Rufus İçin MBR Mi Seçilmeli GPT Mi?

Völf

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Makina Mühendisi
Öncelikle notebookum Asus N53SN. 8 yıllık bir notebook. Geçenlerde bir konu açıp SSD hakkında yardım istemiştim. Şimdi bir SSD aldım. Sandisk'in SSD'si var elimde. Yeni kurulum yapacağım. Şimdiki HDD'mi çıkartacağım yerine SSD takacağım ve Windows 7'yi ona kuracağım. Rufus programını indirdim. Bilgisayarım ve BIOS çok eski olduğu için ne seçmeliyim. İnternetten biraz baktım. Şu anki HDD'm için MBR seçilmeliymiş fakat yeni aldığım SSD için ne olur bilemiyorum. MBR seçsem SSD'de algılar mı? Onu da bölümleyebilir mi? GPT mi seçmeliyim?

Bu arada kullandığım Rufus programı 3.3. İnternette anlatılan bir çok rehberdeki kullanılan Rufus'tan farklı arayüze sahip. O yüzden karar veremedim. Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni bir sisteme sahipsen GPT'yi kullanın diyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Öncelikle kesinlikle Windows 7 kurmanızı önermem, daha stabil ve güvenli olması için Windows 10 Kullanmanız gerekmektedir. MBR ve GPT'ye gelecek olursak eğer;

MBR - BIOS içindir
GTP - UEFI içindir

Eğer sisteminizde UEFI desteği varsa, UEFI şeklinde format atıldığında sisteminiz çok daha hızlı olur ve hızlı açılır, daha stabildir. UEFI desteği varsa ( internet'ten modeli yazıp araştırın ) GTP seçmeniz daha iyi olacaktır.

Eğer UEFI desteğiniz yoksa standart normal MBR şeklinde Rufus'tan hazırladığınız format diskiniz ile format atıp rahatça kullanabilirsiniz.

Rufus 3.3 ile bugün format attım bir sorun yoktur en yeni sürümü 3.3'dür.

Bu videoyu izledim zaten. Bu arayüz ile farklı bir arayüzü var benimkinin. Benimki 3.3 , bu videoda kullanılan rufus 2.2.
@Edoriseth, bende isterim Windows10 kullanmayı ama, notebookun desteği yok. Driverı yok. Hali hazırda satın aldığım bir Windows 7 varken onu kullanayım dedim zaten çok önemli bir bilgisayar değil. Korsan kullanacağıma Windows 7 kullanırım diye düşünüyorum. Cevap için teşekkürler.

Mesela ben H110M PRO-VD kullanıyorum anakart olarak, Uefi desteği mevcut.

Fark etmiyor siz eğer uefi desteği var yoksa ona göre yukardakini seçin, daha sonra ISO dosyanızı seçin ve başlat diyerek yazmasını bekleyin.

Heidoc ISO downloader yazarak en güncel Windows 10 ISO'sunu indirip kurmanızı tavsiye ederim.

Öncelikle notebookum Asus N53SN. 8 yıllık bir notebook. Geçenlerde bir konu açıp SSD hakkında yardım istemiştim. Şimdi bir SSD aldım. Sandisk'in SSD'si var elimde. Yeni kurulum yapacağım. Şimdiki HDD'mi çıkartacağım yerine SSD takacağım ve Windows 7'yi ona kuracağım. Rufus programını indirdim. Bilgisayarım ve BIOS çok eski olduğu için ne seçmeliyim. İnternetten biraz baktım. Şu anki HDD'm için MBR seçilmeliymiş fakat yeni aldığım SSD için ne olur bilemiyorum. MBR seçsem SSD'de algılar mı? Onu da bölümleyebilir mi? GPT mi seçmeliyim?

Bu arada kullandığım Rufus programı 3.3. İnternette anlatılan bir çok rehberdeki kullanılan Rufus'tan farklı arayüze sahip. O yüzden karar veremedim. Yardımlarınızı bekliyorum.
Sadece EFI uyumlu olan sistemimi BIOS güncellemesi ile UEFI uyumlu yaptım denemenizi tavsiye ederim.

Şöyle bir durum var GPT yazdırılan bir disk MBR diske kurulum yapmıyor Windows kurulacak diskte GPT dosya sistemine geçmeli diye biliyorum sanırım.

Öncelikle kesinlikle Windows 7 kurmanızı önermem, daha stabil ve güvenli olması için Windows 10 Kullanmanız gerekmektedir. MBR ve GPT'ye gelecek olursak eğer;

MBR - BIOS içindir
GTP - UEFI içindir

Eğer sisteminizde UEFI desteği varsa, UEFI şeklinde format atıldığında sisteminiz çok daha hızlı olur ve hızlı açılır, daha stabildir. UEFI desteği varsa ( internet'ten modeli yazıp araştırın ) GTP seçmeniz daha iyi olacaktır.

Eğer UEFI desteğiniz yoksa standart normal MBR şeklinde Rufus'tan hazırladığınız format diskiniz ile format atıp rahatça kullanabilirsiniz.

Rufus 3.3 ile bugün format attım bir sorun yoktur en yeni sürümü 3.3'dür.

Merhaba. Konuyu hortlatmak gibi olmasın fakat yorumunuza maksimum derecede gıcık kaptım. Kullanıcı Windows 7 kurmak istediğini söylemiş fakat siz bunu görmezden gelip, Windows 10 kurması gerektiğini söylemişsiniz. Ne kadar saçma bir dayatma!

Merhaba. Konuyu hortlatmak gibi olmasın fakat yorumunuza maksimum derecede gıcık kaptım. Kullanıcı Windows 7 kurmak istediğini söylemiş fakat siz bunu görmezden gelip, Windows 10 kurması gerektiğini söylemişsiniz. Ne kadar saçma bir dayatma!

Bende aynı şekilde çok gıcık kaptım en sevmediğim şey adama diyorsun Windows 7 nasıl kuruluyor adam diyor ki Windows 7 kurma Windows 10 kardeşim biz Windows 7 kuracağız özel sebeplerden sana ne yani Windows 10 istemiyoruz

Yeni konular

Geri
Yukarı