RTX 4070 vs RX 7800 XT

Path Tracing şu anlık benim için çok önemli bir teknoloji değil fakat bazı oyunlarda RT açınca da üzmemesini istiyorum. Şu anda 2K monitörüm var, 4K'ya gerek yok diye düşünüyorum. Alan Wake 2 gibi oyunlarda RX 7800 XT, 2K High Upscale olmadan 60 FPS'in altına düşmesi gelecek açısından korkutuyor beni. 2K'da yine 3 sene idare diye düşünüyorum. 4K'da 1-2 senesi var herhalde.

2K'da ne 7800 XT'ye RT/PT açısından ne de 4070'e kas gücü açısından çok uzun ömür biçebilirim açıkçası.

Burada seçimini ona göre yap, ben tüm teknolojilerle iyi şekilde akayım vakti geldiğinde kartı yükseltirim diyorsan 4070 yapıştır. Yok ben çok uzun yıllar kullanacağım gerekirse RT/PT açmam bunlardan feraget ederim dersen 7800 XT al.

İlk olarak Steam'den aldığım AMD işlemci ve Intel işlemci grafiğini göstermek istiyorum. Gördüğünüz gibi AMD rekabetçi bir işlemci çıkarttığı için pazar payını gözle görülür bir miktarda yükseltmiş. Yani toplumlar sadece markaya değil performansa bakıp kitlesel bir değişim yapabiliyor.

Eki Görüntüle 1993387

Bu eklediğim ise ekran kartlarının pazar payı burada AMD ve Intel'in yüksek gözükmesine bakmayın çünkü laptop kullanıcılarının ve APU sistemlerdeki ekran kartları yüzünden payları yüksek gözüküyor, gerçekçi araştırmalara göre ekran kartı piyasasının neredeyse %90-95'i hala NVIDIA tekelinde.

Eki Görüntüle 1993395

Demek istediğim kısaca şu diğer arkadaşlar size şu özellik var AMD bu özellik var NVIDIA diye birebir karşılaştırma yapmış ama eğer AMD kartlar o kadar rekabetçi olsaydı, güvenilir olsaydı, toplumsal bir geçiş zaten doğal olarak olurdu ama maalesef ki AMD kartlar rekabetçi falan değil. Saf kas gücü her durumda işe yaramıyor, driver güncellemeleri, optimizasyon sıkıntıları vb. AMD'yi her zaman çok geride tutan faktörler. Abi 2 hafta önce AMD'nin anti-lag mitigation olayı yüzündne milletin CS hesapları banlandı, Steam hesapları uyarı yedi allahınızı seviyorsanız yani...

O olay zaten skandal.

2K'da ne 7800 XT'ye RT/PT açısından ne de 4070'e kas gücü açısından çok uzun ömür biçebilirim açıkçası.

Burada seçimini ona göre yap, ben tüm teknolojilerle iyi şekilde akayım vakti geldiğinde kartı yükseltirim diyorsan 4070 yapıştır. Yoksa ben çok uzun yıllar kullanacağım gerekirse RT/PT açmam bunlardan feraget ederim dersen 7800 XT

Şu anda çıkan oyunlar maalesef sistem katlediyor. Şimdi Alan Wake 2 çıkar 1 yıl sonra kat kat daha çok sistem isteyen çıkar. Şu teknoloji işi maalesef tahminlerle yürümüyor.

Şu anda çıkan oyunlar maalesef sistem katlediyor. Şimdi Alan Wake 2 çıkar 1 yıl sonra kat kat daha çok sistem isteyen çıkar. Şu teknoloji işi maalesef tahminlerle yürümüyor.

Benim gibi yapacan, üzülmeyecen. Bak 17K'ya en kral soğutmalı, şekilli 4070'i indirdim. 4060 Ti üzerine girdiğim zarar 0 TL. Turşu kurar gibi ömürlük kart almaya gerek yoktur.

@kino biz de bakalım Alan Wake 2 nasıl olacak.

@kino hocam bir de siz çalışıyorsunuz ben öğrenciyim o zamanda alınacak en iyi kartı almak durumundaydım. 4060ti alıp ailemin durumuna bakmak beni çok güvene sokmadı.

@kino biz de bakalım Alan Wake 2 nasıl olacak.

@kino hocam bir de siz çalışıyorsunuz ben öğrenciyim o zamanda alınacak en iyi kartı almak durumundaydım. 4060 Ti alıp ailemin durumuna bakmak beni çok güvene sokmadı.

Hocam sizin kartınız gayet güzel sizi uzun bir süre götürecektir fazla takılmamak gerekiyor bana kalırsa, elinizde daha düşük bir kart olsa katılırım.

Burada seçimini ona göre yap, ben tüm teknolojilerle iyi şekilde akayım vakti geldiğinde kartı yükseltirim diyorsan 4070 yapıştır. Yok ben çok uzun yıllar kullanacağım gerekirse RT/PT açmam bunlardan feraget ederim dersen 7800 XT al.
Hocam büyük ihtimalle 3 yıl sonra değiştiririm. RT/PT benim için çok önemli değil şu anlık. 3 sene sonra RX 7800 XT'yi satıp RTX 5000'e geçerim o zaman RT/PT açmaya başlarım hem o zamana kadar daha iyi gelişir bu teknolojiler. Böyle düşündüm. Hem şu anda RX 7800 XT'ye param tam yetiyor, RTX 4070 için 1 ay daha beklemem gerekiyor. Açıkçası bu AMD'nin AFMF ve FSR 3'ünü de merak ediyorum. Acaba FSR 3 açık kod olarak yayınlandıktan sonra oyunlara mod yapıp ve AFMF açıp 4X FPS alabilecek miyim? Neyse @kino ve @Spyhis 'e teşekkür ediyorum. İyi günler.

@Geralt Victarious o mümkün olmayacak yüksek FPS'lerde çünkü afmf her daim 2X FPS arttırıyor ancak pt açacak olursanız o durum olabilir. Tam sürümler çıkınca her şey düzelir büyük ihtimalle.
Hocam aşağıdaki videonun 8.15'inci dakikasında arkadaş aynı anda açıyor iki teknolojiyi. Tabi gecikme olduğundan da bahsediyor ama belki AntiLag+ ile falan idare edebilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı