RTX 4080 ve 5900X 1440P'de darboğaz yapar mı?

Afaki

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
İlk etapta sanıyorum çoğu kişi gibi yapmayacağını düşündüm. Fakat biraz araştırma sonucu Reddit ve diğer yabancı forumlarda bir sürü bu tarz konuya denk geldim. Birçok kişinin bu şekilde darboğaz derdi var. Ben de bu işlemciye sahip biri olarak 4080 almayı düşünürken bu olay biraz canımı sıktı.

Bu ikili 1440p de darboğaz yapar mı? Bu kartı alıp bir de işlemci değiştirmek zorunda kalmak istemem. İşlemci de 5900X, düşük bir model değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok net söyleyebilirim yapar ben 4070 Ti ile kullanıyorum işlemci oyunlarda ortalama 4.65 GHz iken oyunların birçoğunda yaşıyorum darboğaz mesela 7days, Satisfactory ama GTA V CS:GO gibi oyunlarda yaşamıyorum yani 5900X 4070 Ti ile ucu ucan 4080'i besleyemez 5.1 GHz OC yapmadığın sürece.

İşlemci yeterli lakin çözünürlükten dolayı darboğaz yapabilir. Bütün ayarları sona çekersin öyle idare edilir. Scale falan açarsın. Ama monitör 4K olsaydı daha iyi olurdu.

Kabul edilebilir FPS sınırlarında kaldığınız sürece buna darboğaz diyemeyiz. Biraz incelediğimizde AAA oyunların hemen hemen hepsinde 100FPS üstünü rahatlıkla alabiliyorsunuz. Bu da oyun keyfinizi bozmayacak bir durum.

"Ekran kartı her koşulda %100 kullanılmalıdır" diye yanlış bir bilgi mevcut. Takılmayın derim.

Yapsa ne olacak ki, 5900X'in 2K'da çizdirebileceği kare sayıları yetmiyor mu? Performans iyi olduktan sonra ekran kartının %99 beslenmesi şart değil.

Hocam bende senin gibi düşünüyorum. İnsanlar çok takık bu darboğaz olayına nedense. Zaten güçlü işlemcin var 2K da biraz darboğaz yaşasan ne olacak ki? Alacağın FPS yüksek ihtimal monitörünün hzsinin çok üzerinde olacak. E zaten oyunların kalitesi yükseldikçe grafik arttıkça ekran kartı önümüzdeki yıllarda daha iyi çalışacak. Bu tarz darboğazlarda ben olsam sevinirim, gelecek için çok daha kullanışlı çünkü.

Kabul edilebilir FPS sınırlarında kaldığınız sürece buna darboğaz diyemeyiz. Biraz incelediğimizde AAA oyunların hemen hemen hepsinde 100FPS üstünü rahatlıkla alabiliyorsunuz. Bu da oyun keyfinizi bozmayacak bir durum.

"Ekran kartı her koşulda %100 kullanılmalıdır" diye yanlış bir bilgi mevcut. Takılmayın derim.
Hocam bende senin gibi düşünüyorum. İnsanlar çok takık bu darboğaz olayına nedense. Zaten güçlü işlemcin var 2K da biraz darboğaz yaşasan ne olacak ki? Alacağın FPS yüksek ihtimal monitörünün hzsinin çok üzerinde olacak. E zaten oyunların kalitesi yükseldikçe grafik arttıkça ekran kartı önümüzdeki yıllarda daha iyi çalışacak. Bu tarz darboğazlarda ben olsam sevinirim, gelecek için çok daha kullanışlı çünkü.
Bunlar bence de doğru görüşler fakat bahsettiğim darboğaz %10 15 gibi sayılar değil. Bir çok konuda gpu kullanımının %40-50 lerde olduğundan bahsetmişler. Bu durumda 4080’e o parayı boşa vermiş oluyorum. Eğer böyle olacaksa 4070ti veya 3090ti gibi modellere yönelmek daha mantıklı olmaz mı? Veya 4070ti ve yeni seri işlemciye geçmek. Dediğim gibi 85-90 olsa kullanım sıkıntı yok fakat 40-50 lerde takılırsa o zaman sorun olur. 4070 veya 3090 tarzı kartlarla alabileceğim performans için 4080e o parayı vermek istemem durum böyle olursa.

Bunlar bence de doğru görüşler fakat bahsettiğim darboğaz %10 15 gibi sayılar değil. Birçok konuda GPU kullanımının %40-50'lerde olduğundan bahsetmişler. Bu durumda 4080'e o parayı boşa vermiş oluyorum. Eğer böyle olacaksa 4070 Ti veya 3090 Ti gibi modellere yönelmek daha mantıklı olmaz mı? Veya 4070 Ti ve yeni seri işlemciye geçmek. Dediğim gibi 85-90 olsa kullanım sıkıntı yok fakat 40-50'lerde takılırsa o zaman sorun olur. 4070 veya 3090 tarzı kartlarla alabileceğim performans için 4080e o parayı vermek istemem durum böyle olursa.

Dostum yüksek grafikli oyunlarda o kadar yüksek darboğaz olmayacaktır. Bir de şu açıdan bakmak lazım DLSS 3 işlemciye binen yukude azaltıyor dolayısıyla 4 serisi ekran kartı tercih etmek senin daha çok yararına olur. Daha önce de söylediğim gibi sadece oyun oynayan biriysen 5800x3D ye geçebilirsin ha bana sorarsan çok gerek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı