RTX 4080 için anakart ve işlemci önerisi

İşlemci AM4 soket anakarta uymuyor. Bu uyuyor. AMD Ryzen 7 7700X Sekiz Çekirdek 4.50 GHz İşlemci Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Bütçede sorun yoksa 7900X çok güzel olur bu sisteme. Üstüne gerek yok zaten. Anakarta da dediğim gibi böyle işlemciler yakışıyor.

7800x3D olabilir aslında

4070 Ti alıp AM5 güncellersen daha güzel olur, ama bütçen yeriyorsa 4080 almak tabii ki de daha mantıklı. Tam bütçe öğrenirsem ona göre öneri yapabilirim.

Gnese çok boş bir işlemci olduğunu değiştmiyor. TDP değeri 7600'e oranla daha fazla. 7600 almak soğutucu ne olursa olsun daha mantıklı ve 7000X serileri gereksiz fazla ısınıyorlar. Intel kadar olmasa da.

İki işlemci arasındaki sıcaklık farkı yük altında ortalam 2.5 derece, Bir de siz TDP'yi çok yanlış anlamışsınız :D Güç tüketimiyle pek alakası yok onun. 7600X in ısı yayma kapasitesi daha fazla ki bu da yüksek bant genişliğinde daha stabil sıcaklıklar sunuyor. Zaten X ile olmayan arasındaki farkta Max GHz ve temel GHz de tek çekirdekte gözleniyor. Yani bahsettiğiniz performans farkı oyun testlerindekinden ibaret değil. Güç tüketimi çok desem o da değil arada %10'dan fazla fark yok. Neden bu kadar kötülediğinizi anlamadım açıkçası çarpan kilidi açık olan modelleri.

Elektrik kesildiğinde belki de bunu dediğine pişman olursun fakat akım korumalı prizleride tercih edebilirsin. Her neyse! Eğer bütçe sıkıntın yoksa 4090 ve 7950x3D niye bakmıyorsun ki? Veya 13900k.

İşlemci ve anakart için uyumlu olacak şekilinde tavsiye sadece elimdekiler bunlar işlemci ve anakart için bütçem acık ekran kartını onceden seçmiştim zaten ondan daha fazlası için gerek duymadım dogrusu.

Siz ne için topluyordunuz?

Daha çok oyun.

İki işlemci arasındaki sıcaklık farkı yük altında ortalam 2.5 derece, bir de siz TDP'yi çok yanlış anlamışsınız :D güç tüketimiyle pek alakası yok onun. 7600X in ısı yayma kapasitesi daha fazla ki bu da yüksek bant genişliğinde daha stabil sıcaklıklar sunuyor. Zaten X ile olmayan arasındaki farkta Max GHz ve temel GHz de tek çekirdekte gözleniyor. Yani bahsettiğiniz performans farkı oyun testlerindekinden ibaret değil. Güç tüketimi çok desem o da değil arada %10'dan fazla fark yok. Neden bu kadar kötülediğinizi anlamadım açıkçası çarpan kilidi açık olan modelleri.

Yahu kötülemek değil, sadece gereksiz fazla TDP tüketip 7600'ün daha az TDP ile yaptığını daha yüksek TDP yapamıyor olmaları. Yani almaya değmez.

Elektrik kesildiğinde belki de bunu dediğine pişman olursun fakat akım korumalı prizleride tercih edebilirsin. Her neyse! Eğer bütçe sıkıntın yoksa 4090 ve 7950x3D niye bakmıyorsun ki? Veya 13900k.

Konuyu tam okudunuz mu bilmiyorum ama konu sahibinin aldığı PSU bu,
Corsair ile karşılaştırmanız biraz komik geldi bana :(

İşlemci ve anakart için uyumlu olacak şekilinde tavsiye sadece elimdekiler bunlar işlemci ve anakart için bütçem acık ekran kartını onceden seçmiştim zaten ondan daha fazlası için gerek duymadım dogrusu.

Daha çok oyun.

7800x3D en ideal işlemcidir. Onun dışında bütçem fazla en iyisi neyse alayım, bana koymaz diyorsan 7950x3D ama soğutmada sıkıntı çıkartabilir ki muhtemelen çıkartmayacaktır.

Konuyu tam okudunuz mu bilmiyorum ama konu sahibinin aldığı PSU bu,
Corsair ile karşılaştırmanız biraz komik geldi bana :(

Ha, ben eski kasasını görmüşüm. Eski kasasındaki C4'ü kullanıyor sandım bi an.

@Haylife

Anakart olarak ise buna bakabilirsiniz:

En üst düzsy anakartlardan, anakarta bu kadar vermem şu kadar veririm derseniz ona görede öneririm. 4080 ile 7800x3D alıpda diğer parçaları düşük seviye bırakmak sisteme hakaret olur.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı