RTX 4070 Ti vs RX 7900XTX

Örneği karşında, ben aldım hatta şimdi evdeki sigortayı kapatayım bilgisayar kendiliğinden kapansın bu hatayı göstereyim sana.

Demek istediğimi anlamadın sanırım, bu söylediğin hatalar haricinde WattMan alan arkadaşlarım var, oyun oynuyor mesela ekran gidiyor. Haftada minimum bir kere yiyormuş.

Demek istediğimi anlamadın sanırım, bu söylediğin hatalar haricinde WattMan alan arkadaşlarım var, oyun oynuyor mesela ekran gidiyor. Haftada minimum bir kere yiyormuş.

Şunu da ekleyeyim NVIDIA'nın en büyük artısı her koşulda stabilitesini koruyan yazılım yapmaları, bak yine AMD'nin yazılımı kötü ya da bozuk demiyorum yalnızca "hassas". Ben belki 10 sene NVIDIA kullandım, 3 senedir de AMD kartlar kullanıyorum hiç fark hissetmedim yalnızca cebimden daha az pada çıktı malum piyasayı biliyorsun.

Daha önce çok ısrar eden 1-2 kişinin bilgisayarına uzaktan bağlanmıştım "nedir arkadaş bu kadar sorun diye" çok ciddiyim ben böyle rezil PC kullanıldığını ilk kez gördüm. Sanırsın 70 yaşında adam bilgisayarı. Windows etkinleştirilmemiş, masaüstünde saçma sapan programlar alayını Gezginler gibi sitelerden indirmiş, Driver Booster var yahu ne kadar çöp varsa aklına gelen. RAM'leri bile 2133Mhz'de duruyor BIOS nedir onu bile bilmiyor eleman.

O ortamda bırak AMD takıp hata almamayı, NVIDIA takıp kartın ideal performansını almak bile mümkün değil. Yanlış anlaşılmasın AMD ile hata alan PC'yi kötü kullanıyor demiyorum illaki arızalı, sıkıntılı kart denk gelir. Yalnızca biraz PC'den de anlıyor olmak lazım bu kartlara yönelmek için.

Senin başına gelen ekstrem bir olay olmuş, şu anlattıklarından tam sebebini bilmiyorum hani kart bozuk olsa sürücüyü silen, oyunu 8K'ya çeken neydi sonuçta donanım bunu yattığı yerden yapamaz. Ben 1,5 seneye yakındır 6600 XT kullanıyorum bu yazdıkların hiç denk gelmedi ama "Wattman" uyarısı aldım tabii. OC yaparken stabiltieyi tutturamadık çöktü, elektrik kesildi çöktü, RAM'ler bozuldu sistem çöktü vb. anormal durumlarda aldık yani ama kullandığım tüm sürücüler stabildi, ekran kartım da sağlıklı.

Hatanın yazılımsal çıkma ihtimali virüs, çok eski sürücü kurmaya çalışma, sürücü kurulurken bazı dosyaların doğru kurulamaması, Driver Booster gibi yazılımlarla sürücü kurma sebeplerden ortaya çıkar en çok. Ben her zaman AMD'nin sitesinden indirdim ya da Radeon Software üzerinden güncelledim hiçbir zaman hata olmadı misal. Sürücülerin kendisi AMD tarafından sıkıntılı olsa ben dahil tüm kullanıcıların patlaması gerekirdi.
Hocam sonuç aynı şeye çıkıyor yine, pc her ah çektiğinde sistem kendini kapatıyorsa/oyundaysan masaüstüne atıyorsa/mavi, siyah ekran veriyorsa vs bu yazılımsal olarak stabil olmadığını gösterir. Anlamadığım kısım Nvidianın ensesine yapışan AMD, nasıl oluyorda yıllardan beri bu sorunu çözemiyor. En kötü Nvidia baz alırsın, alırsın kartı, yazılımını tersine mühendislikle, artık nasıl oluyorsa incelersin. Nvidia kullananlar nasıl bu kadar stabil oluyorda bizde bu sorun oluyor diye. Yıllardır Nvidia kullanıyorum, bu dediklerinin hiçbiri olmadı. Ha oyunda atmalar vs olmuştur ama mavi ekran vs ekran kartlı yaşamadım veya hatırlayamayacağım kadar az olmuştur. İnsanlar bu yüzden daha az performanslı ürene daha çok vereyim, en azından kafam rahat olsun diyor.
Benim bu konudaki amacım karar verememem, 4070Tİ 25k dan gelirse 26K 7900XTX gibi onun üzerinden geçecek bir kartı almaya elim gitmemesi. Sebep bu yazılım olayları, insan 26K kadar para verince yani 26.000 TL böyle abidik gubidik hatalar almak istemiyor. Bir kısım, eskisi kadar yok bu hatalar diyor. Bir kısım azalsada devam ediyor diyor...
Amd kart olarak zamanında HD 5830 kullanmıştım, o zamandan gelen bir negatif deneyimlerim olmuştu. Kartın yazılımı çok kötüydü, güncellemeler Nvidia kadar sık gelmiyordu. Kart bir gün elektrik gidip gelmesi sonucu bir daha çalışmadı. Oradan gelen bir ön yargım var zaten, birde 6900 serisinde aynı şeyleri duyunca hiç güvenemez hale geliyor insan.

Hocam sonuç aynı şeye çıkıyor yine, pc her ah çektiğinde sistem kendini kapatıyorsa/oyundaysan masaüstüne atıyorsa/mavi, siyah ekran veriyorsa vs bu yazılımsal olarak stabil olmadığını gösterir. Anlamadığım kısım Nvidianın ensesine yapışan AMD, nasıl oluyorda yıllardan beri bu sorunu çözemiyor. En kötü Nvidia baz alırsın, alırsın kartı, yazılımını tersine mühendislikle, artık nasıl oluyorsa incelersin. Nvidia kullananlar nasıl bu kadar stabil oluyorda bizde bu sorun oluyor diye. Yıllardır Nvidia kullanıyorum, bu dediklerinin hiçbiri olmadı. Ha oyunda atmalar vs olmuştur ama mavi ekran vs ekran kartlı yaşamadım veya hatırlayamayacağım kadar az olmuştur. İnsanlar bu yüzden daha az performanslı ürene daha çok vereyim, en azından kafam rahat olsun diyor.
Benim bu konudaki amacım karar verememem, 4070Tİ 25k dan gelirse 26K 7900XTX gibi onun üzerinden geçecek bir kartı almaya elim gitmemesi. Sebep bu yazılım olayları, insan 26K kadar para verince yani 26.000 TL böyle abidik gubidik hatalar almak istemiyor. Bir kısım, eskisi kadar yok bu hatalar diyor. Bir kısım azalsada devam ediyor diyor...
Amd kart olarak zamanında HD 5830 kullanmıştım, o zamandan gelen bir negatif deneyimlerim olmuştu. Kartın yazılımı çok kötüydü, güncellemeler Nvidia kadar sık gelmiyordu. Kart bir gün elektrik gidip gelmesi sonucu bir daha çalışmadı. Oradan gelen bir ön yargım var zaten, birde 6900 serisinde aynı şeyleri duyunca hiç güvenemez hale geliyor insan.

İşte ben de 3 seneye yakındır AMD kullanıyorum 5500 XT vardı şimdi 6600 XT var ben de hatırlayamayacağım kadar az hata aldım. Diyorum yazılımlar bu kadar kötü olsa illa denk gelirdi. Çok fazla bilgi kirliliği de oluyor maalesef.

Şahsen 4070 Ti ile 7900 XTX fiyatları çok yakın olursa bir saniye bile düşünmem.

İşte ben de 3 seneye yakındır AMD kullanıyorum 5500 XT vardı şimdi 6600 XT var ben de hatırlayamayacağım kadar az hata aldım. Diyorum yazılımlar bu kadar kötü olsa illa denk gelirdi. Çok fazla bilgi kirliliği de oluyor maalesef.

Şahsen 4070 Ti ile 7900 XTX fiyatları çok yakın olursa bir saniye bile düşünmem.
7900xtx'den yana kullanırsın hakkını o zaman?

7900xtx'den yana kullanırsın hakkını o zaman?

Tabii. RTX 4080 beğendiğim bir kart ve şu anki RT gücü, DLSS 3.0 bonusu ve güç tüketimi 7900 XTX karşısında öne koyuyor misal.

7900 XTX'in ise biraz süreye ihtiyacı var. FSR 3.0 çıkışı ve sürücüleriyle alacağı bol bol FPS artışı bu eksiklerini bir nebze giderecektir.

4070 Ti'ın burada pek yeri yok bana göre. 4080 üzerine üzerine çok kırptılar ve ismi 4080 12 GB iken de dalga konusu olmuştu. Bu kartın 7900 XT ile dahi kapışması zor olabilir.

Tabii. RTX 4080 beğendiğim bir kart ve şu anki RT gücü, DLSS 3.0 bonusu ve güç tüketimi 7900 XTX karşısında öne koyuyor misal.

7900 XTX'in ise biraz süreye ihtiyacı var. FSR 3.0 çıkışı ve sürücüleriyle alacağı bol bol FPS artışı bu eksiklerini bir nebze giderecektir.

4070 Ti'ın burada pek yeri yok bana göre. 4080 üzerine üzerine çok kırptılar ve ismi 4080 12 GB iken de dalga konusu olmuştu. Bu kartın 7900 XT ile dahi kapışması zor olabilir.
4070Tİ mi 7900XTX mi sorunu beklenilen fiyat politikasından dolayı sordum, referans 7900XTX 26k lara satıldı. Eğer, stoklar gelirse ve yine 26k olarak devam ederse ve 4070Tİ içinde 25k çıkış fiyatı bekliyorlar. Durum böyle olunca 7900XTX daha cazip geliyor.
4070Tİ, RT teknoloji ve DLSS3 ile ileri atılıyor. Üstüne işte Nvidianın yazılım konusundaki pozitif algıda cabası.
Peki sence referans tasarım 7900XTX alınır mı? Mağlüm hot spot sıcaklıkları 110 derecelerden bahsedilen bir muhabbet var.

Geri
Yukarı