RTX 4080 ve 5900X 1440P'de darboğaz yapar mı?

Hocam bende senin gibi düşünüyorum. İnsanlar çok takık bu darboğaz olayına nedense. Zaten güçlü işlemcin var 2K da biraz darboğaz yaşasan ne olacak ki? Alacağın FPS yüksek ihtimal monitörünün hzsinin çok üzerinde olacak. E zaten oyunların kalitesi yükseldikçe grafik arttıkça ekran kartı önümüzdeki yıllarda daha iyi çalışacak. Bu tarz darboğazlarda ben olsam sevinirim, gelecek için çok daha kullanışlı çünkü.
Hiç öyle söylemeyin şuan işlemci yeterlidir 100fps verir fakat yeni nesil oyunlarda işlemcide bi nebze önemli 4070ti kullanan biri olarak bile darboğadan dolayı 70 80 FPS aldığın oyunlar ile karşılaşıyorum

Bunlar bence de doğru görüşler fakat bahsettiğim darboğaz %10 15 gibi sayılar değil. Bir çok konuda gpu kullanımının %40-50 lerde olduğundan bahsetmişler.

5900X'in %40-50 darboğaza gireceği oyunda her işlemci darboğaza girer. 7800X3D'nin IPC'si, önbelleği ve DDR5 RAM'ler bile 2 kart besleme sağlayacak güçte değil. Tası tarağı toplayıp DDR5'in en tepesine yükselebilirsin eğer yüzdeler kafana takılıyorsa.

Yorumlara bakıyorum da gülmemek elde değil saçma sapan konuşmayı bırakıp öneri yerine ne zaman soruya cevap verilecek diye baktımda öyle bir şey göremedim, bir de millet 5800x3D önermiş, bir işlemciyi mimarisini inceleyin iyice sonra 1440p ve 4K da 5900X ile kıyaslayın. Adam 1440P'den bahsetmiş 1080p değil 5800x3D de 1080p işlemcisi ve 1440p ile 4K da 5900X e 1080P'deki gibi öyle fark atan bir işlemci değil kaldı ki bariz fark bile yok denecek kadar az, saçma sapan konuşmayı, öneriyi bırakın biraz araştırın öyle yorum yapın. 1080p için alın 5800x3D size döktürsün iş 1440p ve 4K ya gelince orada bir durun o kadar betonlu bir CPU değil çözünürlük artınca CPU'ya binen yük azalıp GPU'nun konuştuğunu hala mı öğrenemediniz?

Yorumlara bakıyorum da gülmemek elde değil saçma sapan konuşmayı bırakıp öneri yerine ne zaman soruya cevap verilecek diye baktımda öyle bir şey göremedim, bir de millet 5800x3D önermiş, bir işlemciyi mimarisini inceleyin iyice sonra 1440p ve 4K da 5900X ile kıyaslayın. Adam 1440P'den bahsetmiş 1080p değil 5800x3D de 1080p işlemcisi ve 1440p ile 4K da 5900X e 1080P'deki gibi öyle fark atan bir işlemci değil kaldı ki bariz fark bile yok denecek kadar az, saçma sapan konuşmayı, öneriyi bırakın biraz araştırın öyle yorum yapın. 1080p için alın 5800x3D size döktürsün iş 1440p ve 4K ya gelince orada bir durun o kadar betonlu bir CPU değil çözünürlük artınca CPU'ya binen yük azalıp GPU'nun konuştuğunu hala mı öğrenemediniz?
Benim mesajımdan bahsediyorsun galiba. Arkadaş kullanımlara takıntı yapacaksa diye 3D işlemci önerildi konuda. Sen ona buna çamur atacağına bize karşılık başka öneriler sunabilirdin. :)

Aman aman bir darboğaz olmaz. Ama bu darboğaz olayına çok takılmayın gereksiz gerçekten. İşlemcin gayet yeterli ve güçlü. Ekran kartında çok sağlam, keyfine bak. İleride başka bir anakart-işlemci-RAM kombinasyonuna geçetsin aynı ekran kartı ile. Ama şu an tadını çıkart güzel sisteminin.

Şahsen i5-10400 ile RX6900XT kullanıyorum darboğazı ve dropları azaltmak için 5120x2160 çözünürlükte mümkün olan oyunlarda FSR açık şekilde kullanıyorum. FPS çok düşüyor ama rekabetçi olmayan oyunlar oynadığım için 40-80 arası yetiyor.

İlk etapta sanıyorum çoğu kişi gibi yapmayacağını düşündüm. Fakat biraz araştırma sonucu Reddit ve diğer yabancı forumlarda bir sürü bu tarz konuya denk geldim. Birçok kişinin bu şekilde darboğaz derdi var. Ben de bu işlemciye sahip biri olarak 4080 almayı düşünürken bu olay biraz canımı sıktı.

Bu ikili 1440p de darboğaz yapar mı? Bu kartı alıp bir de işlemci değiştirmek zorunda kalmak istemem. İşlemci de 5900X, düşük bir model değil.

Sadece eski oyunlarda yaşarsın 5900X güçlü bir işlemci. Tek çekirdek gücünde biraz geride olabilir onu da eksi çok çekirdek kullanamayan oyunlarda görürsün. Ama zaten o oyunlar da eksi olduğundan çok FPS verecektir.

Bunlar bence de doğru görüşler fakat bahsettiğim darboğaz %10 15 gibi sayılar değil. Bir çok konuda gpu kullanımının %40-50 lerde olduğundan bahsetmişler. Bu durumda 4080’e o parayı boşa vermiş oluyorum. Eğer böyle olacaksa 4070ti veya 3090ti gibi modellere yönelmek daha mantıklı olmaz mı? Veya 4070ti ve yeni seri işlemciye geçmek. Dediğim gibi 85-90 olsa kullanım sıkıntı yok fakat 40-50 lerde takılırsa o zaman sorun olur. 4070 veya 3090 tarzı kartlarla alabileceğim performans için 4080e o parayı vermek istemem durum böyle olursa.
Burada dlss 3 desteğini düşünmen lazım, dlss 3 desteği 4000 serisi kartlara geldi, önceki nesil kartlara büyük ihtimalle gelmeyecek, senin için çıkışı eli kulağında olan 4060 kartlar daha ideal olabilir.

Benim mesajımdan bahsediyorsun galiba. Arkadaş kullanımlara takıntı yapacaksa diye 3D işlemci önerildi konuda. Sen ona buna çamur atacağına bize karşılık başka öneriler sunabilirdin. :)
Adam kendisi zaten 5900x CPU'ya sahip olduğundan bahsetmiş sen burayı atlamışsın sanırım, ne önermemi bekliyorsun? Yazdığımdan ne alıyorsun da çamur atmaktan bahsediyorsun?

Geri
Yukarı