RTX 4080 sistem CPU hatası

slmgoko

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengance DDR5 6000Mhz
Ekran kartı
RTX 4080
Anakart
Msi Pro B560-P WIFI
İşlemci
Ryzen 5 7600
Merhaba, dün yeni sistemimi toplamıştım fakat sistemden görüntü alamayınca konu açmıştım ve BIOS güncellemesi yaparak sorunu çözmüştük. Dün gece bilgisayarı kapattıktan sonra akım korumalı prizden de elektriği kestim. İşten eve geldiğimde açmaya çalıştığımda ise tekrardan anakartta CPU ışığı kırmızı yanıyordu ve sistemden görüntü alamadım, haliyle yine moral bozukluğu. 2 monitör kullanıyorum ve kullandığım 2. ekranın kablosunu çıkardım(yani neye yarar bilmiyorum ama yaptım işte) elektriği kesip tekrar açtığımda bilgisayar sorunsuz şekilde açıldı. 2. monitörü bağladım tekrar ve şu an kullanıyorum. Bu sorun neden kaynaklanıyor? Olabilir bir fikri olan var mı? Sürekli bunu mu yaşayacağım bilmiyorum fakat aşırı derecede can sıkıcı bir durum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam söylediğiniz şeyler bana o kadar uzak geliyor ki anlatamam. Sanırım BIOS üzerinden yapmam gereken ayarları söylüyorsunuz fakat görüntü alamıyorum hiçbir şekilde. Alabilirsem arayacağım ayarları BIOS da.
BIOS resetledikten sonra dediğim ayarları yap.

Anakart üzerinde ilginç şekilde cmos pinlerini bulamadım iletkenlik yapıp sıfırlamak için, varsa bile ismi farklı belki. Pili çıkartıp sıfırlayacağım ve dediklerinizi yapacağım.
1685352650466.png

1685352661526.png

Jbat isimli pinler ile yapabilirsin.

Jumper = Tornavida.

Eki Görüntüle 1798300

Eki Görüntüle 1798301

Jbat isimli pinler ile yapabilirsin.

Jumper = tornavida.

BIOS sıfırladım ve şu an BIOS ekranındayım.

Vsoc dediğinizi arıyorum şu an da.
Görselde attığım NB/SoC olan kısım mı?
IMG_1281.jpeg

@deadfellow hocam SoC voltage kısmını AMD overclocking kısmını aldığımda bana ayar yaptırtmıyor. Auto kısmı sabit, değişmiyor.
IMG_1282.jpeg

Ne yaptıysam değiştiremedim SoC Voltage'ı. İnternetten baktığımda ise herkeste değişiyor ama bende değişmiyor anlayamadım.

HWMonitor'den baktığımda SoC Voltage'ın 1.3v sabit çalıştığını görüyorum. İnternetten araştırdığımda 7 serisi işlemcilerin yanma sorunu yüzünden BIOS güncellemesi ile SoC Voltage'ın 1.3'e sabitlendiğini öğrendim. Bundan dolayı değiştirilemiyor olabilir mi? @deadfellow
qwe.png

Son düzenleme:
Altta Auto yazan taraftaki değeri değiştiriyor olabilmen lazım.

Eki Görüntüle 1798439

Bilgisayarı tekrar başlattığında aynı sorun yaşanıyor mu?
Hayır hocam hiç bir şekilde değişmiyor.
[ ] bu şekilde parantez olanlar değişiyor fakat olmayanlar hiç bir şekilde müdahaleye açık değil.

Sorun tekrar yaşanıyor mu derken eğer ki açılmama sorununu soruyor iseniz onun için bir şey diyemeyeceğim çünkü iki gündür sistem açıldıktan sonra istediğim kadar kapat aç yapayım sorunsuz açılıyor fakat uzun süreler açmadıktan sonra(gece uyuduğumda) açmaya çalıştığımda o CPU ışığını yakıyor ve görüntü vermiyor. Şu an sistem boot olduğu için o hatayı anca uzun süreler kapalı kaldıktan sonra anlayabilirim.
IMG_1284.jpeg

Az önce size yukarıdaki mesajı yazarken BIOS ekranında bilgisayar dondu ve reset atmak zorunda kaldım. Tekrar açılırken mavi ekran verdi. Mavi ekrandan sonra ise reset attığında tekrar farklı bir hata ile mavi ekran verdi.
IMG_1285.jpeg
IMG_1286.jpeg

Şu an hiçbir şekilde sistem açılmıyor. Tam masaüstü geliyor şifreyi giriyorum ve tekrar mavi ekrana atıyor.
IMG_1287.jpeg

Son düzenleme:
Hayır hocam hiç bir şekilde değişmiyor.
[ ] bu şekilde parantez olanlar değişiyor fakat olmayanlar hiç bir şekilde müdahaleye açık değil.

Sorun tekrar yaşanıyor mu derken eğer ki açılmama sorununu soruyor iseniz onun için bir şey diyemeyeceğim çünkü iki gündür sistem açıldıktan sonra istediğim kadar kapat aç yapayım sorunsuz açılıyor fakat uzun süreler açmadıktan sonra(gece uyuduğumda) açmaya çalıştığımda o CPU ışığını yakıyor ve görüntü vermiyor. Şu an sistem boot olduğu için o hatayı anca uzun süreler kapalı kaldıktan sonra anlayabilirim.
Eki Görüntüle 1798461

Az önce size yukarıdaki mesajı yazarken BIOS ekranında bilgisayar dondu ve reset atmak zorunda kaldım. Tekrar açılırken mavi ekran verdi. Mavi ekrandan sonra ise reset attığında tekrar farklı bir hata ile mavi ekran verdi. Eki Görüntüle 1798465Eki Görüntüle 1798468

Şu an hiçbir şekilde sistem açılmıyor. Tam masaüstü geliyor şifreyi giriyorum ve tekrar mavi ekrana atıyor.Eki Görüntüle 1798470
BIOS resetlediğin halde mavi ekran alıyorsan işletim sistemin bozulmuş olabilir.

BIOS resetleyip deneyebilir misin?
BIOS resetten sonra Masaüstüne geldim şu an. Herhangi bir mavi ekran almadım.

@deadfellow hocam çok sık boğaz etmemek adına açıkçası çok yazmak da istemiyorum fakat sadece beğeni attığınız için sormak istedim, şimdi bu BIOS resetten sonra söylediğiniz ayarları tekrar yapmalımıyım? Onları tekrar yapsam bile SoC voltage ne olacak? Kafamda binbir soru kaldı vallahi. Kırmızı CPU ışığı olayı tekrar yaşanıcak mı onu bile kestiremiyorum. Şu an tamamen default şekilde BIOS, expo vs açık değil.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı