RTX gerçekten gerekli mi ve abartılan bir teknoloji mi?

GRBreakpoint

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Herkese merhaba. RTX ile ilgili YouTube'da ve yabancı kaynaklarda tonlarca yorum ve karşılaştırma videoları izledim. RTX gerçekten parasını hak ediyor mu ve değer mi sizce? Ben değeyeceğini düşünmüyorum. Örneğin RTX 4080 1200 dolar fiyat etiketine sahipken RTX kapalıyken 4080'den daha iyi performans sergileyen RX 7900 XTX 1000 dolar fiyat etiketine sahip.

Özellikle yabancı forumlarda yansımalar haricinde çoğu kişi farkı ayırt edememiş. Nvidia iyi pazarlama stratejisi ile RTX ve DLSS olayını iyi yedirdi sanki.

Herkese merhaba. RTX ile ilgili YouTube'da ve yabancı kaynaklarda tonlarca yorum ve karşılaştırma videoları izledim. RTX gerçekten parasını hak ediyor mu ve değer mi sizce? Ben değeyeceğini düşünmüyorum. Örneğin RTX 4080 1200 dolar fiyat etiketine sahipken RTX kapalıyken 4080'den daha iyi performans sergileyen RX 7900 XTX 1000 dolar fiyat etiketine sahip.

Özellikle yabancı forumlarda yansımalar haricinde çoğu kişi farkı ayırt edememiş. Nvidia iyi pazarlama stratejisi ile RTX ve DLSS olayını iyi yedirdi sanki.
Bana da öyle geliyor hocam nvidia dlss 3.0 tarafından yeni modellerle her türlü daha güçlü ama 3000 serisi için öyle değil.

Ben birçok oyunda çok güzel gözüktüğünü düşünüyorum. Özellikle gölgelerde ve ortam kapatmalarda çok fark ediyor. Zaten oyun sektörünün geleceği de bu ve Path Tracing.

Hızlı hareket sırasında anlaşılamıyor fakat sinematiklerde ya da yavaş yerlerde dikkat çekiyor.

Bence sadece oyun için bir sisteme o kadar bayılmak mantıksız fakat bazı yerlerde dikkat çekiyor. Bence hala eski Modern Warfare ve COD 2, Need for Speed: Most Wanted oynanabilir oyunlar.

Gerek yok ama yerine göre belli ediyor.
Not: Iris Xe ve kasasında GTX 1650 olan standart yazar, irisliyi kullanıyorum(çeşitli sebeplerden ötürü).

Edit: Daha yolun başında olduğumuzu unutmayın.

AMD Fanboyların max kendini tatmin etme şekli. RT Açınca yamulan karta 1000 dolar vermeye devam.
Ben AMD değil aksine NVIDIA fanboyuyum açık konuşmak gerekirse ama burada sadece eleştirdiğim bir noktası oldu. 7900 XT veya XTX yamulmuyor bu arada DLSS fark atıyor sadece. Hayatım boyunca AMD kart kullanmadım ancak 4070 Ti parasına 7900 XTX gibi bir canavar denk gelirse indirim vs. bence düşünülür. NVIDIA sever olmama rağmen gerçeklerden de kopulmaması gerektiğini düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
DLSS 3.0'ı bilmiyorum ama Dying Light'ta 2060'la DLSS/FSR arasında fark göremedim ben.

RTX konusunda bence hak ediyor. Yansımalar bambaşka bir hava katıyor.
Hocam rtx 2060 fiyatına rx 6600 alırsın yüksek ayarlarda oynarsın oyunu, bizim tartıştığımız konu bu zaten.
Ben AMD değil aksine NVIDIA fanboyuyum açık konuşmak gerekirse ama burada sadece eleştirdiğim bir noktası oldu. 7900 XT veya XTX yamulmuyor bu arada DLSS fark atıyor sadece. Hayatım boyunca AMD kart kullanmadım ancak 4070 Ti parasına 7900 XTX gibi bir canavar denk gelirse indirim vs. bence düşünülür. NVIDIA sever olmama rağmen gerçeklerden de kopulmaması gerektiğini düşünüyorum.
Hocam amd RTX'i oturtursa nvidia bakan olmaz.

DLSS teknolojisi iyi ve gerekli, AMD tarafına FSR nin gelmesi de AMD için iyi bir adım.
RT oyundan oyuna değişmekle beraber görüntüye ciddiye alınacak kadar etki ettiği durumlar oluyor.
RT gerekli mi sorusu tartışılır.

Geri
Yukarı