RTX 4060'lı laptop önerisi

Bütçe
35.000TL

MasterPenguen

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.

Ben son 5 yıldır 1050 Ti'lı bir bilgisayar kullanan bir oyuncu olarak artık bu sene yeni nesil oyunculuğa geçiş yapmak istiyorum. Bilgisayar toplamak aklımda vardı ama üniversite yüzünden taşınabilir bir seçenek tercih etmek zorunda kaldım. Açıkçası almışken 4000 serisi bir kart ve mümkünse güzel bir işlemcili bilgisayar düşünüyorum. 4050 biraz giriş seviyesi gözüktüğü ve 6 GB VRAM'e sahip olduğu için 4060 düşündüm. Aklımda birkaç model var ve bunları da paylaşmak istiyorum:

ASUS TUF Gaming A15 AMD Ryzen 7 7735HS 16 GB 512 GB SSD RTX4060 15.6" FHD (34.999, 00 TL):

HP Victus 16 8 GB RTX4060 13. nesil Intel i7-13700H 16 GB RAM 1TB SSD 16.1 inç FHD 144Hz (37.999, 00 TL):

HP Victus 16 8 GB RTX4060 Ryzen 7 7840HS 16 GB RAM 1TB SSD 16.1 inç FHD 144Hz (34.999, 00 TL):

Açıkçası Ryzen'lı HP Victus çok cazip bir seçenek gibi geldi. Hem 1TB SSD ile geliyor hem de işlemci bir üst segment. Ben i7'li versiyonu açıkçası çok değerlendirmedim çünkü çok CPU tabanlı bir işlem yapmayacağım gibi görünüyor. Zaten oyun performansları da benzer. Ekstra 3K değmez gibi geldi. Victus'un watt değerini bilmiyorum ama ASUS 140W. ASUS alırsam büyük bir ihtimalle 1TB bir SSD takarım gibi görünüyor açıkçası. İkisinin de yorumları ve değerlendirmelerine baktım, ikisi de fiyatına göre başarılı makinelar gibi duruyor. Ama ASUS TUF serisi biraz fazla ısınıyor ve fan sesi yapıyor diyorlar. Açıkçası çok da önemli değil gibi termal bir darboğaz yaşamadığım takdirde.

Eğer başka önerileriniz varsa açığım ve bütçem de aşağı yukarı 35k kadar diyebilirim. Çok güzel bir fırsat yakalarsam 1-2K oynayabilir.
Hepinize çok teşekkür ederim, iyi sosyaller.

7840HS ve 4060 ikilisi en F/P model gibi duruyor, 13700H ile çok ufak fark mevcut arasında. Yeni Victus 16 modelleri hem MUX hem RGB klavye ile geliyor. Bu arada attığınız 2 Victus modelde 120W 4060'a sahip. Ekstra olarak ASUS'un stokları yok ve F/P olarak HP daha iyi görünüyor. Benim önerim 7840HS ve 120W 4060+MUX bulunan HP Victus olur.

7840HS ve 4060 ikilisi en F/P model gibi duruyor, 13700H ile çok ufak fark mevcut arasında. Yeni Victus 16 modelleri hem MUX hem RGB klavye ile geliyor. Bu arada attığınız 2 Victus modelde 120W 4060'a sahip. Ekstra olarak ASUS'un stokları yok ve F/P olarak HP daha iyi görünüyor. Benim önerim 7840HS ve 120W 4060+MUX bulunan HP Victus olur.

Çok teşekkür ederim hocam yorumunuz için. Açıkçası dış görünüş beni hiç ilgilendirmiyor ama Victus biraz daha temiz gibi duruyor. Ama galiba Victus'un 2. M.2 SSD yuvasının braketi takılı olmadığı için son kullanıcı yükseltme yapamıyormuş. Herhalde servise söylesek yaparlar. Ben bu işlerle uğraşırken HP modellerde ısınma sorunu oluyordu nadiren. Sizin tecrübeniz nasıl oldu? Servise gittiyse cihaz servis kalitesi nasıldı? HP servisini hiç bilmiyorum da.

Çok teşekkür ederim hocam yorumunuz için. Açıkçası dış görünüş beni hiç ilgilendirmiyor ama Victus biraz daha temiz gibi duruyor. Ama galiba Victus'un 2. M.2 SSD yuvasının braketi takılı olmadığı için son kullanıcı yükseltme yapamıyormuş. Herhalde servise söylesek yaparlar. Ben bu işlerle uğraşırken HP modellerde ısınma sorunu oluyordu nadiren. Sizin tecrübeniz nasıl oldu? Servise gittiyse cihaz servis kalitesi nasıldı? HP servisini hiç bilmiyorum da.
Victus 15 modelleri için geçerli, Victus 16 modelleri çift slota sahip.

