RTX3070 sistem ilk denemede açılmıyor

grc8213

Kilopat
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Meslek
Grafiker
Arkadaşlar merhaba. Sistemim ilk seferde açılmıyor, bazen bir bazen birden fazla reset tuşuna basmam sonucunda ancak açabiliyorum. Bazen de açılıyor ve kullanıcı ekranı geliyor ancak PC direkt olarak fişten çekilmiş gibi birden kapanıyor, üzerine kendi kendine tekrar açılabiliyor.

Dikkatimi çeken anakartın ışığı sistem çalışırken bazen beyaz yanıyor, bazen de hiç yanmayabiliyor. Sistem açılması durumunda anakart ışığı sırası ile turuncu-kırmızı-yeşil-beyaz ve sönmesi ile sorunsuz açılıyor. Sistem açıldıktan sonra genelde oyunlarda ve testlerde (FurMark, Cinebench, Memtest86) sorunsuz çalışıyor. Sistem fişten çekilmemesi durumunda aynı gün açılmış ise arada açılabiliyor. Sistem açılmaması durumda klavyede enerji var ancak Caps Lock ve numlock aç kapa yapmıyor.

Sisteme sırası ile;
1-BIOS Update - Temiz kurulum ile Windows (orijinal) güncellemesi - Chipset driver güncellemesi - Anakart Yazılımları - En güncel yazılımları kurdum.(SSD Firmware Update dahi yaptım.)
2-RAM için anakartın sisteminden uyumluluğuna baktım, uyumlu ve RAM'e Memtest86 yaptım, sorunsuz. Güç kaynağını da işlemci ve ekran kartını yarım saat %100 yük ile test ettim, sorun çıkmadı. OCCT error veriyor, çalışmadı. OCCT8.0.2 olan sürümü.
3-Sistem ısılarını sürekli takip ediyorum. Hızlı başlatmayı kapattım. RAM'leri D.O.C.P kapalı da denedim, yine sistem sıkıntı çıkarabiliyor açılmakta.
4-Oyunları ve uygulamaları %95 oranında orijinal kullanıyorum, Photoshop vs gibi uygulamalar kullanmıyorum. Güvenlik duvarım genelde açık.

Şüphelendiklerim;
1-ASUS'un AI Suite 3 yazılımı sistemi fişten çekmem durumunda fan ayarlarımı unutuyor ve her seferinde fan ayarlarını yapmam gerekiyor (Bu da benim için ciddi bir sorun fanları kontrol edemiyorum. ASUS'tan nefret ettim🤬). Bununla BIOS pilinin ya da anakartın bir sorunu var mıdır acaba, çünkü sistem açılmazken anakartta turuncudan sonra kırmızı ışık yanıp takılı kalıyor ve açılmıyor. Pilde de sorun anakart yeni olduğu için ihtimal vermiyorum.
2-Corsair iCUE yazılımını güncelliyorum. Firmware Update yapamıyorum. Araştırdım, el ile yapılması gerekiyor ancak buna da pek ihtimal vermiyorum.
3-Windows sürümlerinden güncel olmasından ya da güncellemelerden olabilir mi, eski sürümlerle denemeli miyim?
4-Gigabyte RTX3070 ekran kartım vardı, onda TV'nin giriş sinyali genişletme kısmı HDMI'dan kapatınca ekran görüntü geliyordu. MSI'da da ondan olabilir mi? Gerçi TV'den giriş sinyali genişletmeyi kapatıyorum yine görüntü gelmiyor. Numlock ve Caps Lock kilitlenmese görüntü geliyor, sorun ekranda diyeceğim ama.

Sizce sorun nerede arkadaşlar? Elimden geldiğince güncel tutuyorum ancak sorunlarla boğuşmaktan inanın yoruldum.😡

Sistemim;
AMD Ryzen 7 3800X, ASUS TUF Gaming X570 Plus (Wi-Fi), ASUS STRIX 1000W Full Modüler PSU, MSI RTX3070 GAMING X Trio 8 GB, Corsair C700P Black Edition Kasa, 4 Adet Noctua IPPC NF-A14 2000RPM Fan, ASUS Xonar Phoebus Solo Ses kartı, G.Skill 32 GB (2x16 GB) Trident Z Neo RGB 3600MHz CL16 DDR4, Corsair H150 PRO XT Sıvı Soğutma, Corsair 960GB + 960GB Force MP510 NVMe M.2 SSD, Samsung Q80R QLED TV monitör.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet
BIOS pili ucuz bir şey değiştirebiliyorsan değiştir.
Anakart aslında yeni 1 yıllık filan ancak yenisini alıp deneyeyim.
Güç kaynağı sorunlu olabilir.
Güç kaynağını bu süreçte değiştirdim 850w Asus vardı ondada yapıyordu. 1000w a geçtim bundada yapıyor bir nebze denemiş oldum.
Merhaba. Sistem açılmadığı zaman anakart üzerindeki EZ Debug LED ışıklarından hangileri yanıyor?

Sistem açılmıyor ve kilitli iken kırmızı olan yanıyor (CPU) bu sırada klavyede ışık var. Numlock ve Caps Lock çalışmıyor.

Son düzenleme:
Benim sistemim de aynı şekilde zaman zaman açılmıyordu ve anakart üstündeki Ez debug led Cpu ışığı beyaz olarak yanıyordu. Ben de işlemciyi OCCT ile yaklaşık 15 Dk. Test ettim, farklı programlar ile de test ettim, bilgisayar bir kez bile çökmedi, ama problem normal kullanımda ara ara devam ediyordu. İşlemciyi satıcı firma aracılığı ile servise yolladım, arızalı çıktı, yenisini gönderdiler. Yeni işlemciyi henüz denemedim, problem ortadan kalktı mı bilmiyorum ama sonuç olarak başından beri işlemci arızalıymış.

Benim sistemim de aynı şekilde zaman zaman açılmıyordu ve anakart üstündeki Ez debug led Cpu ışığı beyaz olarak yanıyordu. Ben de işlemciyi OCCT ile yaklaşık 15 Dk. Test ettim, farklı programlar ile de test ettim, bilgisayar bir kez bile çökmedi, ama problem normal kullanımda ara ara devam ediyordu. İşlemciyi satıcı firma aracılığı ile servise yolladım, arızalı çıktı, yenisini gönderdiler. Yeni işlemciyi henüz denemedim, problem ortadan kalktı mı bilmiyorum ama sonuç olarak başından beri işlemci arızalıymış.
Prime95 ile işlemciyi yaklaşık 35dk test ettim işlemci 135watt'a kadar çıktı çökme olmadı. Yeni işlemciyi test edip sonucu söylermisiniz. Benim anlamadığım eğer işlemci bozuk ise en azından oyunda yada başka bir durumda çökme olması lazım diye düşünüyorum.

Prime95 ile işlemciyi yaklaşık 35dk test ettim işlemci 135watt'a kadar çıktı çökme olmadı. Yeni işlemciyi test edip sonucu söylermisiniz. Benim anlamadığım eğer işlemci bozuk ise en azından oyunda yada başka bir durumda çökme olması lazım diye düşünüyorum.
Aynı şeyi bende düşünüyordum. Madem işlemci arızalı neden oyunlarda veya stres testinde çökmüyor? Diye soruyordum kendi kendime, anakartta problem olabileceğini düşünerek gereksiz yere 3 defa servise yolladım üçünde de herhangir bir arıza bulmadılar. Ben sistemi yaklaşık 1 yıl boyunca bu şekilde kullandım. Bazen haftada bir bazen de 2 günde bir sistem ilk açılışta çalışmıyordu. En son 2 defa pc açıkken kullanım esnasında donup çöktü. Ben de artık servise yollamanın zamanı geldi diyerek kargoladım işlemciyi.

Aynı şeyi bende düşünüyordum. Madem işlemci arızalı neden oyunlarda veya stres testinde çökmüyor? Diye soruyordum kendi kendime, anakartta problem olabileceğini düşünerek gereksiz yere 3 defa servise yolladım üçünde de herhangir bir arıza bulmadılar. Ben sistemi yaklaşık 1 yıl boyunca bu şekilde kullandım. Bazen haftada bir bazen de 2 günde bir sistem ilk açılışta çalışmıyordu. En son 2 defa pc açıkken kullanım esnasında donup çöktü. Ben de artık servise yollamanın zamanı geldi diyerek kargoladım işlemciyi.
İşlemci modeliniz ve anakartınız nedir acaba ?

Geri
Yukarı