Oyunlarda düşük GPU kullanımı

Seth

Kilopat
Yer
Karaman
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: Amd fx 8320 4.20 Ghz
Ekran Kartı: Amd Sapphire Nitro Plus Rx 580
Ram: 16 Gb Ddr 3 1600 Mhz
Anakart: Asus M5a97 le R.2
Depolama: 480 Gb Ssd 1+1 Tb Wd Hdd
Soğutucu: Gamepower skadi 240 mm sıvı soğutucu
Saygı değer arkadaşlarım bazı oyunlarda ekran kartı kullanımı %20 25 arası bir kullanım var işlemci kullanımım ise %15 20 arası ve FPS düşüşleri yaşıyorum ne yaptım ise düzeltemedim bütün oyunlarda olmuyor mesela CS GO, Paladins, League of Legends gibi oyunları Full ayarlarda herhangi bir FPS sorunu yok ve ekran kartı kullanımı %90 95 gbi CPU kullanımı %10 15 ama PUBG ETS 2 NFS heat gibi oyunlarda ekran kartı kullanımı %10 20 civarında. Bilgisayarıma yeni format attım tüm sürücüler güncel oyunlar orijinal.
İşletim sistemim:
İşlemci: AMD FX 8320 3.50 GHz (4.10 OC)
Ekran kartı: AMD R9 270.
RAM: Kingston 2*4 8 GB RAM.
Depolama: Kingston 120 GB SSD.
Depolama: WD 1 TB HDD.
Anakart: ASUS ASUS M5A97.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence RAM ile alakası yok. Benim sistemim ile karşılaştırmış gibi olmayayım ama bende bazı oyunlarda ( FiveM ) ram sıkıntısı çektiğim oluyor ama 1-2 saatte 1 kez giren bir drop oluyor. RAM'in buraya konu açtıracak kadar büyük bir sıkıntı çektireceğini düşünmüyorum. Droplar olur elbet ama.
PSU bilgisi alabilirsek daha iyi olur gibi geliyor. Daha net bir fikir oluşabilir.
Evet, fakat sorun RAM'danda kaynaklanıyor olabilir. PSU'ya bir bakalım.

O konuyu açtığımda 8 GB ram'e sahiptim. Bir 8 GB ram daha ekleyip 16 GB yaptığımda ise oyunlardaki droplar gitti ve eskisine nazaran darboğazı oldukça kesti. GPU Kullanımı, işlemcimin ekran kartının gücünü tam anlamıyla karşılayamaması sonucu yine de yok değil darboğaz fakat yine de memnunum şu an herhangi bir sıkıntı yaşamıyorum. Çoğu oyunda 80+ fps alıyorum en yüksek ayarlarda işlemciyi yükseltmeme de pek gerek yok şu an.

O konuyu açtığımda 8 GB ram'e sahiptim. Bir 8 GB ram daha ekleyip 16 GB yaptığımda ise oyunlardaki droplar gitti ve eskisine nazaran darboğazı oldukça kesti. GPU Kullanımı, işlemcimin ekran kartının gücünü tam anlamıyla karşılayamaması sonucu yine de yok değil darboğaz fakat yine de memnunum şu an herhangi bir sıkıntı yaşamıyorum. Çoğu oyunda 80+ fps alıyorum en yüksek ayarlarda işlemciyi yükseltmeme de pek gerek yok şu an.
Bende aslında RAM'dan olduğunu düşünmüştüm, yinede bir gözlemlemek gerekir.

Teşekkürler kardeşim. Akşam akşam 320TL zarar ettirdin bana ya. Bi 8GB ram daha sipariş ettim :)

Saygı değer arkadaşlarım bazı oyunlarda ekran kartı kullanımı %20 25 arası bir kullanım var işlemci kullanımım ise %15 20 arası ve FPS düşüşleri yaşıyorum ne yaptım ise düzeltemedim bütün oyunlarda olmuyor mesela CS GO, Paladins, League of Legends gibi oyunları Full ayarlarda herhangi bir FPS sorunu yok ve ekran kartı kullanımı %90 95 gbi CPU kullanımı %10 15 ama PUBG ETS 2 NFS heat gibi oyunlarda ekran kartı kullanımı %10 20 civarında. Bilgisayarıma yeni format attım tüm sürücüler güncel oyunlar orijinal.
İşletim sistemim:
İşlemci: AMD FX 8320 3.50 GHz (4.10 OC)
Ekran kartı: AMD R9 270.
RAM: Kingston 2*4 8 GB RAM.
Depolama: Kingston 120 GB SSD.
Depolama: WD 1 TB HDD.
Anakart: ASUS ASUS M5A97.

Aynı sorun bende de var PC'yi alalı 2 gün oluyor (Lenovo V145) harici ekran kartın (Radeon 530) sorunlu çalışıyor galiba çünkü 8 GB RAM olmasına rağmen CS, LOL gibi oyunlarda 20-30 FPS alıyorum bir fikri olan varsa yardımcı olabilir mi?

Aynı sorun bende de var PC'yi alalı 2 gün oluyor (Lenovo V145) harici ekran kartın (Radeon 530) sorunlu çalışıyor galiba çünkü 8 GB RAM olmasına rağmen CS, LOL gibi oyunlarda 20-30 FPS alıyorum bir fikri olan varsa yardımcı olabilir mi?

o ekran kartı oyun için performansı düşük. bu sebepten ötürü fps düşük. "Intel Core i7-7500U 16GB Of RAM AMD Radeon 530 4GB GDDR5" bu sistem ile CS:GO'da orta ayarlarda 52-55 FPS alabiliyor. Siz hangi ayarlarda açıyorsunuz?

İyi günler; arkadaşlar yanlışım varsa düzeltsin ama o ekran kartı PUBG, ETS 2, NFS heat gibi oyunlarda güncel ve yeterli değil, hangi ayarlarda oynadığınızı bilmiyorum ama. CS:GO ve LOL'de problem yaşamıyor oluşunuzun sebebi, bu oyunların daha çok CPU'dan besleniyor olması. PSU'nuz nedir?

PSU Corsair 750 Watt.
PSU'dan olacağınıda düşünmüyorum Corsair kasaının yanında veridiği PSU'yu kullanıyotum 750 Watt 80 Plus bronz sertifikası var. RAM'de de sıkıntı olduğunu düşünmüyorum RAM kullanımım orta seviyede oyunlar ise 1920*1080 yüksek ayarlarda.

PSU Corsair 750 Watt.
PSU'dan olacağınıda düşünmüyorum Corsair kasaının yanında veridiği PSU'yu kullanıyotum 750 Watt 80 Plus bronz sertifikası var. RAM'de de sıkıntı olduğunu düşünmüyorum RAM kullanımım orta seviyede oyunlar ise 1920*1080 yüksek ayarlarda.

o zaman tek bir sorun kalıyor; ekran kartınız yetersiz kalıyor maalesef.

Yeni konular

Geri
Yukarı