RTX3080 Modellerinin MLCC ve POSCAP Sayıları

Umarım Big Navi GPU'lar için ürettikleri modellerde "garip hatalara" düşmezler.

Sanırsam RX 5700'de MSI ve ASUS sorunlu model çıkarmışlardı. O hatadan sonra ben de bir kasıt var mı diye düşünmüştüm. Eğer aynı hatayı Big Navi'de de yaparlarsa bu sefer bilerek yaptıklarına emin olurum açıkçası.

Kim ne derse desin ASUS gerçekten sağlam bir şirket. Her şirketin olduğu gibi arada hataları olmuştur ancak sonuç itibariyle en güvenilir şirketlerden biri.
Hardware Unboxed, Buildzoid ve Gamers Nexus'a teşekkür etmek gerek ASUS'a değil aslında :) Herkes reklam uğruna överken bu adamlar doğruları söyledi sonra her yerde patladı TUF serisinin rezil olduğu ve AMD tarafında kalite sorunlarının. Bundan dolayı da kendine çeki düzen verdi. Belki herkes sponsorlu içerik paylaşıp övse şu an kaliteli kart göremeyecektin. Ha bir de kendi sorunları olmasına rağmen 5700XT ROG hatası örneğinde suçu AMD'ye atan bir yazı paylaşıp sonra yazıyı derhal kaldırıp pişkin pişkin öyle bir şey demedik özür dileriz demişlerdi :D

Hardware Unboxed, Buildzoid ve Gamers Nexus'a teşekkür etmek gerek ASUS'a değil aslında :) Herkes reklam uğruna överken bu adamlar doğruları söyledi sonra her yerde patladı TUF serisinin rezil olduğu ve AMD tarafında kalite sorunlarının. Bundan dolayı da kendine çeki düzen verdi. Belki herkes sponsorlu içerik paylaşıp övse şu an kaliteli kart göremeyecektin. Ha bir de kendi sorunları olmasına rağmen 5700XT ROG hatası örneğinde suçu AMD'ye atıp sonra yazıyı derhal kaldırıp pişkin pişkin öyle bir şey demedik özür dileriz demişlerdi :D

Ben AMD olayında bir kasıt aramıştım açıkçası. Bu düşüncem Ryzen işlemci kullanan ASUS marka bir dizüstü bilgisayarda hava kanallarının kapalı olmasıyla beraber güçlenmişti. Eğer aynısını Big Navi'de görürsek bu sefer bilerek yaptıklarına emin olacağım ki AMD kırmızı çizgimizdir. Kimseye dokundurtmayız :D (Şaka)

TUF serisine gelirsek orada yaptıkları büyük bir hataydı. Hatalarını düzelttiler. Tabi burada dediğiniz kanallar sayesinde oldu bu ama oldu sonuçta :) Bazı şirketler var ki hala hatalarını düzeltmemekte ısrar ediyorlar.

AMD olayında üreticiler kadar AMD'de de sorun var, bence.

Zira, kişisel fikrim şu yönde:

3000 serisindeki bu olayda da gördüğümüz gibi, Nvidia kartlarında belirli kalite standartlarının olmasını zorunlu tutuyor. Ve üreticilerin bunun altına inmesini istemiyor. Zira hem kartın sağlıklı çalışması için hem de verimlilik için bu standartlar önemli.

AMD'de aynı durumun olduğunu düşünmüyorum. Üreticileri serbest bırakıyor bence, fiyatı daha uygun yapmak için. E, üreticileri serbest bırakınca da bir sürü sorunun olması kaçınılmaz. Tabii bu, yinede üreticilerin "sorunsuz ve süper" diye pazarladıkları kartların patır patır dökülmesi için bir mazeret değil.

Sonradan bir güncelleme ekleyelim.
POSCAP kullanılsa bile POSCAP kalite farkı ciddi önem arz ediyor.
Mesela Gigabyte Gaming OC yani orta modelinde kullanılan 6'lı POSCAP yapının 2 MLCC içeren FE tasarımdan daha iyi olduğu belirtiliyor.

Aynı şekilde Gaming X Trio videosunda geçen SCAP ifadesinin POSCAP yapısından daha kaliteli olduğunu söyleyebiliriz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu kısımda en çok MLCC yapı kullanan EVGA ve ASUS firmalarının açıklamaları kafa karıştırdı diyebiliriz.

Ayrıca Hardware Unboxed testlerine kendisinde testlerinde raporları koyup ve kendisinin TUF modelde sorun yaşadığını belirtiyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
TUF modeli 6 MCLL yapı içerdiği için hiç sorun olmaz düşüncesi de gitmiş oldu böylelikle.

Bazı markaların PCB dizaynı ve kullanılan kapasitör kalitesizliği sonucu sorun yaşadığı görülüyor. Örneğin Zotac.

Gigabyte, Palit, Inno3D ve birçok marka da 6 POSCAP yapı kullandı ama en çok düşük modellerde sıkıntı yaşanıldığı gözüküyor.

Ama sorunun daha çok yazılımsal kısmının da olduğu bir gerçek.
VBIOS Update ve ileride gelecek sürücüler ile çözüleceğini düşünüyorum.

Hamle yapmayıp sesi soluğu çıkmayan markalar var.

Açıklamalara bakılabilir:

Geri
Yukarı