RTX 4060'lı laptoplar neden çıkmadı?

TugrulAlp

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
4060 belki de en F/P kart olarak çıktı. MSI ve GameGaraj harici 4060 laptop satan yok. MSI'ın fiyatları zaten malum. Acer, ASUS, HP ve Lenovo nerede kaldı?

Ne zaman gelirler bilmiyorum ama bu yil Ryzen 7000 HX islemciler daha performansli Intel tarafindan uzerine daha az guc tuketiyorlar. HS islemcilerin alternatifi bile yok zaten Intel tarafinda.

Doğrudur hocam ben masaüstünde Ryzen ve Radeon kullanıyorum 33 yaşındayım ve hayatımda bilgisayarda görmediğim tüm sorunların hepsini 5 ay gibi kısa bir sürede çıkabilecek her sorunu gördüm açıkçası altın kaplama Ryzen koysan gene almam hala acısını çekiyorum 6 7K zararına satacağım sistemi komple biriyle anlaştık bakalım. Bir sürü BIOS Update driver güncelleme vb. akla gelebilecek her çözümü Reddit vs. her yeri araştırdım yok olmuyor bu AMD beceremiyor maalesef. Bence aradaki fark bu Intel veyahut NVIDIA bir şeyleri stabil ve sorunsuz sunuyor AMD tökezliyor sadece native performans veriyor o kadar. YouTube vs. inceleme baktığında AMD mantıklı ama sadece o kadar. AMD masaüstünde Radeon grafik çipini açacak ve gene sorunlarla boğuşacağım aynı masaüstünde olduğu gibi.

Bir diğer taraftan da şunu söylemeliyim AMD yük altında F/P elektrik tüketimi yapsada Idle halinde Intel 3 kat civarı daha az enerji tüketiyor. Yani hafif kullanımda tam tersi oluyor epeydir araştırıyorum 12500 12700 6800 7735HS modellerine baktım AMD sadece şarjdan çekersen gücü extra düşürüyor Intel sanırım e-Core geçiyor oradan kurtarıyor diye düşünüyordum fakat 12400F mesela masaüstü çipi olmasına rağmen 3W'da PC'yi çalıştırabiliyor fakat AMD SoC yapısı nedeniyle minimum 27W güç çekiyor ne yaparsanız yapın daha altına inmiyor. Arada 10 katlık bir farkdan bahsediyorum şakası yok video filan açsan bir şey izlesen Max 15W oluyor işlemci e-Core bulunmamasına rağmen.

Son düzenleme:
Doğrudur hocam ben masaüstünde Ryzen ve Radeon kullanıyorum 33 yaşındayım ve hayatımda bilgisayarda görmediğim tüm sorunların hepsini 5 ay gibi kısa bir sürede çıkabilecek her sorunu gördüm açıkçası altın kaplama Ryzen koysan gene almam hala acısını çekiyorum 6 7K zararına satacağım sistemi komple biriyle anlaştık bakalım. Bir sürü BIOS Update driver güncelleme vb. akla gelebilecek her çözümü Reddit vs. her yeri araştırdım yok olmuyor bu AMD beceremiyor maalesef. Bence aradaki fark bu Intel veyahut NVIDIA bir şeyleri stabil ve sorunsuz sunuyor AMD tökezliyor sadece native performans veriyor o kadar. YouTube vs. inceleme baktığında AMD mantıklı ama sadece o kadar. AMD masaüstünde Radeon grafik çipini açacak ve gene sorunlarla boğuşacağım aynı masaüstünde olduğu gibi.

Bir diğer taraftan da şunu söylemeliyim AMD yük altında F/P elektrik tüketimi yapsada idle halinde Intel 3 kat civarı daha az enerji tüketiyor. Yani hafif kullanımda tam tersi oluyor epeydir araştırıyorum 12500 12700 6800 7735HS modellerine baktım AMD sadece şarjdan çekersen gücü extra düşürüyor Intel sanırım e-Core geçiyor oradan kurtarıyor diye düşünüyordum fakat 12400F mesela masaüstü çipi olmasına rağmen 3W'da PC'yi çalıştırabiliyor fakat AMD SoC yapısı nedeniyle minimum 27W güç çekiyor ne yaparsanız yapın daha altına inmiyor. Arada 10 katlık bir farkdan bahsediyorum şakası yok video filan açsan bir şey izlesen Max 15W oluyor işlemci e-Core bulunmamasına rağmen.

AMD ve MediaTek her zaman sorun.

Intel, NVIDIA ve Snapdragon bildim bileli stabil.

Belki seçim istikrarsızlığından gelmiyordur. Çünkü ne olacağı belli değil. Seçimden sonra gelir diye tahmin ediyorum.

4060 belki de en F/P kart olarak çıktı. MSI ve GameGaraj harici 4060 laptop satan yok. MSI'ın fiyatları zaten malum. Acer, ASUS, HP ve Lenovo nerede kaldı?
Dell satılıyor ama bir firma getirtmiş sanırım

Dell Gaming G15 5530 G155530013WH Intel Core I7-13650HX 16GB DDR5 1TB SSD RTX 4060 8GB 15.6 Inç Full HD W11 Home Gaming Notebook - Gaming.Gen.TR

Dünya çapındaki PC sevkiyatları ilk çeyrekte üçte bir oranında düştü - Teknoloji Haberleri

Yukarıdaki haber açıklıyor biraz durumu. Sevkiyatlar ve satışlar dibe vurmuş durumda

AMD ve MediaTek her zaman sorun.

Intel, NVIDIA ve Snapdragon bildim bileli stabil.

Ryzen islemciler ne zaman sorunlu oldu ki? Radeon tarafinda sorunlar var pazar payi ortada. Ryzen islemcilerin pazar payi su an Intel'den daha fazla dunya capinda ve daha cok satiyor. Insanlar neden sorunlu islemci satin alsin? Qualcomm'un S888 ve S Gen 1 islemcileri de sorunlu mesela.

Bir diğer taraftan da şunu söylemeliyim AMD yük altında F/P elektrik tüketimi yapsada Idle halinde Intel 3 kat civarı daha az enerji tüketiyor. Yani hafif kullanımda tam tersi oluyor epeydir araştırıyorum 12500 12700 6800 7735HS modellerine baktım AMD sadece şarjdan çekersen gücü extra düşürüyor Intel sanırım e-Core geçiyor oradan kurtarıyor diye düşünüyordum fakat 12400F mesela masaüstü çipi olmasına rağmen 3W'da PC'yi çalıştırabiliyor fakat AMD SoC yapısı nedeniyle minimum 27W güç çekiyor ne yaparsanız yapın daha altına inmiyor. Arada 10 katlık bir farkdan bahsediyorum şakası yok video filan açsan bir şey izlesen Max 15W oluyor işlemci e-Core bulunmamasına rağmen.

Sizin sorun yasadiginiz bilgisayar nedir hocam? Ryzen islemciler gayet stabil herhangi bir sorunu yok hem mobil hem masaustunde. Ryzen 7000 biraz sorunlu geldi masaustunde soket degisiminden dolayi da onlarin da buyuk cogunlugu cozuldu zaten. Ryzen 3000'den beri mobilde bu islemciler kullaniyor ben sizin dediginiz sorunu bir kere bir gormedim acikcasi. Eskiden oluyordu evet. Bende de eski AMD islemcili ve Radeon GPU'lu bir HP bilgisayar vardi yil 2015 olmasi lazim. GPU kendi kendine surucusunu siliyordu, mobildeki GPU devre giriyordu.

Karma pil kullanimlarina bakin hocam HS islemciler 7-8 saat uzerini gayet keyifli bicimde gorurken Intel tarafinda herhangi bir H serisi islemcinin bu sureleri gormesi mumkun degil, goremiyor da zaten. 12400F'nin bilgisayar acikken 3W cekmesi mumkun degil onda e-core'da yok zaten. M1'ler bile 3W cekmiyor bilgisayar bostayken. Kaldi ki masaustunde zaten onemli olan guc tuketiminin yuk altindaki degerleri. Pil derdi olmadigi icin bosta ne kadar guc tukettiginin cok fazla onemi yok zaten isinmiyor ama yuk altindaki tuketimi dogrudan sicaklikla orantili. O yuzden 13900K ve 13700K'yi sogutmak mesela zaten.

AMD çıktıktan 2 3 nesil sonra oturur. Intel direkt oturmuş çıkar. Bu yüzden ömürlük PC inteldir. Sürekli güncellemelik AMD.

Geri
Yukarı