RTX4070 Ti ekran kartı stabil bir şekilde akım çekmiyor

ozgencdev

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengeance 8 GB 2400MHz X 2
SSD veya HDD modeli
Samsung 870 EVO MZ-77E250bw SATA 3.0 2.5" 250 GB S
Ekran kartı
MSI RTX 4070 Ti Ventus 3X 12g OC 192 bit GDDR6X 12
Anakart
Gigabyte B450M k r1.0 AMD B450 soket AM4 DDR4 3600
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600 altı çekirdek 3.50 GHz işlemci
4070 Ti bir ekran kartına sahibim ve anlık watt değerlerini kontrol ettim, stabil bir şekilde değer çekmiyor. FPS'yi droplayan dalgalanmalar oluyor, kimi yerlerde ise tamamen az enerji harcıyor. Çektiği enerji arttığı zaman FPS artıyor. Bu dalgalanmalar, kartın düşük enerji kullanımı neden olabilir? Nasıl çözebilirim? PSU, 600W Bronze bir PSU ek olarak

Son düzenleyen: Moderatör:
Hangi çözünürlükte oynuyorsunuz? CPU kullanımı % kaç oluyor? Ekran kartının sıcaklığı ne durumda? Furmark testinde hem güç kullanımı hem sıcaklık durumları nasıl, sabit mi?

PSU'nuz hem yetersiz hem de bronz. Onun dışında kabloları düzgün takamamış olabilirsiniz, ya da işlemciniz veya Ram'iniz darboğaz yapıyordur.

1080p monitör? RAM'den dolayı olma ihtimale çok yüksek bu arada FPS droplarının.

Hangi çözünürlükte oynuyorsunuz? CPU kullanımı % kaç oluyor?

PSU'nuz hem yetersiz hem de bronz. Yüksek ihtimalle sorun oradan kaynaklıdır. Onun dışında kabloları düzgün takamamış olabilirsiniz, ya da işlemciniz veya RAM'iniz darboğaz yapıyordur.

Aga bilmiyorsan konuşma ya. PSU ile FPS drobunun ne alakası var. Bronz falan yazmışsın bir de sanki çok alakası var gibi gold ya da bronz olmasının. PSU yeterli olmazsa sistem kapanır direkt.

DSR ile 2K yapıyorum ama 4070 Ti'ın verdiği 4K performans falan gerçekten çok acayip nasıl alıyorlar anlamıyorum. PSU'dan dolayı FPS düşmesi ve tam güç çekememe gibi bir durum olur mu?

PSU'dan dolayı FPS düşmesi ve tam güç çekememe gibi bir durum olur mu?
Genelde PSU kaynaklı sorunlarda sistem direkt kapanır yukardaki arkadaşın dediği gibi ama belki güç dalgalanmaları da bu kaynaklı olabilir.

Yine de Ram darboğazı daha olası şüpheli olabilir. Furmark testi yapın, orada güç kullanımı sabit mi, sıcaklıklar ne durumda vs ona bakın.

DSR ile 2K yapıyorum ama 4070 Ti'ın verdiği 4K performans falan gerçekten çok acayip nasıl alıyorlar anlamıyorum. PSU'dan dolayı FPS düşmesi ve tam güç çekememe gibi bir durum olur mu?

Hayır olmaz. PSU yetmediği takdirde direkt kasa kapanacaktır. Tahminimce 8 GB RAM'den dolayı. Aynısından 1 tane daha alırsanız düzelir sorun büyük ihtimalle. Hatta 3200 MHz 2 tane RAM alın bütçe varsa. 2400 MHz çok düşük kalıyor artık

Aga bilmiyorsan konuşma ya. PSU ile FPS drobunun ne alakası var. Bronz falan yazmışsın bir de sanki çok alakası var gibi gold ya da bronz olmasının. PSU yeterli olmazsa sistem kapanır direkt.
Kötü ve yetersiz PSU'lar güç dalgalanmaları yapabilir. İlla direkt kapanması gerekmiyor. Yazın Google'a araştırın "PSU power fluctuation" vs diye. Zaten güç dalgalanmasının bir sonraki aşaması da sistemin kapanması.

Kaldı ki zaten ben de yazmışım mesajıma Ram kaynaklı da olabilir diye. Durduk yerde boş boş düşmanlık yapmayın. İlla bir yanlış varsa düzgün dille doğrusunu açıklarsın, biz de öğreniriz.

1080p monitör? RAM'den dolayı olma ihtimale çok yüksek bu arada FPS droplarının.

ÇOK ALAKASI var, gerekli FPS'i üretmesi için gerekli performansa ulaşması gerekir, gerekli performansa ulaşmak için gerekli gücü çekmesi gerekir, dandik PSU un varsa, gerekli güce ulaşamayacak ve güç kısacak.
Bu durumda da sürekli yüksek güç çekip kısacak, araştırmadan " ne alakası var " gibi yorumlar yapmayın.

Aslında benim sistemim kapanıyordu ben undervolt yaptım ve önüne geçtim diyebilirim ama eğer yeni bir PSU sorunumu çözmeyecekse boş yere almak istemem.

Ek olarak güç tükektimi yüksek olan Battlefront adlı bir oyunda var orada gerçekten FurMark çalışırmış gibi güç tüketiyor ve FPS yüksek.

ÇOK ALAKASI var, gerekli FPS'i üretmesi için gerekli performansa ulaşması gerekir, gerekli performansa ulaşmak için gerekli gücü çekmesi gerekir, dandik PSU un varsa, gerekli güce ulaşamayacak ve güç kısacak.
Bu durumda da sürekli yüksek güç çekip kısacak, araştırmadan " ne alakası var " gibi yorumlar yapmayın.
Ne?? Güç mü kısacak? Tövbe estağfurullah. Tamam haklısınız. PSU yetmiyo diye drop giriyor.

Aslında benim sistemim kapanıyordu ben undervolt yaptım ve önüne geçtim diyebilirim ama eğer yeni bir PSU sorunumu çözmeyecekse boş yere almak istemem.

Ek olarak güç tükektimi yüksek olan Battlefront adlı bir oyunda var orada gerçekten FurMark çalışırmış gibi güç tüketiyor ve FPS yüksek.

O kadar sınırdaysa PSU değiştirin hocam. Undervolta tutmak iyi bir şey değil.

Geri
Yukarı