İnceleme RTX 4070 R5 7600X sistem

Arkadaşlar merhaba.
Bundan yaklaşık 3 ay önce topladığım DDR5 sistem hakkında bilgiler vereceğim. Yararlı olması dileğiyle.

Sistem özellikleri;
Anakart:
MSI B650 Carbon Wi-Fi
işlemci: AMD Ryzen 5 7600X.
RAM: Corsair 16x2 32 GB DDR5 5200 MHz.
ekran kartı: ASUS TUF RTX 4070.
soğutucu: Corsair H150.
PSU: MSI MAG A850GL 850W 80+ Gold.
SSD: Samsung 980 Pro 500 GB.
kasa: ASUS GT501 white.
monitör: Dell G2724D.

Öncelikle sistem açılışı BIOS son sürümde ve tüm güncellemeler yapılmasına rağmen şu an 17 saniye. 4 adet hard disk var ona bağlıyorum artık.
Bileşenlere geçersek anakart seçimim 4 adet M.2 ve 6 adet SATA girişi olması, arka portların yeterince tatmin etmesi sebebiyle. Sistemde 4 adet hard diskim bulunmakta (yedekler ve arşivler).
İşlemci seçim nedenim DDR5 ve AM5 sokete geçmek istemem sebebiyle oldu. Aslında düz 7600 alacaktım ama X modeli ben alırken daha ucuzdu. İşlemci sıcak bir arkadaşımız. Boşta 40 derecenin altına hiç düşüremedim. Oda sıcaklığı 22-23 derece iken. Oyunlarda ortalama 65 derecelerde. Ancak şöyle bir şey oluyor. Bir anda 75-80'lere de çıkabiliyor. Bazı oyunlarda 70'in altına da inmiyor. Örneğin AC Odyssey ve Origins gibi. Tüm oyunları 2K ve Ultra da denedim. Sadece Motion blur kapatıyorum (beni sarmıyor.) 1080p de 4070 ile direkt darboğaz halinde. %60-80 arası maksimum kullanım oluyor. Ancak 2K sorun yok gibi şu an.
RAM'lere gelecek olursak EXPO destekli aldım. BIOS'tan aktif ettim. İlk aldığımda hemen Memtest testi yaptım. Yaklaşık 6 saat sürdü. Bir sorun çıkmadı.
Ekran kartı ilk defa ASUS aldım. Önceki iki ekran kartım MSI idi. Onlarda da bir sıkıntı yaşamadım. Ekran kartı serin çalışıyor. En ağır oyunlarda dahi 60-62 derece ortalama gördüm (2K ile).
PSU seçimine gelecek olursak normalde 700-750 watt bu sistem için yeterli idi. Ama ben ileride işlemci ve ekran kartı yükseltirsem diye 850 watt aldım. Çok memnunum. Full modüler ve yeni nesil ekran kartlarını güç girişi kendi kutusundan çıkıyor. Sessiz çalışıyor.
Monitöre gelecek olursak en çok onu araştırdım. Hatta sosyalde konu açtım tavsiye üzerine aldım. Ölü piksel ve ghosting yok. Işık sızması çok az derece de var. IPS'lerin genel sorunu imiş. Normal kullanımda beni rahatsız etmediği için sıkıntı değil.

Genel bir değerlendirme yapacak olursam;
İlk eksim sistemin açılışı oldu. DDR3 sistemim BIOS süresi 6-7 saniye iken bu sistem 17 saniyede. Hatta ilk kurulum ve BIOS ayarları fabrikada iken 50 saniyelerde idi.
İkinci eksi demeyelim de sıkıntı işlemci çok sıcak. Önceki işlemcim 4790K boşta 30, yüklerde OC ile maksimum 80 derecelerde idi. Alma düşüncesi olanlar 360 mm sıvı soğutma ya da düz modelini alsınlar.

Bu iki madde dışında genel olarak memnunum. Ekran kartı ve işlemci için kesinlikle 2K monitör alınmalı. 1080p her oyunda darboğaz yapıyor. 2K da sıkıntı yok. 4K ile de şu an tatmin edici DSR ile denedim. Ama uzun vade de 4K için sistem düşük kalıyor.

Bu tarz bir sistem toplamak isteyenlere bilgilendirmek amacıyla bu konuyu açtım. Sistemle ilgili sorularınız varsa cevaplayabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok pahalıya almışsın ama iyi.

Çok pahalı değil mi? Kasa maksimum 50-60 eder hadi monitör ile 65 olsun
Her parçayı farklı farklı sitelerden aldım. En uygun yerlerden almaya çalıştım. Hazır sistem olsa daha uyguna olabilirdi. Açıkçası hiçbir parçada kaliteden kısmak istemedim. Şuan sadece ekran kartı ile monitör 38-40k arası.

Edit: 06/02/2024 tarihi ile parçaların güncel en uygun sıfır fiyat toplamı 81.230 TL

Son düzenleme:
Her parçayı farklı farklı sitelerden aldım. En uygun yerlerden almaya çalıştım. Hazır sistem olsa daha uyguna olabilirdi. Açıkçası hiçbir parçada kaliteden kısmak istemedim. Şu an sadece ekran kartı ile monitör 38-40k arası.

Edit: 06/02/2024 tarihi ile parçaların güncel en uygun sıfır fiyat toplamı 81.230 TL.

Hocam bütçe meselesi ben olsam aynı sistemi 10 bin daha uyguna toplardım yanlış anlamayın ama araştırıp beklemek lazım.

Hocam açılış süresi hdd olsa bile fazla uzun gibi geldi bana.
Bende bilemiyorum. 1 adet ssd 4 adet harddisk var. Ayrıca expoyu açınca ekstra uzuyormuş süre. Yeni bios güncellemelerini bekliyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-02-06 225226.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-06 225226.png
    7,1 KB · Görüntüleme: 7

Geri
Yukarı