RTX gereksiz midir sizce?

Eki Görüntüle 608558
1080P, DLSS 2.0 on şekilde iş görebilir bence:)
Yanlış anlaşılmasın çalışmaz veya işe yaramaz demiyorum asla:) Benim demek istediğim hani o tanıtım videolarındaki gibi bir kalite beklememek gerekli. Çünkü özellikle FPS düşüşü RTX açtıktan sonra muazzam seviyeye çıkıyor. Tabii ki bu kart RTX teknolojisi barındırıyor fakat besleme konusunda yetersiz bence. Tabii bu benim şahsi fikrim ve gözlemim. Ayrıca çoğu tavsiye ve inceleme videosunda da benzeri söylenir. Nvidia beni vurmaz umarım:D

RTX gereksiz midir bilemem ama bana garip gelen 2060 ekran kartıyla ciddi RTX teknolojisi sahibi olacağını sananlar:) Bence 2070 hatta Super altı modellerden herhangi verimli bir RTX teknolojisi beklenmemeli.
DLSS teknolojisi ile beklenebilir. DLSS beni çok rahatlattı RTX2070S'si olan arkadaşlar minimum 5 yıl rahat oyun oynayabilecek gibi gözüküyor.

DLSS teknolojisi ile beklenebilir. DLSS beni çok rahatlattı RTX2070S'si olan arkadaşlar minimum 5 yıl rahat oyun oynayabilecek gibi gözüküyor.
2070 Super için kesinlikle katılıyorum ama 2060 için pek sanmıyorum.

Zaten siz daha RTX ne olduğunu bilmiyorsunuz ki. Arkadaşlar bakın bir konu hakkında fazla bilginiz yoksa lütfen yazmayın. RTX, Nvidia'nın gerçek zamanlı ışın izleme için ürettiği çekirdeklere sahip kartlardır. Acaba bu ürünler tanıtılırken RTX bir kart Ray Tracing performansında GTX serisinden kaç kat güçlü olduğunu neden söylediler. Gerçek zamanlı ışık zaten bir yazılım. Bunu işlemek zor olduğundan CUDA çekirdeklerine ek olarak RT çekirdekler var. Kısacası performans için var bu RTX muhabbeti. Peki neden RTX çıktığında daha önceden gerçek zamanlı ışın kullanan oyunlar olmadı derseniz. Bunu oyunlarda kaldıracak bir kart yoktu diyebiliriz.
Bu arada eğer gerçek zamanlı ışık izlemeye gereksiz diyorsan, oyunlardaki grafik ayarlarıda gereksiz senin için. Hatta render ve tasarımda gereksiz.
Ben oyunlardaki grafik ayarlarını gereksiz bulmuyorum. Sadece RTX'e gerek yok diyorum. UE5 demosuna bak. Film gibi.

Ben oyunlardaki grafik ayarlarını gereksiz bulmuyorum. Sadece RTX'e gerek yok diyorum. UE5 demosuna bak. Film gibi.
RTX'i açmazsın sorun biter. Bak son kez yazıyorum RTX deki RT core ışıkları gerçek zamanlı hesaplamak için. Yazılım zaten bu ama PC oyun veya program performansı azalmasın diye bu işlemi normal çekirdeklere değil RT çekirdeklere yaptırıyor. Madem UE5 demosu hakkında konuşuyoruz neyin ne olduğunu bilmeden, RTX2080'li laptopla 1440p'de 40 FPS aldığını da biliyorsundur. Hadi RTX 2080'li laptop yerine aynı performanslı ama RT core olmayan bir AMD kart koyalım. O zaman FPS RTX açıkken AMD kart performansının çoğunu kaybederken mesela 15-10 FPS'e düşerken RTX 2080'li laptop RTX açıkken 40 FPS alacak. Çünkü RTX'i hesaplamak için bir donanımı var. Eğer gerçekçi grafik istiyorsan şu anlık RTX lazım. En basitinden Ryzen bir işlemci ile Intel bir işlemci karşılaştıralım. Ryzen'in coreları 8/16 olsun, Intel'in ki ise klasik 8/8 hangisinin performansı çoklu çekirdek de daha fazla sence, Ryzen'in. Çünkü bunun için donanımı destek veriyor. Şimdi anladın mı kardeşim. RTX gereksiz ise grafik ayarları da gereksiz çünkü RTX grafik ayarının ta kendisi. Oyunlardan ışığı kaldır. Sonra bum oyun oldu Mario. Işık hesaplama zaten yoran bir şey. Bu gerçek zamanlı olunca daha da zor oluyor.
2070 Super için kesinlikle katılıyorum ama 2060 için pek sanmıyorum.
2060'da değerlendi hocam. Şu an performansı 1080P'de yeterli DLSS versiyonu geliştikçe performansı artacaktır.

2060'da değerlendi hocam. Şu an performansı 1080P'de yeterli DLSS versiyonu geliştikçe performansı artacaktır.
O zaman süper:) Yazılım desteği ile daha da güçlenmesi bütün kullanıcıların faydasına sonuçta.

RTX'i açmazsın sorun biter. Bak son kez yazıyorum RTX deki RT core ışıkları gerçek zamanlı hesaplamak için. Yazılım zaten bu ama PC oyun veya program performansı azalmasın diye bu işlemi normal çekirdeklere değil RT çekirdeklere yaptırıyor. Madem UE5 demosu hakkında konuşuyoruz neyin ne olduğunu bilmeden, RTX2080'li laptopla 1440p'de 40 FPS aldığını da biliyorsundur. Hadi RTX 2080'li laptop yerine aynı performanslı ama RT core olmayan bir AMD kart koyalım. O zaman FPS RTX açıkken AMD kart performansının çoğunu kaybederken mesela 15-10 FPS'e düşerken RTX 2080'li laptop RTX açıkken 40 FPS alacak. Çünkü RTX'i hesaplamak için bir donanımı var. Eğer gerçekçi grafik istiyorsan şu anlık RTX lazım. En basitinden Ryzen bir işlemci ile Intel bir işlemci karşılaştıralım. Ryzen'in coreları 8/16 olsun, Intel'in ki ise klasik 8/8 hangisinin performansı çoklu çekirdek de daha fazla sence, Ryzen'in. Çünkü bunun için donanımı destek veriyor. Şimdi anladın mı kardeşim. RTX gereksiz ise grafik ayarları da gereksiz çünkü RTX grafik ayarının ta kendisi. Oyunlardan ışığı kaldır. Sonra bum oyun oldu Mario. Işık hesaplama zaten yoran bir şey. Bu gerçek zamanlı olunca daha da zor oluyor.

Ben o UE5 demosundaki şeyi gerçek zamanlı sanmıştım. Yani RT çekirdekleri de olmadan rahatlıkla oluyor sanmıştım. Hem ben RTX gereksizden kastım donanımsal olarak. Yani RT çekirdeklerinin gereksiz olduğunu düşünüyordum. Yani grafikler önemsiz falan demedim. Hem diğerleri de senin gibi anlatsa anlatmaya çalışsa. Anladım. RT çekirdekleri gerçek zamanlı ışın izlemeye daha yatkın. Yoksa öbür türlü FPS'in anası ağlıyor. Doğru anlamış mıyım?

Güzel bir teknoloji olsa da RTX 20xx serileri ne yazık ki kötü. Bende de RTX 2060 var, sadece 2-3 defa bir bakmak için açmıştım. Optimizasyonu leş, ekran kartını batırıyor. Baktılar yeterli performans vermiyor, DLSS 2.0'ı çıkarıp ekran çözünürlüğünü düşürüp AI sayesinde 1080p'ye çıkartıyorlar. Ben kas performansı yüksek olduğu için aldım. Ya RX 590 alacaktım 1900₺'ye, ya da 2850₺'ye RX 590'dan daha performanslı RTX 2060'ı.

Yeni konular

Geri
Yukarı