Ama galiba Victus'un 2. M.2 SSD yuvasının braketi takılı olmadığı için son kullanıcı yükseltme yapamıyormuş.

15 kasalarında 1 adet M.2 slotu var fakat 16 kasalarında çift M.2 slotu mevcut. Kendiniz takabilirsiniz eğer yeni 16 kasalarında nu özelliği çıkartmadılarsa, henüz öyle bir şey görmedim bir de yeni Victus 16 modellerinin pek incelemesi yok, eski Victus 16 modellerinde çift M.2 slotu vardı, büyük ihtimal bu modelde de olacaktır. HP servisi ile hiç işim olmadı 8 yıldır HP kullanmama rağmen, o yüzden pek yorum yapamam fakat Türkiye'de düzgün servis hizmeti veren nadir firmalar var.

Victus 15 modelleri için geçerli, Victus 16 modelleri çift slota sahip.
Teşekkür ederim hocam merak ediyordum fazlasıyla.

15 kasalarında 1 adet M.2 slotu var fakat 16 kasalarında çift M.2 slotu mevcut. Kendiniz takabilirsiniz eğer yeni 16 kasalarında nu özelliği çıkartmadılarsa, henüz öyle bir şey görmedim bir de yeni Victus 16 modellerinin pek incelemesi yok, eski Victus 16 modellerinde çift M.2 slotu vardı, büyük ihtimal bu modelde de olacaktır. HP servisi ile hiç işim olmadı 8 yıldır HP kullanmama rağmen, o yüzden pek yorum yapamam fakat Türkiye'de düzgün servis hizmeti veren nadir firmalar var.

Hocam cihazda ısınma sorunu yaşıyor musunuz? Ekran ve hoparlör kalitesini nasıl buluyorsunuz?

Hocam cihazda ısınma sorunu yaşıyor musunuz? Ekran ve hoparlör kalitesini nasıl buluyorsunuz?

Hoparlör sorunu yok, eskiden driver yüzünden oluyordu. Panel pek iyi sayılmaz. Isınma olarak ben 15 kasada sorun yaşamıyorum. 16 kasa da iyi soğutuyor.

Hoparlör sorunu yok, eskiden driver yüzünden oluyordu. Panel pek iyi sayılmaz. Isınma olarak ben 15 kasada sorun yaşamıyorum. 16 kasa da iyi soğutuyor.

Teşekkür ederim hocam ben de sanırım Victus alabilirim. Yarın da biraz incelemeleri okur ona buraya bakar ona göre karar veririm. Ellerinize emeğinize sağlık.

Hocam şöyle bir konu gördüm ama siz benzer bir durum yaşamış mıydınız?

Son düzenleme:
Hocam şöyle bir konu gördüm ama siz benzer bir durum yaşamış mıydınız?

Bende böyle bir olay olmadı, bazı cihazlarda olmuş fakat kalibrasyon veya panel renk ayarları ile düzeltiliyor. Bu yeni Victus 16 olduğu için sanmam böyle bir durum olacağını.

Bende böyle bir olay olmadı, bazı cihazlarda olmuş fakat kalibrasyon veya panel renk ayarları ile düzeltiliyor. Bu yeni Victus 16 olduğu için sanmam böyle bir durum olacağını.
Tamamdır teşekkür ederim hocam.

Hocam biraz daha derin inceleme yaptım ve gözüme çarpan şeylerden biri de HP'nin 5600MHz RAM kullanıyor oluşu oldu. İşlemci zaten biraz daha iyiydi fakat RAM de işin içine girince açıkçası Victus tarafına kaydım bayağı. Bugün gidip ikisinin kasasına da baktım, açıkçası çok farklı bulmadım ikisini de ama TUF A15'in ekranı biraz daha sağlam ve ehemmiyeti duruyordu. Bunun dışında bir fark göremedim ama TUF A15 alırsam 1TB SSD eklemesi yapmam gerekecek. Halen HP'nin servisi ile ilgili kötü yorumlar ve ekranın Adaptive Sync olmaması ve kalitesinin biraz daha düşük olması beni düşündürüyor ama Victus daha iyi gibi. Bir de Victus'un MUX ve 120W olduğuna nereden bakmıştınız? Ben hiçbir yerde detaylı bilgi bulamadım da HP'nin veri PDF'lerini de inceledim ama bilgi yoktu.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı