RTX 4070 Ti vs RX 7900XTX

Sen öznel yorum yapıyorsun ben değil. Mantıklı olan net şekilde RX 7900 XTX modeli bu kadar basit. Bunun sana banası yok. Aradaki fiyat farkına değer diyen biri objektif yorum yapmıyordur nokta.
Her şey saf güç değil işte anlamıyorsun Nvidia kalitesi başka bir şey o kadar para verip amd almayı anlamıyorum amd düşük bütçelerde yüksek performans için iyi bir kart kabul ama 25 30k vereceksem gidip Nvidia alırım hem görsellik olarak daha iyi hem de kafam rahat olur.

Her şey saf güç değil işte anlamıyorsun NVIDIA kalitesi başka bir şey o kadar para verip AMD almayı anlamıyorum AMD düşük bütçelerde yüksek performans için iyi bir kart kabul ama 25 30k vereceksem gidip NVIDIA alırım hem görsellik olarak daha iyi hem de kafam rahat olur.

Nerede görsellik olarak daha iyi? NVIDIA kalitesi diye bir şey yok DLSS 3 ve fg hala tam oturmadı attığım videoyu izlerseniz anlarsınız. WattMan falanda geride kaldı.

4070 Ti dediğimiz kart RTX 4080'in güzelce kırpılıp VRAM'lerinin bile söküldüğü model değil mi? 7900 XTX ona bir boy büyük gelir 7800 XT çıktığında onunla kıyaslamak daha doğru olur.

RX 9900 XTX isimli kart çıksa bile WattMan devam eder çünkü bu AMD'nin bir özelliği. Bu Mercedes alıp "logosunda yine yıldız var" demek gibi bir olay.

O zaman AMD kendi kendini mi kötülüyor?

O zaman AMD kendi kendini mi kötülüyor?

Hayır? Şimdi bir virüs programı virüs tespit ettiğinde sana uyarı veriyor değil mi bu şimdi virüs programının bir hatası mıdır? Değildir bu olması gereken şey. Wattman, AMD Radeon'un sahip olduğu bir voltaj, frekans vb. kontrolünü sağlayan bir özellik bu da kartın güvenliği için önemli. Wattman olmazsa ve kart bir sebeple çok yüksek voltajlara çıkarsa kendisine zarar verebilir onu durduracak bir özellik olmadığından bunu kısaca bir safe switch olarak görebilirsin.

Sen Wattman nedir ne değildir bilmeyen kişilerden kulak dolma bilgiler aldığın için aklında böyle kuruyorsun. Temelinde "wattman" kötü bir şey değil diyorum ben de. Wattman uyarı verdiğinde buna sebep olan şeyin temeline inmek lazım çünkü keyfinden bunu sana çıkarmıyordur. Çeşitli örnekler vereyim sana.

1- Ekran kartı fabrika çıkışlı olarak kaldırabileceğinden fazla frekanslara çıkarsa sürücüyü çökertir, Wattman da burada devreye girip olması gereken değerlere geri döndürmeye çalışır. Kart bunu devamlı yaparsa bu kısır döngü devam eder.

2- İşletim sisteminde bir zararlı, virüs programların doğru çalışmasını engelleyip devamlı çökmelere, kapanmalara sebep olabilir. Ekran kartı yükteyken oluşacak herhangi bir çökme anomali olarak algılanır ve Wattman "safe switch" rolüne bürünerek yine olağan değerleri geri yükler.

3- Elektrikler kesilir, bilgisayarı fişten çekerek kapatır ya da herhangi bir PSU arızasından ötürü Windows doğru şekilde kapanmazsa yine bu beklenmedik durumda Wattman safe switch görevini yerine getirir.

4- Sistemde olası bir başka donanım arızasından ötürü (örneğin RAM) beklenmedik durumlar yaşanırsa alınan hatalarda, çökmelerde kısaca beklenmedik tüm durumlarda yine aynısı olur.

Olay kafanda daha çok netleşti değil mi şimdi? AMD'nin burada en büyük hatası bu uyarı çok yüzeysel verdiği için sana sebebini anlatamaması. Wattman ayarlarını geri yükledin eyvallah ama buna ne sebep oldu cevap yok.

Hayır? Şimdi bir virüs programı virüs tespit ettiğinde sana uyarı veriyor değil mi bu şimdi virüs programının bir hatası mıdır? Değildir bu olması gereken şey. WattMan, AMD Radeon'un sahip olduğu bir voltaj, frekans vb. kontrolünü sağlayan bir özellik bu da kartın güvenliği için önemli. WattMan olmazsa ve kart bir sebeple çok yüksek voltajlara çıkarsa kendisine zarar verebilir onu durduracak bir özellik olmadığından bunu kısaca bir safe Switch olarak görebilirsin.

Sen WattMan nedir ne değildir bilmeyen kişilerden kulak dolma bilgiler aldığın için aklında böyle kuruyorsun. Temelinde "WattMan" kötü bir şey değil diyorum ben de. WattMan uyarı verdiğinde buna sebep olan şeyin temeline inmek lazım çünkü keyfinden bunu sana çıkarmıyordur. Çeşitli örnekler vereyim sana.

1- ekran kartı fabrika çıkışlı olarak kaldırabileceğinden fazla frekanslara çıkarsa sürücüyü çökertir, WattMan da burada devreye girip olması gereken değerlere geri döndürmeye çalışır. Kart bunu devamlı yaparsa bu kısır döngü devam eder.

2- işletim sisteminde bir zararlı, virüs programların doğru çalışmasını engelleyip devamlı çökmelere, kapanmalara sebep olabilir. Ekran kartı yükteyken oluşacak herhangi bir çökme anomali olarak algılanır ve WattMan "safe Switch" rolüne bürünerek yine olağan değerleri geri yükler.

3- elektrikler kesilir, bilgisayarı fişten çekerek kapatır ya da herhangi bir PSU arızasından ötürü Windows doğru şekilde kapanmazsa yine bu beklenmedik durumda WattMan safe Switch görevini yerine getirir.

4- sistemde olası bir başka donanım arızasından ötürü (örneğin RAM) beklenmedik durumlar yaşanırsa alınan hatalarda, çökmelerde kısaca beklenmedik tüm durumlarda yine aynısı olur.

Olay kafanda daha çok netleşti değil mi şimdi? AMD'nin burada en büyük hatası bu uyarı çok yüzeysel verdiği için sana sebebini anlatamaması. WattMan ayarlarını geri yükledin eyvallah ama buna ne sebep oldu cevap yok.

Donanımsal olarak bunu vermesi iyi bir şey, yazılımsal olarak veriyor diye biliyorum mesela örneğin bir zamanlar RX65XT kullanıyordum bütün parçaları sıfır aldım, ona rağmen WattMan yiyordum onun harici en küçük şeyde görüntüyü kesiyordu, bazı zamanlar görüntü vermiyor, BIOS pilini çıkartıp tekrar takdığımda görüntü veriyordu 5 dakika sonra. Kısacası benim düşüncem ekran kartım bozuk olabilir, şöyle bir durum şüphelendirdi beni kendi kendine 2 ayda 3,4 kere AMD'nin driverini silmiş bilgisayar, bir defasında oyun oynuyordum ekran gitti geldi ve oyun 3, 5 FPS değerlerine düştü. Oyunun ayarlarına girdim acaba birşeyde mi hata var diye çözünürlüğü kendi kendine 8kya almıştı, kısacası bu kadar saçma hatalar yediğim için önermiyorum driver sıkıntılı olmasa alacağım tek kart AMD olurdu.

Hayır? Şimdi bir virüs programı virüs tespit ettiğinde sana uyarı veriyor değil mi bu şimdi virüs programının bir hatası mıdır? Değildir bu olması gereken şey. WattMan, AMD Radeon'un sahip olduğu bir voltaj, frekans vb. kontrolünü sağlayan bir özellik bu da kartın güvenliği için önemli. WattMan olmazsa ve kart bir sebeple çok yüksek voltajlara çıkarsa kendisine zarar verebilir onu durduracak bir özellik olmadığından bunu kısaca bir safe Switch olarak görebilirsin.

Sen WattMan nedir ne değildir bilmeyen kişilerden kulak dolma bilgiler aldığın için aklında böyle kuruyorsun. Temelinde "WattMan" kötü bir şey değil diyorum ben de. WattMan uyarı verdiğinde buna sebep olan şeyin temeline inmek lazım çünkü keyfinden bunu sana çıkarmıyordur. Çeşitli örnekler vereyim sana.

1- ekran kartı fabrika çıkışlı olarak kaldırabileceğinden fazla frekanslara çıkarsa sürücüyü çökertir, WattMan da burada devreye girip olması gereken değerlere geri döndürmeye çalışır. Kart bunu devamlı yaparsa bu kısır döngü devam eder.

2- işletim sisteminde bir zararlı, virüs programların doğru çalışmasını engelleyip devamlı çökmelere, kapanmalara sebep olabilir. Ekran kartı yükteyken oluşacak herhangi bir çökme anomali olarak algılanır ve WattMan "safe Switch" rolüne bürünerek yine olağan değerleri geri yükler.

3- elektrikler kesilir, bilgisayarı fişten çekerek kapatır ya da herhangi bir PSU arızasından ötürü Windows doğru şekilde kapanmazsa yine bu beklenmedik durumda WattMan safe Switch görevini yerine getirir.

4- sistemde olası bir başka donanım arızasından ötürü (örneğin RAM) beklenmedik durumlar yaşanırsa alınan hatalarda, çökmelerde kısaca beklenmedik tüm durumlarda yine aynısı olur.

Olay kafanda daha çok netleşti değil mi şimdi? AMD'nin burada en büyük hatası bu uyarı çok yüzeysel verdiği için sana sebebini anlatamaması. WattMan ayarlarını geri yükledin eyvallah ama buna ne sebep oldu cevap yok.

Ve onun harici AMD kullanan çoğu arkadaşımın RAM, anakart, PSU, elektrik kesilmesinden dolayı WattMan vermez bence? Tanıdığım AMD kullanan %50'sinde problem oluyordu, bir de ilk zamanlar RX65XT kullandığımda alt+r ile driveri açabiliyordum sonrasından driver gözükmemeye bile başlamıştı garip bir driver.

Donanımsal olarak bunu vermesi iyi bir şey, yazılımsal olarak veriyor diye biliyorum mesela örneğin bir zamanlar RX65XT kullanıyordum bütün parçaları sıfır aldım, ona rağmen WattMan yiyordum onun harici en küçük şeyde görüntüyü kesiyordu, bazı zamanlar görüntü vermiyor, BIOS pilini çıkartıp tekrar takdığımda görüntü veriyordu 5 dakika sonra. Kısacası benim düşüncem ekran kartım bozuk olabilir, şöyle bir durum şüphelendirdi beni kendi kendine 2 ayda 3,4 kere AMD'nin driverini silmiş bilgisayar, bir defasında oyun oynuyordum ekran gitti geldi ve oyun 3, 5 FPS değerlerine düştü. Oyunun ayarlarına girdim acaba birşeyde mi hata var diye çözünürlüğü kendi kendine 8kya almıştı, kısacası bu kadar saçma hatalar yediğim için önermiyorum driver sıkıntılı olmasa alacağım tek kart AMD olurdu.

Senin başına gelen ekstrem bir olay olmuş, şu anlattıklarından tam sebebini bilmiyorum hani kart bozuk olsa sürücüyü silen, oyunu 8K'ya çeken neydi sonuçta donanım bunu yattığı yerden yapamaz. Ben 1,5 seneye yakındır 6600 XT kullanıyorum bu yazdıkların hiç denk gelmedi ama "Wattman" uyarısı aldım tabii. OC yaparken stabiltieyi tutturamadık çöktü, elektrik kesildi çöktü, RAM'ler bozuldu sistem çöktü vb. anormal durumlarda aldık yani ama kullandığım tüm sürücüler stabildi, ekran kartım da sağlıklı.

Hatanın yazılımsal çıkma ihtimali virüs, çok eski sürücü kurmaya çalışma, sürücü kurulurken bazı dosyaların doğru kurulamaması, Driver Booster gibi yazılımlarla sürücü kurma sebeplerden ortaya çıkar en çok. Ben her zaman AMD'nin sitesinden indirdim ya da Radeon Software üzerinden güncelledim hiçbir zaman hata olmadı misal. Sürücülerin kendisi AMD tarafından sıkıntılı olsa ben dahil tüm kullanıcıların patlaması gerekirdi.

Yeni konular

Geri
Yukarı