikme yaşanmasını istemem. 0,5ms olması şuan laptop ekranından aldığım rekabetçi görüntüden çok farkı varmıdır, Cs Go'da sorun yaratacak cinste mi olur sence?
AOC bu ekran piyasasında hatrı sayılır bir markamı? MSİ, Monster, Asus, Viewsonic, Samsung, LG ve daha bir sürüsüyle karşılaştırırsak..

FPS oyunlarında optimizasyon kolay kolay bozulmaz. Güncellemeler oyunun doku kalitesine yapılmıyor. Büyük bir değişim olur bir FPS oyunu için.
144 Hz x 240Hz farkı belli eder mi gözle görülür? Nerdeyse 2katı çünkü.

Haliyle belirttiğin kadar FPS kaybı yaşamazsın. 300 FPS aldığın CS'de 1 sene sonra 150 FPS alma gibi bir durum görmedim. Olacağını sanmıyorum. 4060'lı sistemin hakkını da yemiyelim istersen.
Yine de hadi diyelim düştü. Çok basit yöntemi var.
G-Sync açıyorsun akıcılığı korumaya devam ediyor sistem. İşlem falan kaybetmiyorsun.
Çözünürlük olayı başka bir mesele. 2K'da aldığın piksel yoğunluğu ile 1080P'ye düşürdüğün piksel yoğunluğu farklı.
Çözünürlük = inç = alana düşen piksel sayısı. Bu bir formüldür. 2K monitörde 1080p oyun oynanır. Sadece keskinlik azalır. Görüntü kaliten düşer. Çünkü pikseller alana sığmak için şekil değiştirir.
Teknik detayını çok iyi anladım sayende sağolasın. Soru işaretleri şekilleniyor kafamda yavaş yavaş küçük pürüzleri de hallettiğim takdirde artık neyi istediğime kesin karar vereceğim. Sıfır bilgiden yine buralara geldim siz gibi tecrübeli arkadaşlar sayesinde..

Yılı 2021 olması bir dezavantaj mıdır sence? Yoksa günümüz teknolojisine ayak uydurabilmiş mi? Çok profesyonel değilim ben ölü piksele bakarım, ışık sızmasına bakarım, ghosting ve rekabetçi oyunlarda adamı görüp vurma süresi kısa olduğu için gecikme yaşanmasını istemem. 0, 5ms olması şu an laptop ekranından aldığım rekabetçi görüntüden çok farkı var mıdır, CS:GO'da sorun yaratacak cinste mi olur sence?
AOC bu ekran piyasasında hatrı sayılır bir marka mı? MSI, Monster, ASUS, ViewSonic, Samsung, LG ve daha bir sürüsüyle karşılaştırırsak.

Dezavantaj değil.
Günümüz teknolojisine yakışır nitelikte. Hatta çoğu modelden daha üstün.
Ölü piksel şans meselesi, ışık sızması her IPS panelde var. Ne derece olduğu önemli, ghosting IPS'te olmaz, gecikme değeri 3 ms üzeri. Ortalamanın üstünde sayılır bu değer.
0,5 ms laptop ekranın yok. OLED paneller hariç 1 ms altı şu an hiçbir panel vermiyor.
240Hz ile rekabatçi oyun oynanıyor zaten.
AOC hatrı sayılırdan öte bir marka. Tayvan teknoloji devi bir ülke. Kalitesini tartışmak bize düşmez. 👍

144 Hz X 240Hz farkı belli eder mi gözle görülür? Neredeyse 2katı çünkü.

Evet anlaşılıyor. Fakat çığır açacak derecede değil. Gözünüzde çok büyütmeyin. Ben sistemin hakkını vermen için 240Hz öneriyorum.

Dezavantaj değil.
Günümüz teknolojisine yakışır nitelikte. Hatta çoğu modelden daha üstün.
Ölü piksel şans meselesi, ışık sızması her IPS panelde var. Ne derece olduğu önemli, ghosting IPS'te olmaz, gecikme değeri 3 ms üzeri. Ortalamanın üstünde sayılır bu değer.
0,5 ms laptop ekranın yok. OLED paneller hariç 1 ms altı şu an hiçbir panel vermiyor.
240Hz ile rekabatçi oyun oynanıyor zaten.
AOC hatrı sayılırdan öte bir marka. Tayvan teknoloji devi bir ülke. Kalitesini tartışmak bize düşmez. 👍
AOC gerçekten iyi bir markaymış ve çoğu kişi tarafından da övülüyor az şikayet okudum. Cihazı beğendim. Ghosting, ms vs. sorunlar yaşamayacağımı söylediniz ve samimiyetinize çok inanıyorum. Bana kattıklarınız için çok teşekkürler.

Evet anlaşılıyor. Fakat çığır açacak derecede değil. Gözünüzde çok büyütmeyin. Ben sistemin hakkını vermen için 240Hz öneriyorum.
Zaten çok fark beklemiyorum 17.3 kullanıyorum ekranım büyük olsun biraz akıcı olsun diye alıyorum. Bu modelde işimi görecek sanırım. Aklımda kesinleştirdim direkt araştırmalara geçtim artık çoğu konu araştırdım hepsinin altında da siz övmüşsünüz son bi konu açıp alan arkadaşlara sorup direkt alacağım.

2K al keyfine bak. 5-10 sene sonra seni götürmez diyenleri takma. En kötü ultradan high e düşürür yine oynarsın. Dlss 4 ile yağ gibi oynatır. Zaten 5-10 sene sonra kartın ömrü tükeneceği için her halükarda değiştirmek zorunda kalabilirsin. Eğer ömrünün bir kısmı Low da kötü ekran kartıyla oynamakta geçtiyse 5 sene sonra yeni oyunu ultradan high çekmek sana pek koymaz. Param olsa ben 3060ti ya 2k çekecektim ama param yoktu 1080p aldım.

Yeni konular

Geri
Yukarı