Çözüldü RTX 4070 Ti sistem oyun oynarken kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ozgencdev

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengeance 8 GB 2400MHz X 2
SSD veya HDD modeli
Samsung 870 EVO MZ-77E250bw SATA 3.0 2.5" 250 GB S
Ekran kartı
MSI RTX 4070 Ti Ventus 3X 12g OC 192 bit GDDR6X 12
Anakart
Gigabyte B450M k r1.0 AMD B450 soket AM4 DDR4 3600
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600 altı çekirdek 3.50 GHz işlemci
Merhaba, toplayalı 3-4 gün olan bir sisteme sahibim.

Sistem bileşenlerim;
  • Gigabyte B450M k r1.0 AMD B450 soket AM4 DDR4 3600MHz(OC) M.2 anakart
  • MSI RTX 4070 Ti Ventus 3X 12g OC 192 bit GDDR6X 12 GB ekran kartı
  • AMD Ryzen 5 5600 altı çekirdek 3.50 GHz işlemci
  • Corsair Vengeance 8 GB 2400MHz X 2
  • Aerocool KCAS Plus 600W 12cm fan 80+Bronze güç kaynağı
  • Samsung 870 EVO MZ-77E250bw SATA 3.0 2.5" 250 GB SSD
  • Western Digital 3.5" 1 TB Caviar Blue WD10EZEX SATA 3.0 7200 RPM hard disk
Yeni olan parçalarım anakart, işlemci ve ekran kartı.
Sorunum şu;
Oyun oynarken bilgisayar tamamen kapanıyor, ısı ve sıcaklık değerlerini kontrol ettim ve normal gördüm hatta ekran görüntüsünüde paylaşacak olursam aşağıdaki gibi.

image.jpeg

Tam net değil ancak kapanmadan önceki son karenin görseli.
PSU'yu alalı 4 seneyi geçiyordur ekstrada bunu söyleyebilirim. Bu durum neden kaynaklı olabilir yardımcı olabilirseniz sevinirim.

13900KS kullanmıyor arkadaş, 5600 kullandığından dolayı 600W PSU'da yeterli olacaktır.
13900KS olmasına gerek yok ben 5600'e de bu PSU yerine kaliteli elektriği daha rahat verebilecek bir model seçerdim. En azından gold olmamasından kaynaklı bence problem, diğer arkadaşın dediği gibi bağlantı hatası da olabilir ikisinden birisi bakalım çıkar yakında yanıldıysak yeni bir şey öğrenmiş oluruz.

Güç kaynağı kaynaklı olma ihtimali yüksek. Ekran kartı 250W çekiyor olabilir ama ekran kartında power spike olabilir ve anlık olarak TDP değerinin çok üstünü çekebilir. Güç kaynağı da anlık olarak bunu karşılayamazsa sistem kapanabilir. Ben bundan şüpheleniyorum.
2. ihtimal ise kablolar yerine tam oturmamış olabilir. Güç kablolarının tam oturduğuna emin olun. Özellikle de ekran kartı kablosunun.

13900KS olmasına gerek yok ben 5600'e de bu PSU yerine kaliteli elektriği daha rahat verebilecek bir model seçerdim. En azından gold olmamasından kaynaklı bence problem, diğer arkadaşın dediği gibi bağlantı hatası da olabilir ikisinden birisi bakalım çıkar yakında yanıldıysak yeni bir şey öğrenmiş oluruz.
“Gold” verimlilik ile alakalı biliyorsunuz değil mi?

%90 PSU kaynaklı bir sorun. Modüler bir PSU ise soket uçlarında yanma var mı kontrol edin.

Sistemde tutarsızlıklar var katılıyorum özellikle aldığım anakart, b550m-a bozuk çıkınca idareten bunu aldım. Konuya dönecek olursam cyberpunk 2077 oynadım max 200w çekti ve kapanma olmadı bu bilgiyide verebilirim yarım saate yakın oynadım. Kapandığı oyun ise Battlefront 2 max 10 dakika içinde kapandı kapandığı an olarak en çok güç çektiği anda kapandı videoya kaydettim watt değerlerini izlemek için bu bilgiyle farklı bir çıkarımlarınız olur mu ?

Son düzenleme:
Sistemde tutarsızlıklar var katılıyorum özellikle. Aldığım anakart B550M-A bozuk çıkınca idareten bunu aldım. Konuya dönecek olursam Cyberpunk 2077 oynadım Max 200W çekti ve kapanma olmadı bu bilgiyide verebilirim yarım saate yakın oynadım. Kapandığı oyun ise Battlefront 2 Max 10 dakika içinde kapandı kapandığı an olarak en çok güç çektiği anda kapandı videoya kaydettim watt değerlerini izlemek için bu bilgiyle farklı bir çıkarımlarınız olur mu?

Ekran kartı güç bağlantısının soketlerine ayrı ayrı kablodan güç verin, tek kablo üzerinden 200W üstü sorun çıkar zaten, ya PSU kapanır, ya da soket veya kablo ısınıp erir.

Yeni konular

Geri
Yukarı