Rufus Güvenli Boot Uyarısı

297689

Hectopat
Makaleler
1
Windows 10 ISO dosyasını USB belleğe Rufus yardımıyla UEFI olarak yazdım. GPT ve NTFS seçenekleriyle yazdım. Yazma işlemi tamamlanınca Güvenli Boot seçeneğini devre dışı bırakmam için beni uyardı. NTFS ile yazınca oldu bu. Önceden FAT32 ile yazıyordum. Bir sorun olur mu?

O senin anakartınla ilgili. Boot menude bilgisayarı çalıştırdığında hata verirse ayarlardan değiştirmen gerek. Recep Abi'nin bununla ilgili bir videosu vardı. Anakartında böyle bir özellik yoksa sıkıntı olmaz.

O senin anakartınla ilgili. Boot menude bilgisayarı çalıştırdığında hata verirse ayarlardan değiştirmen gerek. Recep Abi'nin bununla ilgili bir videosu vardı. Anakartında böyle bir özellik yoksa sıkıntı olmaz.
İlgili videoyu izledim. Recep Baltaş'ta varsayılan olarak NTFS geliyor. Bende FAT32 gelmişti. Değiştirip NTFS yaptım. 32GB 3.0 bellek kullanıyorum.
Aslında tam tersi GPT ile FAT32, MBR ile NTFS derler, ben NTFS ile Rufus olmadan normal format atıp Windows gezgini ile ISO'yu açıp kopyala yapıştır yapıyorum, tıkır tıkır çalışıyor.
Sanırım UEFI olmuyor o zaman.

UEFI olarak oluyor GPT olarak yaptıysanız. Windows 10 ISO dosyası 4GB'dan yukarı olduğu için NTFS olarak yapmayı ve Boot olan kısmı da ayrı bir önbellek dosyası hazırlıyor, disk bölümü oluşturuyor. Normal olarak 4GB standart olarak kabul edildiği için, BIOS üzerinden güvenli olmadığını tespit edip, USB belleği okumana izin vermiyor. BIOS üzerinden güvenli mod devre dışı bırakıp, USB belleğinizi seçip format atma işlemene devam edebilirsiniz. USB ile işiniz bitince, dilerseniz yeniden güvenli modu aktif edip bilgisayarı kullanabilirsin.

Geri
Yukarı