RTX 4060 Valorant'ta FPS düşüşü

İncredibleBoy

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 7 5700X 3.4GHZ 36MB AM4 65W
Biostar B550MH 4000Mhz OC S+V+GL DDR4 AM4 (mATX)
Inno3D RTX4060 Twin x2 OC 8GB 128Bit GDDR6
GSKILL RipjawsV 16GB (2x8) Siyah 3200MHz DDR4 CL16
RAM
GSKILL RipjawsV 16GB (2x8) Siyah 3200MHz DDR4 CL16
SSD veya HDD modeli
TwinMOS 512GB M.2 PCIe NVMe 3600/3250 SSD NVMEFGBM
Ekran kartı
Inno3D RTX4060 Twin x2 OC 8GB 128Bit GDDR6 DLSS 3
Anakart
Biostar B550MH 4000Mhz OC S+V+GL DDR4 AM4
İşlemci
AMD Ryzen 7 5700X 3.4GHZ 36MB AM4 65W
RTX 4060 R7 5700X sistemimde anlık FPS düşüşü yaşıyorum, 5 dakikada bir FPS'im 500'lerden 15 20'ye düşüyor. Normal kullanım olarak %30 CPU, %70 80 GPU fakat GPU kullanımı birdenbire %10 %15'lere düşüyor. Bunun sebebi nedir acaba? Sistemi yeni aldım, iade mi etsem? Ekran kartında mı bir sorun var?

1689369152101.png

Dostum aynı sorun bende de var, hatta burada konu bile açtım. Sorun son 2 3 ayda valoranta gelen güncellemeyle başladı, Oyun özellikle çatışmalarda işlemciye aşırı yük bindiriyor bu yüzden ekran kartı kullanımı çok düşüyor, bence optimizasyon sıkıntısı var, bakalım ne zaman çözecekler.

Dostum aynı sorun bende de var, hatta burada konu bile açtım. Sorun son 2 3 ayda Valorant'a gelen güncellemeyle başladı, oyun özellikle çatışmalarda işlemciye aşırı yük bindiriyor bu yüzden ekran kartı kullanımı çok düşüyor, bence optimizasyon sıkıntısı var, bakalım ne zaman çözecekler.

Hocam ekran kartınız nedir? Ben çözüm buldum sanırım.

Son düzenleme:
Sorun NVIDIA taraflı da olabilir, ama bence Valorant taraflı bir sorun. CS:GO'da bu sorunu yaşamıyorum.

RTX 2070 Max Q, laptop kullanıyorum.

Vallahi her şeye açığım, yeter ki bitsin bu saçmalık.

Hocam V-Sync açtım, birkaç ayarı ultraya çektim artı olarak NVIDIA Reflex diye bir seçenek var onu kapattım şu an sabit 144 alıyorum. V-Sync açma sebebim dün Valorant'tan sonra LoL'e girdim, 300 400 FPS de kare kare karakter atlıyordu, onda da aynı şekilde FPS sabitledim, Riot oyunlarında yüksek FPS'lerde optimizasyon kötü sanırım.

Hocam BIOS, Windows, GPU, CPU hepsinin driveri güncel

Hocam BIOS, Windows, GPU, CPU hepsinin driveri güncel şu an
Peki hangi windows sürümünü kullanıyorsunuz? Windows 10 ise 11'e geçmenizi öneririm. Daha güncel olduğu için güncel donanımlarla daha uyumlu ve performanslı çalışacaktır. Şahsen benim pc de bu durumda. Eğer windows 11 yüklü ise, bios ayarlarınızı eski (optimum) ayarlara getirmeyi deneyebilirsiniz. Eğer bir ayarı yanlışlıkla degistirdiyseniz eski optimum ayara geri dönüp daha stabil çalışabilir. Yaşadığınız drop sorunu işlemci güç tüketimi ayarı ile ilgisi de olabilir. Belki bir gün güç tasaruf moduna almış olabilirsiniz. Kontrol ediniz.

Peki hangi Windows sürümünü kullanıyorsunuz? Windows 10 ise 11'e geçmenizi öneririm. Daha güncel olduğu için güncel donanımlarla daha uyumlu ve performanslı çalışacaktır. Şahsen benim PC de bu durumda. Eğer Windows 11 yüklü ise, BIOS ayarlarınızı eski (optimum) ayarlara getirmeyi deneyebilirsiniz. Eğer bir ayarı yanlışlıkla degistirdiyseniz eski optimum ayara geri dönüp daha stabil çalışabilir. Yaşadığınız drop sorunu işlemci güç tüketimi ayarı ile ilgisi de olabilir. Belki bir gün güç tasaruf moduna almış olabilirsiniz. Kontrol ediniz.

Hocam drop sorununu çözdüm, W11 kullanıyorum, BIOS güncellemiştim, sorun yine devam ederse dediğiniz şekilde BIOS'u eski sürümüne çeker bir de öyle denerim, bu arada bilgili birine benziyorsunuz ekran kartım bugün RDR2 de 80 81 arasıydı, bu sıcaklık sizce fazla mı? Ş. Urfa da yaşıyorum burası bayağı sıcak, kasa kapağı vs de kapalı ama yine de 80 81 arası çalışması garibime geldi.

Hocam drop sorununu çözdüm, W11 kullanıyorum, BIOS güncellemiştim, sorun yine devam ederse dediğiniz şekilde BIOS'u eski sürümüne çeker bir de öyle denerim, bu arada bilgili birine benziyorsunuz ekran kartım bugün RDR2 de 80 81 arasıydı, bu sıcaklık sizce fazla mı? Ş. Urfa da yaşıyorum burası bayağı sıcak, kasa kapağı vs de kapalı ama yine de 80 81 arası çalışması garibime geldi.
İnno3d modele sahip bir ekran kartı kullanıyorsunuz. Üst düzey bir soğutucu performansı sunan bir model değil inno3d. Sıcaklık konusunda endişeleriniz varsa 85c yi gecirmemeye çalışın. Ömrü tükenebilir doğal olarak. Herhangi bir soru varsa hertürlü yardımı sunarım.

Windows'u güncelleyip yeniden denedim sonuç yine aynı, RDR2'yi denedim bugün, stabil çalışıyor, INNO3D ekran kartı 80 81C arası gelip gidiyor, ısınma sorunu çıktı şimdi de, aldığım firma ile görüşüp konuyu güncellerim.

Kartın soğutması iyi değil diye biliyorum ben.

Yeni konular

Geri
Yukarı