RTX 4070 vs RX 7800 XT

Daha fazla  
İki benzer ekran kartı. RX 7800 XT, RTX 4070'ten %10 önde ve %20 daha ucuz. AMD'nin FSR 3'ü hala açık kod olarak yayınlayamaması düşündürüyor. Sizce FSR 3 ne zaman yayınlanır ve Cyberpunk 2077 gibi oyunlara çıkmaya başlar? RTX 4070'e 3000TL daha fazla para verip Upscale, Frame Generation ve RT gibi konularda daha stabil bir performans sergileyen ekran kartını almak daha mı mantıklı?

Ray Tracing, Path Tracing için AMD'nin bir fırın ekmek yemesi lazım burada kas gücü geri bile olsa NVIDIA'nın sözü geçer.

Ama 7800 XT sağlam karttır, 2K ve 4K çözünürlükte daha efektif olur eğer o teknolojilerle işin yoksa.

FSR 3 zaten çıktı sadece oyunlara gelmedi. Yakında gelecektir benim tercihim 7800 XT olacaktır. Hem güç bakımından hem fiyat bakımından daha iyi. Eğer ki 4K monitörün varsa çok daha iyi olacaktır.

@Geralt Victarious bir oyunda FSR varsa çok büyük bir ihtimal akıcılık yakalarsın afmf ile. Cyberpunk 4K Ultra ayarlarda 160 FPS RT ultrada 95 FPS alıyorum. DLSS'in olsa Cyberpunk ve Alan Wake dışında çok bir oyunda işe yaramaz.

İki benzer ekran kartı. RX 7800 XT, RTX 4070'ten %10 önde ve %20 daha ucuz. AMD'nin FSR 3'ü hala açık kod olarak yayınlayamaması düşündürüyor. Sizce FSR 3 ne zaman yayınlanır ve Cyberpunk 2077 gibi oyunlara çıkmaya başlar? RTX 4070'e 3000TL daha fazla para verip Upscale, Frame Generation ve RT gibi konularda daha stabil bir performans sergileyen ekran kartını almak daha mı mantıklı?
İkiside güzel kart ben şahsen okadar fazla olmayan kas gücü farkı için Rtx 4070'ten vazgeçmezdim. Fsr3 var ama şuan yanılmıyorsam çok az oyunda var ve Dlss 3 görüntü olarak çok daha iyi. Ekstra olarak Ray tracing dikkatinizi çekiyorsa (benim çok çekiyor) ozaman düşünmeden Rtx 4070.

@Geralt Victarious bir oyunda FSR varsa çok büyük bir ihtimal akıcılık yakalarsın afmf ile. Cyberpunk 4K Ultra ayarlarda 160 FPS RT ultrada 95 FPS alıyorum. DLSS'in olsa Cyberpunk ve Alan Wake dışında çok bir oyunda işe yaramaz.

Hocam bu afmf ne işe yarıyor.

Ray Tracing, Path Tracing için AMD'nin bir fırın ekmek yemesi lazım burada kas gücü geri bile olsa NVIDIA'nın sözü geçer.

Ama 7800 XT sağlam karttır, 2K ve 4K çözünürlükte daha efektif olur eğer o teknolojilerle işin yoksa.
Path Tracing şu anlık benim için çok önemli bir teknoloji değil fakat bazı oyunlarda RT açınca da üzmemesini istiyorum. Şu anda 2K monitörüm var, 4K'ya gerek yok diye düşünüyorum. Alan Wake 2 gibi oyunlarda RX 7800 XT, 2K High Upscale olmadan 60 FPS'in altına düşmesi gelecek açısından korkutuyor beni. 2K'da yine 3 sene idare diye düşünüyorum. 4K'da 1-2 senesi var herhalde.
Umarım AFMF'deki kapanma sorunu çözülür. Haklısınız.
FSR 3 zaten çıktı sadece oyunlara gelmedi. Yakında gelecektir benim tercihim 7800 XT olacaktır. Hem güç bakımından hem fiyat bakımından daha iyi. Eğer ki 4K monitörün varsa çok daha iyi olacaktır.
FSR 3 çıktı hocam da açık kaynak kodu yayınlanmadı hala. Yayınlanınca Cyberpunk 2077 gibi oyunlara gelmesini bekliyorum.

@Seboş her bir karenin yanına bir kare daha koyuyor ve 2 kat FPS arttırıyor. Akıcılık bakımından FSR 3.0'dan kat kat daha iyi noktada. Alacağı güncellemeler akıcılığını ve özelliklerini çok daha arttıracaktır. Sürücü düzeyinde çalışması tüm oyunlarda çalışıyor kılıyor bu özelliği.

Path Tracing şu anlık benim için çok önemli bir teknoloji değil fakat bazı oyunlarda RT açınca da üzmemesini istiyorum. Şu anda 2K monitörüm var, 4K'ya gerek yok diye düşünüyorum. Alan Wake 2 gibi oyunlarda RX 7800 XT, 2K High Upscale olmadan 60 FPS'in altına düşmesi gelecek açısından korkutuyor beni. 2K'da yine 3 sene idare diye düşünüyorum. 4K'da 1-2 senesi var herhalde.

Umarım AFMF'deki kapanma sorunu çözülür. Haklısınız.

FSR 3 çıktı hocam da açık kaynak kodu yayınlanmadı hala. Yayınlanınca Cyberpunk 2077 gibi oyunlara gelmesini bekliyorum.

Hocam büyük ihtimalle FSR 3.0 gelişme içerisinde yoksa şu zamana kadar SDK kodu yayınlanırdı. Kullanıcı yorumlarından sorunları düzeltmeye çalışıyorlar büyük ihtimalle. Zaten FSR fg si akıcılık geldiği zaman sorun kalmıyor o noktada.

İlk olarak Steam'den aldığım AMD işlemci ve Intel işlemci grafiğini göstermek istiyorum. Gördüğünüz gibi AMD rekabetçi bir işlemci çıkarttığı için pazar payını gözle görülür bir miktarda yükseltmiş. Yani toplumlar sadece markaya değil performansa bakıp kitlesel bir değişim yapabiliyor.

1698492816253.png

Bu eklediğim ise ekran kartlarının pazar payı burada AMD ve Intel'in yüksek gözükmesine bakmayın çünkü laptop kullanıcılarının ve APU sistemlerdeki ekran kartları yüzünden payları yüksek gözüküyor, gerçekçi araştırmalara göre ekran kartı piyasasının neredeyse %90-95'i hala NVIDIA tekelinde.

1698492992082.png

Demek istediğim kısaca şu diğer arkadaşlar size şu özellik var AMD bu özellik var NVIDIA diye birebir karşılaştırma yapmış ama eğer AMD kartlar o kadar rekabetçi olsaydı, güvenilir olsaydı, toplumsal bir geçiş zaten doğal olarak olurdu ama maalesef ki AMD kartlar rekabetçi falan değil. Saf kas gücü her durumda işe yaramıyor, driver güncellemeleri, optimizasyon sıkıntıları vb. AMD'yi her zaman çok geride tutan faktörler. Abi 2 hafta önce AMD'nin anti-lag mitigation olayı yüzündne milletin CS hesapları banlandı, Steam hesapları uyarı yedi allahınızı seviyorsanız yani...

Dosya Ekleri

• 1698492970890.png
    1698492970890.png
    29 KB · Görüntüleme: 22

Yeni konular

Geri
Yukarı