RTX 4060 Ti için Linux önerisi

tensa_zangetsu

Centipat
Arkadaşlar merhaba.

Önceden AMD GPU ile bence çok rahat bir şekilde Windows oyunlarını oynuyordum.
Yaptığım işlemler şunlardı;

1. Sistemi güncelle.
2. XanMod kernel yükle.
3. mesa sürücüleri yükle.
4. Wine yükle.
5. Lutris yükle.
6. Proton ge Wine yükle.

Sonra oyunları oynuyordum yani rahatlıkla.

Şimdi RTX 4060 Ti aldım ama ondan mesa sürücüsü yok diye biliyorum. Ubuntu üçün parti sürücüler ile NVIDIA sürücüleri yükledim.
Lakin Lutris ile Windows oyunlarını oynayamıyorum.

Loglarda neden kapandığına dair ya da çıkış kodu bulunmuyor. Aslında her oyunun log birbirinden farklı yani ve işleyen süreçleri gösteriyor.

RTX 4060 Ti ile rahatlık oyun nasıl oynarım Linux'ta?

Windows 11 çok kötü bir işletim sistemi, ondan kullanmak istemiyorum.
Windows 10 modifiye ettim ama artık eski hissettiriyor.

Sistemim; Ryzen 5 5600, RTX 4060 Ti, B450m S2H, 2 x 8 GB 3200 Mhz Ram.

Arkadaşlar merhaba.

Önceden AMD GPU ile bence çok rahat bir şekilde Windows oyunlarını oynuyordum.
Yaptığım işlemler şunlardı;

1. sistemi güncelle.
2. XanMod kernel yükle.
3. mesa sürücüleri yükle.
4. Wine yükle.
5. Lutris yükle.
6. proton ge Wine yükle.

Sonra oyunları oynuyordum yani rahatlıkla.

Şimdi RTX 4060 Ti aldım ama ondan mesa sürücüsü yok diye biliyorum. Ubuntu üçün parti sürücüler ile NVIDIA sürücüleri yükledim.
Lakin Lutris ile Windows oyunlarını oynayamıyorum.

Loglarda neden kapandığına dair ya da çıkış kodu bulunmuyor. Aslında her oyunun log birbirinden farklı yani ve işleyen süreçleri gösteriyor.

RTX 4060 Ti ile rahatlık oyun nasıl oynarım Linux'ta?

Windows 11 çok kötü bir işletim sistemi, ondan kullanmak istemiyorum.
Windows 10 modifiye ettim ama artık eski hissettiriyor.

Sistemim; Ryzen 5 5600, RTX 4060 Ti, B450M S2H, 2 X 8 GB 3200 MHz RAM.

Merak ettiğim için soruyorum.

4060 Ti için 5600 işlemci yeterli liste de mi?
Aralarında bayağı bir tekno fark var.

Ayrıca ekran kartınızın performansı açısından o mikro anakartların performansı kötüdür.

Lutris de de oynamak istediğiniz oyunları veya deneyip hata aldığınız oyunlar ile birlikte Lutris ayarlarınızı da ekran görüntüleri ile paylaşırsanız arkadaşlarımız daha hızlı ve hedef çözümler konusunda yardımcı olabilir.

Bu arada W11'in birçok beğenmediğim yönü olsa bile performans açısından Windows 10'dan oldukça iyidir. Ama yine de mikropsoft ürünü olması ve adını bilmediğim onlarca servis hardwareimin içine... Ettiği için çok fazla da savunmak hata olur.

Benim Windows 10 kullanım süre rekorum 22 saat sanırım 😇

Merak ettiğim için soruyorum.

4060 Ti için 5600 işlemci yeterli liste de mi?
Aralarında bayağı bir tekno fark var.

Ayrıca ekran kartınızın performansı açısından o mikro anakartların performansı kötüdür.

Lutris de de oynamak istediğiniz oyunları veya deneyip hata aldığınız oyunlar ile birlikte Lutris ayarlarınızı da ekran görüntüleri ile paylaşırsanız arkadaşlarımız daha hızlı ve hedef çözümler konusunda yardımcı olabilir.

Bu arada W11'in birçok beğenmediğim yönü olsa bile performans açısından Windows 10'dan oldukça iyidir. Ama yine de mikropsoft ürünü olması ve adını bilmediğim onlarca servis hardwareimin içine... Ettiği için çok fazla da savunmak hata olur.

Benim Windows 10 kullanım süre rekorum 22 saat sanırım 😇
Neredeyse her oyunu 1080p Ultra ayarlarda, FSR, DLSS, XESS falan kullanmadan 60 FPS+ oynuyorum.

Mesela CP 2077, Starfield, God of War, Marvel Spiderman gibi oyunlar.

DLSS 3 / DLSS Q ve Ray Tracing Ultra şeklinde destekli her oyunu da 90 - 100 FPS arası oynuyorum.

CP 2077, Marvel Spiderman, God of War falan.

Benim için yeterli geliyor.

Ya Artix Linux XFCE kurdum. 6.8 LTS çekirdek ile Nvidia kapalı sürücüsü kurdum. Lutris ile (Cemu) Legend of Zelda Breath of the Wild oyununu oynadım.
Windows 10'da ort. 125 FPS, Artix Linux'te ise ortalama 120 FPS veriyordu. Ama SAM/ResizeBar etkinleştirilmiş halimi bilemedim. RADV_PRESET=sam diye ortam değişkeni de ekledim ama etkisi olmadı.

Windows 10'da da 5-10 FPS artırdı, SAM açılınca. Anakarttan açtım.

Compositörleri de kapattım 124 FPS oluyordu o zaman.

Lakin Zen kernel yükleyince, Artix'i boot etmiyor. Zen kernel FPS artırabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı