RTX 4060'lı laptoplar neden çıkmadı?

Ryzen islemciler ne zaman sorunlu oldu ki? Radeon tarafinda sorunlar var pazar payi ortada. Ryzen islemcilerin pazar payi su an Intel'den daha fazla dunya capinda ve daha cok satiyor. Insanlar neden sorunlu islemci satin alsin? Qualcomm'un S888 ve s gen 1 islemcileri de sorunlu mesela.

Sizin sorun yasadiginiz bilgisayar nedir hocam? Ryzen islemciler gayet stabil herhangi bir sorunu yok hem mobil hem masaustunde. Ryzen 7000 biraz sorunlu geldi masaustunde soket degisiminden dolayi da onlarin da buyuk cogunlugu cozuldu zaten. Ryzen 3000'den beri mobilde bu islemciler kullaniyor ben sizin dediginiz sorunu bir kere bir gormedim açıkçası. Eskiden oluyordu evet. Bende de eski AMD islemcili ve Radeon GPU'lu bir HP bilgisayar vardi yil 2015 olmasi lazim. GPU kendi kendine surucusunu siliyordu, mobildeki GPU devre giriyordu.

Karma pil kullanimlarina bakin hocam HS islemciler 7-8 saat uzerini gayet keyifli bicimde gorurken Intel tarafinda herhangi bir h serisi islemcinin bu sureleri gormesi mumkun degil, goremiyor da zaten. 12400F'nin bilgisayar acikken 3W cekmesi mumkun degil onda e-Core'da yok zaten. M1'ler bile 3W cekmiyor bilgisayar bostayken. Kaldi ki masaustunde zaten onemli olan guc tuketiminin yuk altindaki degerleri. Pil derdi olmadigi icin bosta ne kadar guc tukettiginin cok fazla onemi yok zaten isinmiyor ama yuk altindaki tuketimi dogrudan sicaklikla orantili. O yuzden 13900k ve 13700K'yi sogutmak mesela zaten.

Nereden başlayım bilemiyorum Ryzen 5600 ve Radeon 6700 XT modelini kullandım anakartım güç kaynağım vb. bileşemlerimde hazır toplama sistemlerdeki gibi Low-end bileşenlerde değildi ben tek tek özenle seçerek en iyi parçaları satın aldım. Forumlarda epey araştırdım Radeon'da tüm sorunların giderildiği vs. yazılıyordu her yerde bende güvenle topladım açıkçası ilk başta bölgesel ekranda hasarlar vardı video çekmiştim onu da yükleyim bu ilk gün oynadığım oyundu Tomb Raider dedim herhalde oyundandır zaten deneme demo amaçlı yüklemiştim bununla alakalıdır kesin dedim önemsemedim video şuraya yükledim indirmeden izleyebiliyorsunuz.

Sonra farklı oyunlarda hep aynı şeyin olduğunu fark ettim tabii her oyunda da olmuyordu daha çok hikayeli ağır oyunlarda oluyor CS:GO Valorant'ta hiç sorun yok. Yani oyunda bir sorun yoktu açıkçası her oyunda oluyordu ve bunlar zaten benim normalde de GTX 1060 ile oynayıp bitirmiş olduğum oyunlardı eski bilgisayarımda sorunsuz oynamıştım ve hayatımda ilk defa böyle bir şeye rastladım.

Ardından flickring denen bir soruna rastladım daha ne olduğunu bilmiyordum bile ekranın anlık olarak göz kırpması diyeyim. Anlık olarak göz kırpıyordu monitör açıkçası monitörde sıfır olduğu için şüphelendim fakat yedekte sadece GT 1030 vardı onunda 2 3 gün kullandım hiç sorun görmedim bazıları AMD Free Sync Premium'dan kaynaklandığı söylemişti ve sanırım hakikatende öyleydi fakat bu benim sorunum değil ben bu monitörü ve ekran kartını Free Sync Premium olarak satın aldım ve ikisi de uyumlu donanım ama nedense böyleydi hep. Sonra syncyide kapattım kullanmaya devam ettim aradan geçen zamanla tabii ki her güncellemeyi yükledim çünkü zaten sorunlarla boğuşuyordum.

