RTX3080 Modellerinin MLCC ve POSCAP Sayıları

Makaleler
42
Herkese merhaba.
Şu an gündemde olan RTX3080 ekran kartının kitlenme ve çökme problemlerinin olduğunu. Hatta bu problemlerin MLCC modüllerinden kaynaklandığı ve yerine POSCAP's kullanıldığı söylenilmekte.
Hangi markanın hangi modelinde kaç MLCC olduğunu şu ana kadar incelenen modellerden göstermeye çalışacağım.
MLCC sayısı referans kartta olduğu gibi en az 2 adet tavsiye edildiğini söyleyebilirim.

Screenshot_20200926-150429~3.png

Screenshot_20200926-150435~3.png

Her modelin olmadığını hatırlatmak isterim.
Bazı markaların hiç MLCC yapı olmadığını görebilirsiniz. Bu yüzden bu modellere en dip gözüyle bakılmakta.

Bunların çoğunluğuna TechPowerUp üzerinden baktım. Siz de örneğin referans tasarıma şöyle bakabilirsiniz.

Mesela Gamer's Nexus incelemesini de şöyle bırakayım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İncelenen modeller arttıkça konuya yazabilirsiniz.

Gaming X Trio'dan çekinmeye başladım, frekansı ve güç tüketimi en yüksek modellerden, ona rağmen 1/5 olarak kullanılmış.
Kaynak:

Palit GP OC'nin frekans değerleri ve güç tüketimi o kadar agresif değil, onunla sorun yaşayan da görmedim de, bir süre sonra belli olur artık o da.

Ekleme:
Bunlara nasıl bakabileceğinizi anlatayım:
Örneğin Gaming X Trio modelini ele alalım, üstte paylaştığım incelemenin PCB arka tarafına bakalım:
Gaming X Trio back MLCC-POSCAP.jpg

Farklı modellerle de karşılaştırabilirsiniz, örneğin Zotac Trinty'de hiç MLCC kapasitör kullanılmamış.

Kapasitörlerle ilgili bazı bilgiler de bu makalede verilmiş.

Zaten pandemi nedeniyle tedarik ve üretim sıkıntısı da oluyor.
Bu kadar az sayıda kullanmalarının bir nedeni de üretim sıkıntısı olduğu doğrudur.
Ancak "ASUS nasıl hepsini böyle yaptı?" sorusu biraz kafa karıştırıyor cidden.

Bu kadar az sayıda kullanmalarının bir nedeni de üretim sıkıntısı olduğu doğrudur.
Ancak "ASUS nasıl hepsini böyle yaptı?" sorusu biraz kafa karıştırıyor cidden.

Kim ne derse desin ASUS gerçekten sağlam bir şirket. Her şirketin olduğu gibi arada hataları olmuştur ancak sonuç itibariyle en güvenilir şirketlerden biri.

Geri
Yukarı