Sonra video (Twitch. TV ve YouTube vb.) Açıkken ekranın pırpır etmesi bazı ekrandaki şeylerin titremesini gördüm başta ekran kartım bozukmuş gibi düşündüm ama öyle değil mpo denen bir teknoloji var ve bu AMD'de sorunlu çalışıyormuş ve devre dışı bırakınca tüm sorun düzeldi. Fakat bunu devre dışı bırakmak tam ekran uygulamaların optimizasyonunu devre dışı bırakmak demekti. 2 3 saniye donmasına sebep oluyordu sadece ilk açılışta yani neye elimi atsam bir sorun çıkıyordu gerçekten bunları insanların satın alanların söylememesi çok ayıp. Mpo AMD disable diye yazarsanız sorunu yaşayan bir sürü konular vs. içerikler göreceksiniz bunları kendim uydurmuyorum.

En sonunda da bilgisayar açıkken aniden tam siyah ekran oluyordu (nadiren haftada 2 3 defa) ve öyle buga giriyordu tepki vermiyordu hard reset atmak zorunda kalıyordum açılışta da her defasında BIOS VGA Card is not supported by UEFI driver hatası veriyordu CSM moduna geçiyordu ve bilgisayarı 3 5 defa kapat aç yaparak düzeltiyordum açılmıyordu çünkü hata veriyordu. Extra olarak B550 chipset USB sorunları var ne kadar detaya inerseniz o kadar sorunla karşılaşıyorsunuz PCI 4.0 bandında 1'den fazla donanım bağlarsanız CPU veriyolları sorun çıkarıyor B550'de çünkü aslen 4.0 veri yolu yok ama CPU bunu sağlıyor ama becereksiz olarak sağlıyor bu da USB'lerin anlık olarak kopmasına sebep oluyor USB bir farenin bağlantısının sürekli kopması demek ne demek bir düşünün fare bağlantıyı anlık olarak sürekli kesiyor biz lightspeed fare alıyoruz 1ms raporlasın oyunumuzu güzelce oynayalım diye yaşadığımız gördüğümüz sorunlara bak çözüm önerisi neydi biliyor musunuz? PCI 4.0 devre dışı bırakın dendi. Ben KC3000 SSD almışım PCI 4.0 GPU almışım ama devre dışı bırakacağım? Bu arada Reddit'e sorunlarla alakalı konu açtığımda hiç net çözüm bulamadım fakat bana hala aylar geçmiş konuma mesaj yazanlar var "bende aynı sorunu yaşıyorum düzeltebildiniz mi?" tarzında. Yani tek değilim.

Edit: Bir de WattMan failure hatası alıyordum Alt Tab atınca oyuna dönemiyordunuz her Alt Tab attığında kesin olarak WattMan olmuyordu ama sürekli atarsanız kesin oluyordu :) :), ben özellikle Alt Tab çok atarım CS:GO vs. oynarken Round'da öldüğümde Alt Tab atarım ve nette gezinirim oyun başlayınca hep devam ederim yıllardır böyle hiçbir sorun NVIDIA tarafında asla asla görmedim. Belki çok nadir oyun çökmüştür 1 2 defa oda yıllar boyu kullanımdan bahsediyorum Radeon'da çatır çatır WattMan veriyor. WattMan vermiyor diyen hiç Alt Tab atmıyordur oyunu Full screen yapmıştır öyle oynuyordur sabit ve sorun çıkarmıyordur ama bu sorun olmadığı hata vermediği anlamına gelmez fanboyluk yapmaya gerek yok herkes şu an zor koşullar altında bir bilgisayarı zorluklarla alıyor tabii dürüst olalım. Bir de bulunduğum yerde elektrik kesintiside oluyor açıkçası ben 7 yıldır GTX 1060'da hiç sorun yaşamadım AMD her defasında yine WattMan veriyordu ve bu hatayı her aldığınızda bütün adrenalin ayarlarınız komple sıfırlanıyor inanılmaz can sıkıcı bir durum.

Sonra furmarktı şuydu vs. çeşitli testler yaptım açıkçası hiçbir sorun yok her şey normal gözüküyor bir problem yok bu tarz sıkıntılarda gayet yazılımsal sorunlardı her türlü beta veya beta olmayan hatta sağda solda eski sürümleri bile bulup kurdum düzeltemedim. Kimi adrenalini kaldırmamı önerdi fakat ben niye kaldırıyorum anlamıyorum video kaydı gibi özellikleri kullanmayı seviyorum yani 10 sene öncesinde değilizki.

Daha bir takım sorunlarda varda çok uzun oluyor yazdıklarım sizi de yormayım, kısacası ucuz olmasının bir bedeli var boş bir konu değil. 12400F konusunda söylediklerimde doğru hocam şu an işlemci yok elimde deneyemiyorum fakat daha önce gördüm boştayken işlem yapmıyorken 5W gibi CPU package çekiyor bunları AMD'de 27W'nin (desktop) altına düşmüyor onu da araştırdım söylediğim gibi AMD SoC yapısından kaynaklanan bir durum olduğu bilgisi internette çıkıyor tabii önemli bir şey değil ama durum bu. Benim gibi uzman birinin eline geçince bilgisayar işte her türlü sorunu gözlemleyip tespit edebiliyoruz ister istemez.

Sistemin native performansı yani kas gücüne sözüm yok oldukça güçlü ve iyi FPS'lerim 2 katına çıkmıştı 1060 6 GB'a göre. Her şey mükemmel ama eksiklikler var. Açıkçası stabilite ve düzgün kullanım benim için daha önemli yoksa sorun yaşamazsınız ya da bu tarz şeyleri göz ardı edip yıllar boyunca sorunsuz kullanabilirsiniz.

Hala kendime laptop bakıyorum A15'lerin sanırım Intel'i yok yurt dışında bile gözükmüyor bu seri AMD olarak gelecek. 4050'li bir laptop beni götürür diye düşünüyorum o kadar oyuncuda değilimde oynamak istediğimde de hayır demeyecek bir kart en azından.

Son düzenleme:
Edit: Bir de WattMan failure hatası alıyordum Alt Tab atınca oyuna dönemiyordunuz her Alt Tab attığında kesin olarak WattMan olmuyordu ama sürekli atarsanız kesin oluyordu :) :), ben özellikle Alt Tab çok atarım CS:GO vs. oynarken Round'da öldüğümde Alt Tab atarım ve nette gezinirim oyun başlayınca hep devam ederim yıllardır böyle hiçbir sorun NVIDIA tarafında asla asla görmedim. Belki çok nadir oyun çökmüştür 1 2 defa oda yıllar boyu kullanımdan bahsediyorum Radeon'da çatır çatır WattMan veriyor. WattMan vermiyor diyen hiç Alt Tab atmıyordur oyunu Full screen yapmıştır öyle oynuyordur sabit ve sorun çıkarmıyordur ama bu sorun olmadığı hata vermediği anlamına gelmez fanboyluk yapmaya gerek yok herkes şu an zor koşullar altında bir bilgisayarı zorluklarla alıyor tabii dürüst olalım. Bir de bulunduğum yerde elektrik kesintiside oluyor açıkçası ben 7 yıldır GTX 1060'da hiç sorun yaşamadım AMD her defasında yine WattMan veriyordu ve bu hatayı her aldığınızda bütün adrenalin ayarlarınız komple sıfırlanıyor inanılmaz can sıkıcı bir durum.

Alt+Tap yaparak hiç WattMan hatası ile karşılaşmadım
Tarkov'da haritaya bakmak için hep Alt+Tap yaptım oyun birkez bire ne çöktü ne kapandı yada For Honor'da maç beklerken alt+tap çok kez yaptım ama hiç WattMan hatası yaşamadım.

Sistemim
Gpu :Asus Radeon rx 6650xt
CPU :AMD Ryzen 5 5600
Anakart : Asus Prime a520m-a II
Ram: kingston fury 16gb (8×2) 3200 mhz

1 yıldır bu sistemi kullanmaktayım

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı